Facebook Google+ Twitter

Coraz więcej Polaków... Niemcami. 4,5 tys. naszych rodaków zmieniło obywatelstwo

Z informacji podanych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że 4496 Polaków otrzymało niemieckie paszporty - o 5 proc. więcej niż w poprzednim roku. To dobra wiadomość w obliczu antyimigranckiej nagonki na naszych rodaków w Holandii i Wielkiej Brytanii.

 / Fot. Cezary pNiemcy "wzbogacili się" o 112 tys. zagranicznych obywateli. Polacy nie byli największą grupą ludności napływowej. Najliczniejsi wciąż pozostają Turcy - ponad 33 tys. i wzrost o ponad 18 proc. w stosunku do 2011 roku. Dość silnie reprezentowani są także przedstawiciele Serbii, Czarnogóry i Kosowa - ponad 6 tys. ludzi. Tuż za Polską znaleźli się dotychczasowi mieszkańcy Grecji - zanotowali oni największy, bo aż 83-proc. wzrost. Powodem tego zjawiska może być pogrążenie śródziemnomorskiego kraju w kryzysie. Czołówkę naturalizowanych obywateli zamknęli Włosi.

Nie tak łatwo zostać Niemcem

Generalnie zdobyciem niemieckiego obywatelstwa może pochwalić się 112 tys. cudzoziemców, co wcale nie jest prostym wyczynem. W 2000 roku wprowadzono nowe przepisy, które początkowo spowodowały obniżenie fali imigrantów ze 187 tys. do niemal 95 tys. w 2008 roku - czytamy na onet.pl. Od tego momentu notuje się odwrócenie trendu, a liczba przybywających do naszych zachodnich sąsiadów systematycznie rośnie.

By otrzymać niemieckie obywatelstwo trzeba spełnić szereg warunków. Przede wszystkim starający się o nie, musi dysponować własnymi środkami, które pozwolą na utrzymanie siebie i rodziny bez wsparcia państwa. Powinien także móc zaświadczyć o stałym miejscu zamieszkania przez minimum osiem lat. To oczywiście nie koniec. Przyszły obywatel ma znać język niemiecki, a także niemiecką historię i system polityczny tego kraju. W tym celu zdaje się specjalnie przygotowane testy.

Nagonka na Polaków

Tymczasem w Wielkiej Brytanii i Holandii coraz bardziej widoczna jest antyimigracyjna nagonka. Jej ofiarami padają najczęściej Polacy. W myśl funkcjonowania Unii Europejskiej wszystkim jej obywatelom zagwarantowane jest swobodne prawo do przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. Mają oni zagwarantowaną możliwość poszukiwania pracy, podejmowania jej czy zamieszkiwania krajów UE ze względów zawodowych, bez konieczności ubiegania się o pozwolenie.

"W Holandii trwa festiwal antypolskich propozycji" - czytamy na dziennik.pl. Holenderskie ministerstwo pracy i polityki społecznej zaplanowało na 9 września szczyt w sprawie wszystkich imigrantów z krajów postkomunistycznych. Inicjatorem pomysłu jest wicepremier Lodewijk Asscher znany ze swych antypolskich poglądów. Szuka on luki w prawie, by móc w sposób legalny ograniczyć zatrudnienie obcokrajowców. Ponadto istniejąca tam Partia na rzecz Wolności, domaga się wprowadzenia zakazu osiedlania się Polaków w Hadze.

Niderlandy nie są w swych nastrojach osamotnione. Podobny „trend” można zaobserwować w Wielkiej Brytanii. Niespełna dwa tygodnie temu wyciekło do mediów oświadczenie ministra ds. imigracji, Chrisa Bryanta. Potępił on Tesco i Next za zatrudnienie wyłącznie polskiej siły roboczej. Krytyka wzmogła się szczególnie po ujawnieniu wyliczeń, z których wynikało, że pensje brytyjskich pracowników zmalały od 2010 roku o 5,5 proc. - podaje dziennik.pl. W mediach w Wielkiej Brytanii pojawiają się także głosy o dyskryminacji Brytyjczyków przy zatrudnianiu, zwłaszcza w lokalach gastronomicznych. Na te wieści ostro zareagował na swoim Twitterze jeden z posłów, Barry Sheerman: "Reprezentuję dobrych ludzi z Huddersfield, nie z Gdańska".

Swobodny przepływ osób w UE

Swoboda przepływu osób to jeden z fundamentów Unii Europejskiej. Zgodnie z tą zasadą obywatele UE powinni być traktowani na równi z pozostałymi mieszkańcami w kwestii zatrudnienia i warunków pracy. Naruszenie tych przepisów grozi żądaniem wyjaśnień przez Komisję Europejską. Ostatecznością jest rozwiązanie sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Świadomi tego są z pewnością Niemcy, o czym świadczy prowadzona przez nich polityka imigracyjna. Gorzej w tej kwestii z Wielką Brytanią i Holandią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Śmieszne kasa się liczy , zapominają tylko że chytry dwa razy traci. Jak zwykle mądry Polak po szkodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyszły obywatel Niemiec ma znać język i historie tego kraju . Polacy chyba nie maja problemu z historią .Ja jednak nie mogę zrozumieć dlaczego tak im zależy na takim obywatelstwie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.