Facebook Google+ Twitter

Coraz mniej mieszkańców w polskich miastach. Dlaczego?

Według danych GUS Polacy coraz częściej wyprowadzają się z miast. Największe aglomeracje tracą co roku mieszkańców. Zyskują jedynie Warszawa i Kraków. Jakie są tego przyczyny?

Wrocław / Fot. Tcie/Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.Jak pisze dziennik.pl w ciągu ostatnich dziesięciu lat z miast wyprowadziło się około 400 tysięcy osób. Jednak prognoza demograficzna GUS wskazuje jeszcze 2 mln mieszkańców, którzy w ciągu najbliższych 25 lat mieliby opuścić miasta. Ci, którzy wyprowadzają się z miast, to przede wszystkim ludzie młodzi i ambitni. Aby zdobyć dobrą pracę szukają mieszkania w wielkiej metropolii lub za granicą.

W Polsce jest około 900 miast. Wśród nich siedem największych, które mają ponad 400 tys. mieszkańców: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Szczecin. Wśród nich zwiększającą się liczbą ludności mogą poszczycić się tylko Warszawa i Kraków. GUS przewiduje, że do 2035 roku w stolicy może zamieszkać kolejne 150 tys. osób. Wokół wspomnianych dwóch metropolii rozrastają się na ich okręgach mniejsze miasta. Niejednokrotnie Polacy mieszkają na obrzeżach, a pracują w aglomeracji.

Właśnie rynek pracy jest często przyczyną wyludniania się miast. Jednak jak zapewnia prof. Zygmunt Ziobrowski z Instytutu Rozwoju Miast w rozmowie z "DGP", nie jest to jedyny powód -jest to tendencja ogólnoświatowa. Mówi też, że ludzie przeprowadzają się na obrzeża ze względu na rozwój motoryzacji oraz możliwości nabycia mieszkania po o wiele niższej cenie.

Inne problemy, na jakie eksperci zwracają uwagę to demografia, czyli niski przyrost naturalny i starzenie się społeczeństwa. Także co raz większa emigracja zarobkowa za granicę to kwestia istotna. Politycy, aby przyciągnąć młodych ludzi do rodzimych rynków pracy powinni umiejętniej prowadzić politykę rodzinną i i tworzyć dogodne miejsca pracy. Prof. Wojciech Łukowski z Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje także w wywiadzie dla "Dziennika", że władze mniejszych miast powinny przede wszystkim przekonywać młodzież do pozostania i nie wyprowadzania się do oddalonych metropolii.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.