Facebook Google+ Twitter

Coraz więcej cywilów ginie w Afganistanie

Jak wynika z najnowszego raportu przedstawionego przez ONZ, coraz więcej cywilów ginie w Afganistanie.

Wojna, bo z pewnością nie można już pisać tylko o interwencji zbrojnej, zatacza coraz szersze kręgi. Działania militarne rozprzestrzeniły się nawet we wcześniej najbezpieczniejszych miejscach w państwie. Liczba powstańców wzrasta z dnia na dzień. Braki uzupełniane są regularnie nowymi rekrutami. Zwiększyła się liczba samobójczych zamachów bombowych. Ponadto w akcjach zaczęły brać udział dzieci. Są one nie tylko żołnierzami lecz często stanowią żywe bomby. Powstańcy budują coraz więcej ładunków wybuchowych w warunkach domowych.

Ponura afgańska arytmetyka wskazuje, że przez pierwsze 6 miesięcy obecnego roku zginęło 1462 cywilów z czego według ustaleń ONZ 80 proc. z nich stanowili powstańcy. Kolejnych 2144 zostało rannych. W przypadku tych ostatnich to aż 15 proc. więcej, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

W raporcie zwrócono uwagę na zwiększające się wskaźniki rozlewu krwi i przemocy. Liczba zabitych i rannych cywilów staje się niechlubną kartą pośród wszystkich konfliktów zbrojnych. Dodano, że bardzo prawdopodobne jest, iż rzeczywistość wielokrotnie przewyższa te dane. Z powodu ataków zamknięto jedno z prowadzących statystyki biur. Władze nie są w stanie podawać dokładnej liczby zabitych i rannych. Często trudno nawet oszacować ich liczbę.

Wśród najbardziej wstrząsających przykładów podczas trwania konfliktu, autorzy raportu wskazują na wzrost coraz bardziej brutalnych taktyk, m.in. zwiększenie liczby talibskich żołnierzy dzieci, włączając zamachowców samobójców. Przykład stanowi sprawa z 12 Maja, gdy 12-latek zabił trzech cywili i ranił 12 innych osób podczas samobójczego ataku w zachodnim Afganistanie. Był najmłodszym zamachowcem tego typu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.