Facebook Google+ Twitter

Conradfestival: zapis konferencji "Prowincje wyobraźni"

Wczoraj dobiegł końca 1. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Trzeciego dnia festiwalu, w Auli Centrum Studiów Humanistycznych UJ, odbyła się konferencja poświęcona prowincjonalności wyobraźni oraz polskiej literatury.

Olga Tokarczuk / Fot. Łukasz CyganUczestnicy dyskusji:
Stefan Chwin
Zbigniew Kruszyński
Andrzej Franaszek
Olga Tokarczuk
Henry Waniek

Stefan Chwin: Byłem ostatnio z synem w USA. Wypożyczyliśmy japońskie, terenowe auto i przejechaliśmy nim około 6000 km po amerykańskiej prowincji. W jednym z motelików podsunięto nam sztambuch, do którego się wpisaliśmy; po chwili właściciel zwrócił nam uwagę, że nie ma takiego kraju jak Poland, chyba mieliśmy na myśli Holland? Kultura polska ma pewien specyficzny rys prowincjonalności. Jaki? Po pierwsze, pokutuje u nas mit, który nazwałbym "zło dobrem zwyciężaj”. Polska literatura nie interesuje się w ogóle zagadnieniem zła.

Maria Janion nie ma racji, głosząc zmierzch paradygmatu romantycznego, bowiem wciąż stanowi on rdzeń polskiej tożsamości narodowej. Rdzeń ten składa się z kilku mitów. Jest to, oprócz wymienionego, mit "Solidarności", fałszywy mit stanu wojennego-czerwony olbrzym zgwałcił nas, niewinnych, mit Powstania Warszawskiego.

Gombrowicz pisał w dziennikach, że skupiamy się na "przeżyciu wojny” – przeżyliśmy, ale nie skłoniło nas to do refleksji, skąd pochodzi zło? Nasi najwybitniejsi współcześni pisarze nie zajmują się złem. Pomyślmy o Iraku. Ilu ludzi zabili tam Polacy? Nikt się nad tym nie zastanawia. Widzę postępującą zobojętniałość, także wśród moich studentów. Sprawy dobra i zła znikają.

Zbigniew Kruszyński: Byłem przekonany, że wciąż ten problem poruszamy. Zastanawiam się, na jakiej zasadzie zostaliśmy dobrani dzisiejszego wieczoru. Jest tu trzech wybitnych prozaików związanych z miejscem, Waniek (Śląsk), Chwin (Gdańsk) i Tokarczuk (Sudety). A ja? Podejrzewam, że jako czarna owca, ktoś bez zakorzenienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobra dziennikarska robota!5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.