Facebook Google+ Twitter

Coraz łatwiej ukraść tożsamość w internecie

Przelew bankowy czy zakup biletu na samolot to tylko kilka czynności, które w każdej chwili można wykonać przez internet. Eksperci alarmują: mimo coraz doskonalszych zabezpieczeń baz danych, zagrożenie nie maleje. Hakerzy w swoich dokonaniach stają się coraz bardziej bezczelni, a cyberterroryści dokonują ataków w wirtualnej przestrzeni.

Zakupy przez internet. / Fot. Mikołaj Suchan/Dziennik ZachodniPolska od lat plasuje się w czołówce odnotowujących największą liczbę ataków hakerskich. W opublikowanym niedawno raporcie Symantec poświęconym regionom Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem otrzymywanego spamu. Jesteśmy drudzy pod względem posiadanych komputerów tzw. "zombie" - zainfekowanych przez szkodliwe oprogramowanie i rozsyłających wirusa na kolejne komputery. Co więcej, aż 11 proc. destrukcyjnej aktywności użytkowników internetu w przebadanym regionie przypada właśnie na Polskę!

- Warto korzystać ze stron oferujących szyfrowanie, których adresy zaczynają się od https - podpowiada Mirosław Maj, ekspert z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). - Tak proste czynności jak nie korzystanie z opcji zapamiętania loginu i hasła czy wylogowanie się po zakończonej pracy, mogą uratować nasze najbardziej prywatne dane - powiedział Maj na konferencji prasowej pt. "Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości w Internecie?" zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP.

Jak pokazuje raport "Bezpieczeństwo danych a zawartość śmietników" opracowany przez Annę Macyszyn-Wilk z Uniwersytetu Wrocławskiego, istnieje ścisły związek między przestępczością internetową a dbałością o niszczenie wyrzucanych dokumentów. W trakcie badań prowadzonych miesiąc temu (09.2007) na warszawskich wysypiskach śmieci, ankieterzy znaleźli m.in. jednorazowe kody do konta w systemie bankowości internetowej wraz z umową i wydrukami transakcji.

Coraz częściej okazuje się, że równie niebezpieczne, co pojedyncze kradzieże danych, Największy w Polsce komputer ALTIX 3700 z procesorem 256 GB. / Fot. Janusz Wójtowicz/Słowo Polskie Gazeta Wrocławskastają się zorganizowane ataki na bezpieczeństwo informatyczne państw, określane mianem cyberterroryzmu. - Zjawisko cyberwojny, które zrodziło się około 1995 roku, dziś rozpatrywane jest już jako coraz bardziej niebezpieczne - mówi dr Agnieszka Bógdał-Brzezińska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Nikła możliwość kontroli internetu i postępująca informatyzacja państw powodują, że z dnia na dzień rośnie ryzyko wzrostu liczby ataków cybernetycznych.

- Zamiast uderzać w niewinnych ludzi, jak w przypadku samochodów-pułapek, cyberterroryści wolą sparaliżować wrogie państwo, poprzez atak na jego system informatyczny - ostrzega Bógdał-Brzezińska. W opisywanym mechanizmie ataku cybernetycznego, naukowcy zwracają uwagę na strategiczne znaczenie telekomunikacji (linie telefoniczne, sieci komputerowe). - Elementy te, określane jako "krytyczna infrastruktura państwa", szczególnie narażone na cyberatak, powinny być chronione ze zwiększoną starannością - dodaje Bógdał-Brzezińska.

Mało kto wie, że włączony komputer podłączony do sieci jest bezpieczny przez 10 min. Każde urządzenie w internecie jest nieustannym celem skutecznych ataków. Aby ustrzec się przed takim scenariuszem trzeba zadbać o to, by nasz komputer był na nie odporny. Trzeba także stosować się do kilku elementarnych zasad:

Największy w Polsce komputer ALTIX 3700 z procesorem 256 GB. / Fot. Janusz Wójtowicz/Słowo Polskie Gazeta Wrocławska1. Staraj się korzystać ze stron oferujących szyfrowanie (ich adresy zaczynają się od https://) oraz zwracaj szczególną uwagę na komunikaty wyświetlane przez przeglądarkę.

2. Dbaj o swoje hasło. Nigdy nie pozostawiaj go zanotowanego na kartce umieszczonej na komputerze. Pamiętaj, że w miejscu publicznym może ono zostać łatwo podejrzane.

3. Nigdy nie zgadzaj się na zapamiętanie loginu i hasła. Propozycja ta często pojawia się w momencie logowanie.

4. Pamiętaj także, aby po skończonej pracy wylogować się, korzystając z odpowiedniej opcji w serwisie WWW. Jeżeli o tym zapomnisz, serwis nie będzie wiedział, że zakończyłeś już swoją sesję i będzie traktował kolejnego użytkownika, który odwiedzi go niedługo po Tobie tak, jakbyś to Ty kontynuował swoje czynności.

Przydatne adresy stron:
Polska strona Microsoft: http://www.microsoft.com/pl/PL/default.aspx
Spamihilator: http://www.spamihilator.com/
Zespół CERT Polska: http://www.cert.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

elżbieta górecka
  • elżbieta górecka
  • 17.06.2011 11:18

proszę o wyrejestrowanie mnie z państwa bazy danych
dziekuję

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pioter
  • Pioter
  • 16.11.2010 22:26

Kamil ma racje , przeciez w sieci jest tyle zagrozen, ktorych nawet nie jestesmy swiadomi, ja korzystam z sprawdzonego antywira, zainstalowalem jeszcze zapore od PC tools, internet security

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil
  • Kamil
  • 15.11.2010 22:49

Najsłabsze ogniwo - człowiek. Jeśli rozważnie się korzysta z kompa w sieci i do tego ma dobre oprogramowanie antywirusowe to stajemy się trudnym celem. Niestety jeśli byśmy sprawdzili ile komputerów w Polsce ma jakikolwiek program antywirusowy czy firewalla to okaże się że spora część jedzie na samym systemie operacyjnym. Świadomość ludzi jest mała i stąd bierze się większość problemów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co ma wspólnego badziewny Microsoft z bezpieczeństwem????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co teraz porabia Agata, gdy juz jej nie ma na W24...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucyna: nie używam Skype wcale, bo ... nie róbmy flame, bo nie. ;-) Ale czy działa? Dlaczego ma nie działać? W końcu jest wersja skype dla linuksa i AFAIK wiele osób z niej korzysta.

Przy czym jeśli potrzebny jest VoIP to godnym IMO polecenia rozwiązaniem jest konto SIP i w przypadku Ubuntu klient ekiga ( http://ekiga.org ), który zresztą jako część Gnome Desktop jest pewnie w Ubuntu domyślnie zainstalowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucyno:
Działa, ale bez widea. Z kamerką działa alternatywa Skypa: Wengo. Oba te programy otwierają lukę w szczelnym systemie zabezpieczeń Ubuntu. Inna sprawa, że pod Linuxem praktycznie nie ma wirusów.
Przy czym, moim zdaniem, jedynym sposobem na bezpieczeństwo nie jest Linux, ale świadomość konsekwencji tego co robimy w sieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Działa Ci Skype pod Ubuntu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.