Facebook Google+ Twitter

Conrad Festival. Lyric Now! Poezja amerykańska w Krakowie

Jak wygląda współczesna poezja w ojczyźnie McDonalda? To pytanie stało się tematem spotkania w krakowskiej księgarni Massolit, które odbyło się w ramach kolejnej edycji Conrad Festival.

Na spotkanie zjawiło się mnóstwo, nie tylko fanów amerykańskiej poezji / Fot. Piotr DrabikW sobotnie popołudnie w angielskojęzycznej księgarni Massolit przy ulicy Felicjanek 4 zebrała się mnóstwo fanów amerykańskiej poezji, ale również zwykłych fanów literatury, chcących poznać odpowiedz na pytanie, jak dziś wygląda za oceanem jedna z najpiękniejszych form twórczości pisarskiej. Nad odpowiedzią w sprawie tego zagadnienia zastanawiali się: Jenifer Ashton (wykładowczyni na Uniwersytecie Illinois w Chicago, badaczka literatury, zajmuje się literaturą dwudziestowieczną i współczesną), Jacek Gutorow (pracownik naukowy w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, krytyk literacki oraz poeta), Andrzej Sosnowski (poeta, prozaik, eseista, tłumacz) i Julia Fiedorczuk (poetka, autorka opowiadań, tłumaczka, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim).

Goście spotkania w krakowskim Massolicie / Fot. Piotr DrabikJenifer Ashton na samym początku spotkania dokładnie przedstawiła jak wyglądała poezja przełomu wieków XX i XXI oraz jak duży wpływ na na nią miał i dalej ma internet (wielu poetów za oceanem regularnie publikuje swoje wiersze na blogach). Poza tym wyraźnie określiła granicę pomiędzy artystami alternatywnymi, a tymi znajdujących się w nurcie mainstreamu (główny prąd literacki). Zdecydowanie ze swoją przedmówczynią nie zgodziła się Julia Fiedorczuk, wyjaśniając zgromadzonej publiczności, że brak obecnie wielkich różnic między amerykańskimi poetami. Poza tym wykładowczyni na Uniwersytecie Illinois wspomniała o wykorzystaniu już prawie wszystkich form językowych, przez co trudno wyróżnić się w tłumie liryków.

Zdecydowanie spotkanie w amerykańskiej księgarni Massolit można zaliczyć do jednego z najciekawszych wydarzeń drugiej edycji Conrad Festival, będącego świętem światowej literatury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.