Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15397 miejsce

Coraz ciężej być wróblem

Za oknami prawdziwa zima. Mróz kilka stopni i śnieżna zadymka. Nadchodzi trudny okres zwłaszcza dla dzikich zwierząt. Gdzieś tam za oknem skulony na gałązce krzewu, prawie niewidoczny, zziębnięty, przemoknięty, drzemie wróbel.

Wróbelek / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wr%C3%B3belek.jpg GNU Free Documentation License,Wróble towarzyszą człowiekowi niemal od zawsze. Są związane z siedzibami ludzkimi i pokarmem dostarczanym przez człowieka w postaci odpadków. Z dzieciństwa pamiętam całe chmary tych sympatycznych ptaków przelatujące na d ogrodem dziadków czy też odpoczywające na drutach elektrycznych. Sympatycznie kicające na dwóch nóżkach do okruchów rzucanych na chodnik. Ostatnio jakby mniej ich można spotkać, a są takie miejsca gdzie w ogóle ich nie widać.

Okazuje się, że od 2000 roku do 2006 populacja wróbli zmniejszyła się o 14 proc. i nadal spada. Musi to niepokoić. Wróbel jest tak charakterystycznym elementem otaczającego nas świata, że nie wyobrażamy sobie by mogło go zabraknąć. W końcu lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu. Krajobraz polskich pól i sadów bez stracha na wróble byłby niepełny, obcy.

Wróbel pochodzi prawdopodobnie z południowo-zachodniej Azji. Tam to człowiek rozpoczął uprawę zbóż, żyta, pszenicy i jęczmienia, które stanowiły dla niego naturalny, łatwo dostępny pokarm. Skolonizował ludzkie osiedla wraz z rozwojem rolnictwa i osadnictwa, prawdopodobnie przed kilkoma tysiącami lat. Występuje wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Średnia długość ciała ptaka to około. 14-15 cm. Rozpiętość skrzydeł około 21 cm, a waga dorosłego osobnika w granicach 30 g.

Wróble łączą się w pary na całe życie całe życie. Są wierne i silnie przywiązane do miejsca lęgowego. Samiec pilnuje go nawet w przypadku śmierci samicy. W Polsce wróble odbywają od 3 do 4 lęgów. Samica składa po 5-6 jaj. Okres wysiadywania to zazwyczaj 10 do 15 dni, co w świecie ptaków jest wartością rekordowo niską. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 17 dniach. Choć wróbel nie kojarzy się ze szczególną płochliwością, jest on, wbrew pozorom, gatunkiem bardzo ostrożnym i nieufnym wobec wszelkich nowości, hałasu i gwałtownych ruchów.

Wróbel jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. W Europie populacja wróbli zmniejsza się. W Wielkiej Brytanii i Holandii od lat 80 spadła niemal dwukrotnie i gatunek jest tam uznawany za zagrożony. Nie wiadomo, co dokładnie jest przyczyną zmniejszania liczebności. Najprawdopodobniej jest to efekt nałożenia się kilku czynników.

Wróble ciężko odczuły zmianę sposobu komunikacji w miastach, kiedy z ulic zniknęły konie, a w ich miejsce wprowadzono samochody. Spadek liczby wróbli wiązał się z faktem, że wcześniej obficie korzystały z przeznaczonej dla koni paszy.

Wśród przyczyn, które wpływają na zmniejszanie się liczby wróbli, do najistotniejszych należą:
- zmniejszenie ilości miejsc lęgowych poprzez okratowanie otworów wentylacyjnych stropodachów oraz zmniejszenie liczby zakamarków i Wróbelki / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Family_That_Bathes_Together.jpg This file is licensed under Creative Commons Attribution 2.0 Licenseszczelin w elewacjach w skutek montażu styropianowych ociepleń,
- spadek liczby owadów poprzez intensywne stosowanie różnych chemicznych środków ochrony roślin przez właścicieli prywatnych ogrodów i zarządców zieleni miejskiej,
- skażenie powierzchni ziemi, czyli miejsca żerowania wróbli, metalami ciężkimi i innymi toksycznymi substancjami, ubytek drzew i krzewów – szczególnie w zimie krzewy są dla wróbli miejscem, gdzie mogą schronić się przed drapieżnikami, ludźmi, a dodatkowo z gęstwiny krzewów łatwo jest przefrunąć na ziemię w poszukiwaniu pokarmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Robert
  • Robert
  • 22.06.2011 21:49

Ja karmię ćwirki a ktoś w moim bloku otruł wszystkie ćwirki.Jestem zmartwiony.Miałem ich ponad 30 na swoim balkonie:((

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barbara Wylężek
  • Barbara Wylężek
  • 23.03.2011 09:39

Jak zmusić władze miast by przy remontach budynków nie zatykały otworów wentylacyjnych w których gniazdowały kiedyś wróbelki? Moim zdaniem jest to główna przyczyna, że wróbli jest coraz mniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
milka
  • milka
  • 13.01.2011 21:46

Kilka lat temu roiło się od wróbli na moim podwórku. Mimo, że duże zmiany nie nastąpiły w promieniu kilometra od mojego domu, nie widziałam od kilku miesięcy żadnego wróbla w mojej okolicy. Jest ich naprawdę wszędzie dużo mniej. Zauważam to dopiero teraz ponieważ jak co roku regularnie dokarmiam ptaki zimą (głównie ziarnami słonecznika) przylatują tylko i wyłącznie sikorki (w dużych ilościach zawsze siedzi od kilku do kilkunastu na drzewie gdzie wisi karmnik) a wróbelka ani jednego. Kilka razy tej zimy pojawiła się w okolicy karmnika sójka dziś był trznadel. Wydało mi się aż dziwne to, że tak duża liczba sikor pojawiła się tu tej zimy, a wróbla nie widziałam naprawdę ani jednego... zastanawiam się nad założeniem budki lęgowej, tylko jak zwabić takie wróbelki aby założyły tam swoje gniazdo???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Joka Fejkiel
  • Joka Fejkiel
  • 29.11.2010 10:21

Strasznie mi smutno z powodu wróbli. Nie wyobrażam sobie, że nagle miałoby zabraknąć rozćwierkanych żywopłotów. Staram się je dokarmiać, przede wszystim, ziarnem słonecznika. Myślę też o budkach lęgowych ale muszę dokladnie przemyśleć, najlepiej zasięgnąć informacji u osoby kompetentnej, gdzie je zawisić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) na szczęście pod moim domem roi się od wróbli. Może dlatego, że mieszkam w przyjaznym im miejscu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

sympatyczne. rzeczywiście gołebi, których osobiście nie znoszę, bo paskudzą, jest mnóstwo, nawet na moim osiedlu pod sklepem, fuj. a wróbli nie ma. hmm, ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.01.2009 22:13

Bardzo dobry tekst, trzeba uświadamiać :)
Ocieplanie budynków to problem, tak samo z jeżykami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Rzeczywiście, coraz mniej jest wróbli, zwłaszcza w miastach. Za to więcej gołębi, które jak zauważyłam wyjadają im jedzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.