Copa America. Urugwaj wygrał w finale z Paragwajem

Urugwaj pokonał Paragwaj 3-0 i wygrał Copa America 2011. Bramki dla "Charrucas" zdobyli: Luis Suarez i dwie Diego Forlan. Był to piętnasty triumf Urugwaju w historii rozgrywek. Dzięki temu "Charrucas" stali się najbardziej utytułowaną drużyną kontynentu (wyprzedzili w tej klasyfikacji Argentynę).

/ Fot. EPA/Bernardino AvilaPoczątek spotkania zdecydowanie należał do Urugwaju. W 12. min Diego Perez dokładnie podał do Suareza, ten wbiegł z piłką w pole karne i precyzyjnie strzelił po długim rogu. Po zagraniu gwiazdy Liverpoolu, futbolówka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki bezradnego Justo Villara. Kolejne minuty to wciąż dominacja podopiecznych Oscara Tabareza. W 32. min w sytuacji sam na sam z bramkarzem, znalazł się Forlan. Jednak tym razem napastnik Atletico Madryt jeszcze przegrał pojedynek z golkiperem Paragwaju. Kiedy wydawało się, że w premierowej odsłonie meczu nie wydarzy się już nic wartego uwagi, Rios przejął piłkę i podał ją do Forlana. Najlepszy zawodnik ubiegłego mundialu, tym razem nie miał problemów ze zdobyciem bramki. Po pierwszej połowie Paragwaj zasłużenie przegrywał.

/ Fot. EPA/VICTORIA RODRIGUEZPo przerwie dobrze zaczęli grać Paragwajczycy. W 54. min Nelson Valdez mógł zdobyć bramkę kontaktową, ale zabrakło mu precyzji i piłka ostatecznie trafiła w poprzeczkę. Sytuacja ta wyraźnie zmobilizowała popularnych "Guarani", którzy w kolejnych akcjach stwarzali zagrożenie pod bramką Muslery. Jednak wówczas dobrze interweniował nowy bramkarz Galatasaray, bądź w porę akcję przerywali defensorzy Urugwaju. W 75. min mogło być po meczu. Wypoczęty Edison Cavani (leczył kontuzję przez większość meczów turnieju), doskonale dograł do Eguerena, który oddał błyskawicznie strzał. Znakomicie interweniował jednak Justo Villar i Paragwaj wciąż miał minimalne szansę na doprowadzenie do dogrywki. "Charrucas" do końca grali jednak bardzo rozważnie i kontrolowali spotkanie. W drużynie Paragwaju wyraźnie brakowało "siły ognia" (Lucas Barrios wszedł na boisko dopiero w 76. min). W doliczonym czasie gry piłkarze i sztab trenerski Urusów, przygotowywali się już do rozpoczęcia świętowania. Wówczas Paragwajczyków "dobił" Forlan, który wykorzystał dokładne podanie Suareza i ustalił wynik meczu.

Urugwaj - Paragwaj 3:0 (2:0)
Bramki: Luis Suarez (12), Diego Forlan (42, 90)

Składy:

Urugwaj: Fernando Muslera - Maximiliano Pereira, Diego Lugano, Sebastian Coates, Martin Caceres (88. Diego Godin) - Alvaro Gonzalez, Diego Perez (79. Sebastian Eguren), Arevalo Rios, Alvaro Pereira (63. Edinson Cavani) - Diego Forlan, Luis Suarez

Paragwaj: Justo Villar - Ivan Piris, Dario Veron, Paulo Da Silva, Elvis Marecos - Enrique Vera (64. Marcelo Estigarribia), Cristian Riveros, Victor Caceres (64. Hernan Perez), Nestor Ortigoza - Nelson Valdez, Pablo Zeballos (76. Lucas Barrios)

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!