Facebook Google+ Twitter

Coraz bliżej Marsa

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2014-05-02 10:31

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA wyprodukowała nowy prototyp kombinezonu, którym jest skafander kosmiczny Z-2. Tym sposobem perspektywa wyprawy na Marsa wydaje się być coraz bardziej realna.

Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0), https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/ / Fot. NASA's Marshall Space Flight CenterProjekt Mars One spotkał się z niebywałym zainteresowaniem społeczeństwa. Mimo że naukowcy otwarcie przyznają, iż powrót na Ziemię uczestników wyprawy może się okazać niewykonalny, ponad 100 tysięcy obywateli z całego świata zgłosiło swoją chęć wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Fenomenem wydaje się fakt, iż mimo braku gwarancji powrotu, zainteresowanie udziałem w locie na Marsa jest aż tak duże. Dodawać otuchy może fakt, że pierwszy krok na powierzchni Czerwonej Planety prawdopodobnie zostanie postawiony dopiero w 2022 roku, stad można wysnuć wniosek, że szanse na dopracowanie szczegółów wyprawy rosną. Jednym z ostatnich sukcesów, jakimi mogą pochwalić się naukowcy, pracujący w stacji kosmicznej NASA, jest stworzenie nowego typu kombinezonu dla przyszłych astronautów.

Specjaliści, zajmujący się stworzeniem idealnego okrycia dla pierwszych ludzi w historii, którzy mają postawić swoje kroki na Marsie, dokonali sporego kroku naprzód. Stworzyli oni bowiem ulepszoną wersję skafandra kosmicznego Z-1, który został ogłoszony przez magazyn Time najlepszym wynalazkiem roku 2012. Naukowcy przyznają, że skafander kosmiczny Z-2 to nadal tylko prototyp, ale niektóre innowacyjne zastosowania na pewno zostaną wykorzystane w ostatecznej wersji kombinezonu.

Jednym z zaskakujących rozwiązań jest zastosowanie emitujących światło elementów oraz specjalistycznych luminescencyjnych przewodów. Innowacyjne jest również niewątpliwie stworzenie takiej zewnętrznej powierzchni kombinezonu, która odzwierciedla bioluminescencję innych organizmów wodnych - czyli świecenie się organizmów żywych z powodu zachodzących w ich ciałach procesach chemicznych. Co więcej, kombinezon będzie posiadał również zdolność odwzorowywania łuskowatej skóry gadów i ryb. Naukowcy zastosowali również najnowocześniejsze technologie 3-D, a do tego postawili sobie za cel stworzenie wzoru kombinezonu przyszłości. Projektanci chcieli bowiem nadać mu futurystyczny kształt, który będzie symbolem postępu i nadchodzącym zmian, które niewątpliwie czekają nas w kolejnych dziesięcioleciach XXI wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.