Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9385 miejsce

Coraz więcej i coraz młodsi - spożycie alkoholu wśród Polaków

Kościół od 50 lat ogłasza sierpień miesiącem bez alkoholu. Samorządy wydają miliony na profilaktykę. Mimo to piją coraz młodsi – donosi Dziennik Polski. Czy rzeczywiście jest tak źle?

 / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:NCI_Visuals_Food_Beer.jpg&filetimestamp=20070521215308)Według danych GUS w Polsce jest 800 tys. osób uzależnionych od alkoholu, co stanowi 2% populacji. Natomiast 2-2,5 mln pije szkodliwie, czyli z narażeniem zdrowia i życia (5-7% populacji).

Ze sprawozdania z realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za 2008 rok, wynika, że spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wzrosło z 9,21 l w 2007 r. do 9,58 l w 2008 r.

Z badań wynika, że najwięcej Polacy spożywają piwa 54%, na drugim miejscu znalazły się wyroby spirytusowe 35% a wino i miody pitne spożywa 10% badanych.

Najczęstszym wzorem spożywania alkoholu jest picie trzech rodzajów trunków: piwa, wódki i wina. Drugim co do popularności wzorem jest picie wódki i piwa, trzecim zaś picie piwa i wina. Natomiast stosunkowo mało jest osób spożywających jeden rodzaj alkoholu.

Kto pije?
Mężczyźni piją średnio 4,5 razy więcej alkoholu niż kobiety.

Największe spożycie alkoholu występuje w grupie kobiet, które mają 19-29 i 30-39 lat. Z kolei wśród mężczyzn największe spożycie alkoholu występuje w grupie 30-39 i 40-49 lat - wynika z badań przeprowadzonych w 2008 r. przez CBOS, na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Gdzie i kiedy piją Polacy?
Alkohol najczęściej spożywany jest w
weekendy, podczas spotkań towarzyskich oraz w trakcie imienin bądź urodzin. Jeśli już pijemy bez specjalnej okazji, to częściej wybieramy piwo (43%) niż wódkę czy wino (7%). Pijemy przede wszystkim w prywatnych mieszkaniach - wynika z badań CBOS dla PARPA.

Tylko nieliczni badani piją wódkę i wino w samotności. Natomiast piwo spożywa w samotności co piąty respondent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.08.2010 20:49

Piszesz Piotrze, że jest to dość poważny problem. Ja powiem z pełnym przekonaniem, że jest to najpoważniejszy problem w Polsce. Cało zło, jakiego jesteśmy świadkami ma swoje źródło w potwornym nałogu, jakim jest alkoholizm. Od lat z przerażeniem patrzę na bezsilność instytucji państwowych i organizacji pozarządowych w walce z tą chorobą. Jej źródło (choroby) tkwi głęboko w naszej kulturze. Przerażające są podane przez Ciebie dane statystyczne, sadzę że nieco zaniżone. Za podjecie tematu i tekst 5+
Jestem abstynentem. Na imprezach, szczególnie weselach jestem - jak mówią znajomi - duszą towarzystwa. Pozdrawiam :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę też, że w przypadku poruszania takich tematów, warto zawsze umieścić informację dla potencjalnych odbiorców uzależnionych/pijących szkodliwie - np poprzez podanie adresów stron internetowych, gdzie mogą znaleźć pomoc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ważny - nawet bardzo. Tylko czyta się ciężko, tak jakbyś tabelkę ubrał w zdania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.