Facebook Google+ Twitter

Conrad Festival 2012. "Myślę przede wszystkim o czytelniku"

W Krakowie trwa czwarta edycja jednej z najważniejszych w kraju imprez literackich. W środę gościem Conrad Festivalu był turecki pisarz i laureat nagrody Nobla Orhan Pamuk. Festiwal potrwa do niedzieli 28 października.

Orhan Pamuk (materiały organizatorów) / Fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.plKiedy piszę, myślę przede wszystkim o czytelniku tureckim, ale też o wszystkich innych odbiorcach, bo moje książki są już tłumaczone na 62 języki. W żadnym wypadku nie tłumaczę innym narodom, jak funkcjonuje tureckie społeczeństwo ani nie wyjaśniam Turkom zachodnich idei - opowiadał dziennikarzom jeden z najsłynniejszych pisarzy z Azji Mniejszej. Orhan Pamuk, laureat literackiej nagrody Nobla z 2006 r. najpierw wziął udział w spotkaniu z Wydawnictwa Literackiego, które wydało na Wisłą dotychczas 11 jego powieści. Życie z Noblem daje wiele radości. Choćby te tłumaczenia. Przed Noblem byłem przekładany na 46 języków, a teraz ich liczba wzrosła do 62. Mam więc jeszcze więcej czytelników na świecie. To wielka odpowiedzialność, ale i radość pisania tak, by rodziły się dobre uczucia. Nagroda Nobla to coś wspaniałego. Polecam każdemu - nie ukrywał skromności gość Conrad Festivalu.

Ale najważniejszym punktem jego wizyty w Krakowie było wieczorne spotkanie z ponad tysiącem fanów jego twórczości. W Audytorium Maximum UJ z wielką ochotę odpowiadał na wszystkie pytania, a po wszystkim przez pół godziny podpisywał książki swojego autorstwa. Choć wizyta Orhana Pamuka była najważniejszym momentem trwającego festiwalu, to nie jednym godnym uwagi. Z publicznością spotkali się już m.in. Jacek Dehnel, Dorota Masłowska czy Eustachy Rylski. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdują się projekcje filmów poświęconym twórcom literatury oraz międzynarodowa konferencja "Kreatywne Miasta i Regiony. Wyzwania dla współpracy Miast Literatury", która rozpocznie się w najbliższy piątek. W jego ramach, przedstawiciele wielu światowych metropolii będzie dyskutować o ich miejscu w literackim kontekście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.