Facebook Google+ Twitter

Coraz więcej przemocy w Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-26 08:12

Każdego dnia w tym kraju notuje się co najmniej 4 zamachy samobójcze. Lato to tradycyjnie czas wzmożonych ataków rebeliantów, ale sytuacja pogarsza się również ze względu na zaplanowane w sierpniu wybory prezydenckie.

Wczoraj w zamachach bombowych zginęli żołnierz NATO i żołnierz afgański. W ostatnim czasie w Afganistanie nie ma dnia bez zamachów wymierzonych zarówno w afgańskie jak i w obce wojska. Codziennie w całym kraju ginie kilkanaście osób, głównie cywile. W ubiegłym roku bilans ofiar wojny w Afganistanie wyniósł 6 tysięcy osób, a prognozy mówią, że w tym roku będzie jeszcze gorzej.

Ataki rebeliantów tradycyjnie nasiliły się wraz z nastaniem lata, ale w tym roku talibowie uderzają z jeszcze większą siłą, bo za wszelką cenę chcą storpedować sierpniowe wybory prezydenckie. - Lato będzie ciężkie i bardzo gorące. Talibowie na pewno będą uderzać coraz bardziej precyzyjnie, głównie w siły rządowe - przewiduje w rozmowie z Polskim Radiem wpływowy poseł z prowincji Ghazni Mahmud Gailani.

Wojska NATO będą chciały zapewnić bezpieczeństwo w wyborach w jak największej części Afganistanu. Stąd też już teraz Brytyjczycy w prowincji Helmand prowadzą ofensywę przeciwko rebeliantom, a Amerykanie zapowiadają kolejną w sąsiednim Kandaharze. To z kolei z pewnością spowoduje krwawą odpowiedź talibów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.