Facebook Google+ Twitter

Coraz mniej Polaków bierze kredyty mieszkaniowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-18 16:44

Według Związku Banków Polskich, kredyty mieszkaniowe bierze mniej Polaków niż w zeszłym roku. Mimo to, łączna wartość zaciągniętych pożyczek nadal rośnie. Jak mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, kredytobiorców jest mniej, ale ich kredyty są wyższe.

Jak wyjaśnia Pietraszkiewicz, do lipca zaciągnięto kredyty na kwotę o 15 procent wyższą niż przed rokiem, ale jest to wzrost mniejszy niż w poprzednich latach. W dodatku ilość spłacanych kredytów mieszkaniowych zmniejszyła się do lipca o 20 tysięcy, co oznacza, że wiele osób spłaciło swój kredyt wcześniej.

Mimo wysokiego zadłużenia Polaków, kredyty spłacane są w terminie. Według Mariusza Hildebranda, prezesa Biura Informacji Gospodarczej "Infomonitor", nie spłacanych jest zaledwie 1,25 procent kredytów hipotecznych. W przypadku innego rodzaju kredytów ten odsetek wynosi według Hilderbranda około 5 procent.

Krzysztof Pietraszkiewicz dodaje też, że kryzys finansowy w Ameryce nie zagraża Polskim bankom. Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich skutki dla naszej gospodarki będą tylko pośrednie, takie jak wzrost stóp procentowych.

Związek Banków Polskich to dobrowolne zrzeszenie banków działających na terenie Polski. Do jego zadań należy między innymi monitorowanie sytuacji na rynku bankowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.