Facebook Google+ Twitter

Coraz grubsze dzieci – zaskakujące wyniki badań naukowców

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-25 08:14

Badania dzieci i młodzieży pod kątem nadciśnienia tętniczego, nadwagi i otyłości zaskakują. Zbadano 27 tys. uczniów 111 łódzkich szkół. Nadwagę i otyłość stwierdzili aż u 15 proc. Kilkudziesięciu powodu nadciśnienia skierowania do szpitala

– O nadciśnieniu u dorosłych mówi się często, tymczasem w przypadku dzieci brakuje polskich norm, dzięki którym można byłoby interpretować pomiar ciśnienia – mówi dr Lidia Ostrowska–Nawarycz z Zakładu Fizjologii Człowieka i Biofizyki UM w Łodzi, kierująca programem. – Opracowujemy właśnie takie normy – dodaje dr Lidia Ostrowska–Nawarycz.

W ramach programu, finansowanego przez Urząd Miasta Łodzi, zakupiono aparaty do mierzenia ciśnienia z mankietami dostosowanymi do rozmiarów dziecięcego ramienia. 40 specjalnie przeszkolonych pielęgniarek przez cały ubiegły rok szkolny ważyło i mierzyło uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Dzieci, u których stwierdzono wysokie ciśnienie, a także otyłość lub nadwagę, kierowano na konsultacje i dalsze leczenie do klinik Uniwersytetu Medycznego.

Łódzcy naukowcy chcą opracowane przez siebie normy rozpropagować wśród pediatrów i lekarzy rodzinnych, a także uruchomić w Internecie serwis przeznaczony dla rodziców, który pomoże im w samodzielnej kontroli ciśnienia tętniczego oraz masy ciała ich dzieci.

(mig) – Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A te bardziej wyrośnięte dzieci płci dziewczęcej to widuję codziennie w autobusach - znakomita większość ma zbyt krótkie bluzeczki. Przy wyciąganiu się do poręczy podsufitowej albo przy schylaniu się nad wózkiem dziecięcym obowiązkowo widoczne stringi. Większość pań to albo zbyt chude, albo zbyt grube. Ale podziwiam ich brak smaku - wszystkie jak jeden mąż (sic!) pokazują swe wątpliwe kibicie... Nie jestem kaszalotofobem, ale minimum smaku obowiązuje? Wystarczy, że Mucha Kubie i Polsce Pokazała swe plecy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, a do tego rękę chciał (nie znam aktualnych wieści czy nadal chce) przyłożyć sam Minister Edukacji - wykreślając dodatkową godzinę w-f.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.