Facebook Google+ Twitter

Coraz bliżej koalicji w Niemczech. Socjaldemokraci porozumieli się z Merkel

Po wielu tygodniach rozmów w sprawie zawiązania koalicji rządowej w Niemczech partie CDU i CSU porozumiały się z SPD. W ostatniej turze negocjacji wypracowano porozumienie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za godzinę.

 / Fot. EPA/KAY NIETFELDMinimalna stawka godzinowa będzie wynosić 8,5 euro. Regulacja zostanie wprowadzona od 2015 r. jednak będzie obowiązywał okres przejściowy do 2017 r. - podaje PAP.

Postulat płacy minimalnej był osią sporu rozmów koalicyjnych. Przeciwnikiem była kanclerz Angela Merkel uważając, że takie rozwiązanie może doprowadzić do wzrostu bezrobocia. Jednocześnie z 67 do 63 lat obniżono wiek emerytalny dla osób, które przez 45 lat opłacały składki. Podwyższona zostanie emerytura kobiet, które urodziły dziecko przed 1995 r., których nie dotyczyła reforma emerytalna.

Złą wiadomością m.in. dla polskich kierowców jest zgoda przyszłych koalicjantów na wprowadzenie opłat za korzystnie z niemieckich autostrad dla obcokrajowców. Wprowadzenie w życie tego postulatu uzależniono od zgody Komisji Europejskiej.

Koalicja CDU/CSU i SPD nie dokona podwyżki podatków i zdecydowały, że dzieci obcokrajowców, które przyszły na świat w Niemczech będą mogły zachować podwójne obywatelstwo, a nie jak dotychczas dokonać wyboru po osiągnięciu pełnoletności.

Oficjalne wyniki rozmów koalicyjnych mają zostać zaprezentowane jeszcze dziś. O tym czy koalicja dojdzie do skutką zadecydują członkowie SPD w referendum partyjnym. Dojdzie do niego w grudniu. Uprawnionych do głosowania jest ponad 470 tys. członków partii. Jeżeli ugrupowanie zgodzi się na koalicję, 17 grudnia Angela Merkel po raz trzeci zostanie kanclerzem Niemiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.