Facebook Google+ Twitter

Congratulations, Mr. President!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-11-10 08:51

Spóźnione to gratulacje, jednak nie mnie stawać w pierwszych szeregach gratulantów. Głowy państw, ważni politycy, lobbyści, artyści, sportowcy, przemysłowcy - kolejka jest długa. Mam jednak nad wymienionymi pewną przewagę - ja nie muszę Panu gratulować...

Wiem, kim Pan jest, Mr. President. Pan nie wie, kim ja jestem. Pochodzę z kraju, którego władze, zaledwie przed czterdziestu laty, rozpętały antysemicką kampanię, którą z radością wsparło wielu moich rodaków
i w wyniku której, wiele tysięcy wartościowych ludzi opuściło swą Ojczyznę. Mieszkam w kraju, o którym Pańska, studiująca w Heidelbergu lingwistykę, siostra, mówi w Pańskiej książce: "Niemcy uważają się za bardzo liberalnych, jeśli chodzi o Afrykanów. Wystarczy jednak nieco zdrapać błyszczącą powłoczkę, a na światło dzienne wychodzą stare przekonania, które przejęli od swoich rodziców". (tłum. autora).
Barack Obama w czasie swojej pierwszej konferencji / Fot. PAP/TANNEN MAURY
Pan będzie kierował tym samym krajem, w którym, 2 września 1963, gubernator Alabamy, George Wallace, użył sił policyjnych, by nie pozwolić czarnoskórym dzieciom na wejście do szkół. Zaledwie przed 45 laty, Mr. President! W tym samym czasie, zreorganizowane przez Roberta Sheltona bojówki "White Knights of the Ku Klux Klan", nie cofają się przed żadnym aktem przemocy w stosunku do czarnych. Jacksonville na Florydzie, Birmingham i Montgomery w Alabamie, czy Meridian w Mississippi - to najbardziej jaskrawe przykłady.

Europa ewoluuje, Mr. President. Niemieccy "rodzice" są dzisiaj zgrzybiałymi starcami lub stoją przed najwyższym trybunałem, a geneza słowotwórcza polskiego zwrotu "żydokomuna" jest w XXI wieku jednoznaczna jedynie dla językoznawców o kastowym sposobie myślenia.

Przegrał Pan w Alabamie a Ku Klux Klan, choć pozbawiony dawnej siły i znaczenia, działa nadal. Za męczeńska śmierć Giordano Bruno i stosy inkwizycji pierwszy poprosił o wybaczenie papież Jan Paweł II. Prawie 500 lat po wspomnianych wypadkach... Potrzebujemy czasu, dużo czasu, Mr. President.

Pańskie córki, Mr. President, są czarne. Moje, w tym samym wieku, białe. Dzieci głów państw i dzieci ludzi przeciętnych mają wiele wspólnego. Pańskie i moje córki, wychowane w multikulturowej społeczności, nie rozróżniają kolorów skóry. Ta szczególna forma daltonizmu cieszy mnie i napawa dumą. Możliwe, że nasze pokolenie jest świadkiem początków zanikania stereotypów i uprzedzeń. Trudno o większą nagrodę.

Gratuluję Panu, Panie Obama i cieszę się, że jest Pan czarny...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Pięknie napisane!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dobre

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie Jacku,

ależ ja wiem, co chciałeś przekazać. Szanuję, rozumiem, nawet mi się podoba. Tylko to dziękczynienie za kolor skóry Obamy, o którym nijak zadecydować nie mógł - prawie jak wyciągnięty z katalogu rasistów (choć oni za kolor skóry Czarnym nie dziękowali), w którym właśnie oceniali oni ludzi nie po tym, co zrobili, ale po tym kto ich urodził i jaki mają kolor skóry.

No i jakby się uprzeć, to końca świata (prorokowanego przez niektórych) nie będzie: Obama to jednak Mulat. No, ale to trochę poza tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.11.2008 21:21

@art300: Twoj komentarz swiadczy o zdrowym rozsadku i zaprasza do dyskusji, ktora chetnie bym podjal - zwlaszcza na temat stereotypow. Nie potrafie jednak dyskutowac z pseudonimami bez twarzy. Nie ma w moim stwierdzeniu osobistej niecheci, zapewniam Cie. to tylko moje przekonania, ktorym pozostaje wierny...

@erasmus: Wydawalo mi sie, ze moja radosc z tego, ze ciesze sie z koloru skory przyszlego prezydenta USA, wynika z tresci artykulu. Mozliwe jednak, ze wyyrailem sie zbyt niejasno. W kazdym razie, z rasizmem nie ma to nic wspolnego, wrecz przeciwnie...

A dlaczego ciesze sie, ze Obama jest czarny, Beato? :) Odbieram jego wybor jako "swiatelko na koncu tunelu". Beato, w latach 50. i na poczatku lat 60., jeden z najbardziej znanych artystow estrady - Ray Charles, wystepowal i zbieral gromkie owacje w hotelach, w ktorych..... nie wolno bylo mu mieszkac. Byly "tylko dla bialych". Z pewnoscia Ci to cos przypomina...

Pisze o uzyciu sil policyjnych, ktore mialy uniemozliwic czarnym dzieciom dostep do zintegrowanych przez Kennedy'ego szkol. Dopiero po wydarzeniach w Alabamie i Missisipi, gdy Kennedy zdecydowal sie na wyslanie marines, zlikwidowano w USA podzial szkol na "biale" i "czarne". W roku 1963!

Dzisiaj prezydentem zostaje Obama. To dla mnie postep, choc zgadzam sie, ze marketing odgrywa tu duza role. I tak, wiele w mojej pisaninie zyczen, choc nie w przypadku moich dzieci. One naprawde sa "daltonistami" :) Jednak to zbyt wiele tekstu, jak na komentarz. Porozmawiamy na skype lub przez e-mail.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Społeczeństwo, chociaż tak różnorodne etniczne, tym wyborem zademonstrowało polityczną dojrzałość.
Zazdroszczę, bo my jeszcze długo będziemy dojrzewać. Różnice mentalne zatrą dopiero procesy demograficzne; nie widać innych możliwości.
Dołączam do gratulacji dla prezydenta - elekta. +/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eee... a co ma to, że Obama jest czarny do reszty? Bo rasistowsko zabrzmiało to to na końcu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ...nie dodalam wczesniej :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Dolaczam sie do gratulacji i tak jak autor mam nadzieje, ze to kres pewnych stereotypow

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie sadzę, żeby nasze pokolenie było przyczynkiem do zanikania stereotypów i uprzedzeń. W miejsce jednych pojawiają się nowe. Stare potrafią ożyć na nowo. Co oczywiście nie zwalnia nas od obowiązku ich piętnowania.
Nie cieszę się, że prezydent elekt ma skórę w ciemnym kolorze. Nie martwi mnie to również. Cieszy mnie natomiast to, że jest człowiekiem wszechstronnie i gruntownie wykształconym. Podobno jest charyzmatyczny. Jeśli tak, to powyższe cechy dają nadzieję, że będzie prowadził wyważoną politykę, opierał się naciskom. Czas pokaże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.