Facebook Google+ Twitter

Congratulations, Mr. President!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-11-10 08:51

Spóźnione to gratulacje, jednak nie mnie stawać w pierwszych szeregach gratulantów. Głowy państw, ważni politycy, lobbyści, artyści, sportowcy, przemysłowcy - kolejka jest długa. Mam jednak nad wymienionymi pewną przewagę - ja nie muszę Panu gratulować...

Wiem, kim Pan jest, Mr. President. Pan nie wie, kim ja jestem. Pochodzę z kraju, którego władze, zaledwie przed czterdziestu laty, rozpętały antysemicką kampanię, którą z radością wsparło wielu moich rodaków
i w wyniku której, wiele tysięcy wartościowych ludzi opuściło swą Ojczyznę. Mieszkam w kraju, o którym Pańska, studiująca w Heidelbergu lingwistykę, siostra, mówi w Pańskiej książce: "Niemcy uważają się za bardzo liberalnych, jeśli chodzi o Afrykanów. Wystarczy jednak nieco zdrapać błyszczącą powłoczkę, a na światło dzienne wychodzą stare przekonania, które przejęli od swoich rodziców". (tłum. autora).
Barack Obama w czasie swojej pierwszej konferencji / Fot. PAP/TANNEN MAURY
Pan będzie kierował tym samym krajem, w którym, 2 września 1963, gubernator Alabamy, George Wallace, użył sił policyjnych, by nie pozwolić czarnoskórym dzieciom na wejście do szkół. Zaledwie przed 45 laty, Mr. President! W tym samym czasie, zreorganizowane przez Roberta Sheltona bojówki "White Knights of the Ku Klux Klan", nie cofają się przed żadnym aktem przemocy w stosunku do czarnych. Jacksonville na Florydzie, Birmingham i Montgomery w Alabamie, czy Meridian w Mississippi - to najbardziej jaskrawe przykłady.

Europa ewoluuje, Mr. President. Niemieccy "rodzice" są dzisiaj zgrzybiałymi starcami lub stoją przed najwyższym trybunałem, a geneza słowotwórcza polskiego zwrotu "żydokomuna" jest w XXI wieku jednoznaczna jedynie dla językoznawców o kastowym sposobie myślenia.

Przegrał Pan w Alabamie a Ku Klux Klan, choć pozbawiony dawnej siły i znaczenia, działa nadal. Za męczeńska śmierć Giordano Bruno i stosy inkwizycji pierwszy poprosił o wybaczenie papież Jan Paweł II. Prawie 500 lat po wspomnianych wypadkach... Potrzebujemy czasu, dużo czasu, Mr. President.

Pańskie córki, Mr. President, są czarne. Moje, w tym samym wieku, białe. Dzieci głów państw i dzieci ludzi przeciętnych mają wiele wspólnego. Pańskie i moje córki, wychowane w multikulturowej społeczności, nie rozróżniają kolorów skóry. Ta szczególna forma daltonizmu cieszy mnie i napawa dumą. Możliwe, że nasze pokolenie jest świadkiem początków zanikania stereotypów i uprzedzeń. Trudno o większą nagrodę.

Gratuluję Panu, Panie Obama i cieszę się, że jest Pan czarny...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Pięknie napisane!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dobre

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie Jacku,

ależ ja wiem, co chciałeś przekazać. Szanuję, rozumiem, nawet mi się podoba. Tylko to dziękczynienie za kolor skóry Obamy, o którym nijak zadecydować nie mógł - prawie jak wyciągnięty z katalogu rasistów (choć oni za kolor skóry Czarnym nie dziękowali), w którym właśnie oceniali oni ludzi nie po tym, co zrobili, ale po tym kto ich urodził i jaki mają kolor skóry.

No i jakby się uprzeć, to końca świata (prorokowanego przez niektórych) nie będzie: Obama to jednak Mulat. No, ale to trochę poza tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.11.2008 21:21

@art300: Twoj komentarz swiadczy o zdrowym rozsadku i zaprasza do dyskusji, ktora chetnie bym podjal - zwlaszcza na temat stereotypow. Nie potrafie jednak dyskutowac z pseudonimami bez twarzy. Nie ma w moim stwierdzeniu osobistej niecheci, zapewniam Cie. to tylko moje przekonania, ktorym pozostaje wierny...

@erasmus: Wydawalo mi sie, ze moja radosc z tego, ze ciesze sie z koloru skory przyszlego prezydenta USA, wynika z tresci artykulu. Mozliwe jednak, ze wyyrailem sie zbyt niejasno. W kazdym razie, z rasizmem nie ma to nic wspolnego, wrecz przeciwnie...

A dlaczego ciesze sie, ze Obama jest czarny, Beato? :) Odbieram jego wybor jako "swiatelko na koncu tunelu". Beato, w latach 50. i na poczatku lat 60., jeden z najbardziej znanych artystow estrady - Ray Charles, wystepowal i zbieral gromkie owacje w hotelach, w ktorych..... nie wolno bylo mu mieszkac. Byly "tylko dla bialych". Z pewnoscia Ci to cos przypomina...

Pisze o uzyciu sil policyjnych, ktore mialy uniemozliwic czarnym dzieciom dostep do zintegrowanych przez Kennedy'ego szkol. Dopiero po wydarzeniach w Alabamie i Missisipi, gdy Kennedy zdecydowal sie na wyslanie marines, zlikwidowano w USA podzial szkol na "biale" i "czarne". W roku 1963!

Dzisiaj prezydentem zostaje Obama. To dla mnie postep, choc zgadzam sie, ze marketing odgrywa tu duza role. I tak, wiele w mojej pisaninie zyczen, choc nie w przypadku moich dzieci. One naprawde sa "daltonistami" :) Jednak to zbyt wiele tekstu, jak na komentarz. Porozmawiamy na skype lub przez e-mail.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Społeczeństwo, chociaż tak różnorodne etniczne, tym wyborem zademonstrowało polityczną dojrzałość.
Zazdroszczę, bo my jeszcze długo będziemy dojrzewać. Różnice mentalne zatrą dopiero procesy demograficzne; nie widać innych możliwości.
Dołączam do gratulacji dla prezydenta - elekta. +/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eee... a co ma to, że Obama jest czarny do reszty? Bo rasistowsko zabrzmiało to to na końcu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ...nie dodalam wczesniej :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Dolaczam sie do gratulacji i tak jak autor mam nadzieje, ze to kres pewnych stereotypow

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie sadzę, żeby nasze pokolenie było przyczynkiem do zanikania stereotypów i uprzedzeń. W miejsce jednych pojawiają się nowe. Stare potrafią ożyć na nowo. Co oczywiście nie zwalnia nas od obowiązku ich piętnowania.
Nie cieszę się, że prezydent elekt ma skórę w ciemnym kolorze. Nie martwi mnie to również. Cieszy mnie natomiast to, że jest człowiekiem wszechstronnie i gruntownie wykształconym. Podobno jest charyzmatyczny. Jeśli tak, to powyższe cechy dają nadzieję, że będzie prowadził wyważoną politykę, opierał się naciskom. Czas pokaże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.