Facebook Google+ Twitter

Coraz więcej pieszych ginie w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-30 18:35

Na ulicach Warszawy pojawia się coraz więcej krzyży w miejscach, gdzie zginęli piesi. – Co trzy miesiące powinniśmy ogłaszać żałobę w mieście, bo z powodu wypadków umiera ich średnio 26. Czyli tyle, ile straciło życie w katastrofie polskiego autokaru we Francji - mówi Antoni Wilim, naczelnik wydziału Badań Ruchu Zarządu Dróg Miejskich. Dlatego we wrześniu rusza w stolicy wielka kampania w mediach, która ma zapobiec wypadkom z udziałem pieszych.

Statystyki są przerażające: na 2037 osób rannych w ubiegłym roku w wypadkach drogowych na ulicach stolicy, aż 868 to piesi, a na 109 zabitych – aż 76 to osoby piesze. Aż 60 procent z nich ginie na dobrze oznakowanych i oświetlonych przejściach. Aby zatrzymać falę tragedii, władze Warszawy wspólnie z Komendą Stołeczną Policji we wrześniu rozpoczynają akcję edukacyjno-prewencyjną.

Na warszawskich ulicach staną bilbordy ostrzegające o niebezpieczeństwie czyhającym na „zebrach”. W telewizji i radiu pojawią się spoty z apelem do kierowców i pieszych, by uważali na drodze. Ci pierwsi powinni zdjąć nogę z gazu, drudzy nie przechodzić na czerwonym świetle. Policja zapowiada, że nie będzie miała litości
dla piratów drogowych. Nie będzie pouczać brawurowych kierowców, ale karać ich mandatami. Funkcjonariuszom z drogówki mają pomagać ich koledzy z prewencji.


- Warszawa jest niebezpiecznym miastem. Liczba wypadków na ulicach zwiększyła się w pierwszym półroczu tego roku aż o 7 proc. w stosunku do roku ubiegłego – alarmuje Antoni Wilim.

Niepokój naczelnika ZDM podziela prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - W Śródmieściu pojawiają się krzyże upamiętniające ofiary wypadków drogowych. Czas temu przeciwdziałać – zauważa.

To dlatego ratusz wspólnie z Komenda Stołeczną Policji rok 2008 chcą ogłosić „Rokiem Bezpiecznego Pieszego”. Działania w ramach tej społecznej akcji zaczną się już 8 września tego roku. Tego dnia zaplanowano festyn pod hasłem: „Bądź bezpieczny w mieście”, który odbędzie się na Polu Mokotowskim. Podczas imprezy będzie można wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, obejrzeć symulacje akcji policji i straży miejskiej m.in. pokaz sprawności grupy szturmowej i detonacji ładunków wybuchowych.

Ewelina Cyranowska, Aleksandra Paulska, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.