Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3533 miejsce

Coraz więcej samobójstw w Polsce. Przyczyna? Brak pracy

Trudna sytuacja na rynku pracy musi budzić niepokój i budzi, szczególnie wśród bezrobotnych, którzy mają na utrzymaniu rodzinę. Zwolnieni z pracy, załamują się i jeśli nikt z rodziny nie zdoła udzielić im pomocy, popełniają samobójstwo.

Stosunkowo wysokie bezrobocie w Polsce, w 2012 roku, sięgające znacznie powyżej 12 proc., zwłaszcza w małych miejscowościach, w których nie ma szans na znalezienie pracy, wywołuje duże frustracje i stany beznadziei na dalsze życie u wielu ludzi w wieku powyżej 50 lat. Najsłabsi psychicznie wpadają w stan psychicznego załamania i biją się z myślami samobójczymi.

Według statystyk policyjnych, w Polsce jest coraz więcej samobójstw, głównie wśród osób powyżej 50. roku życia. Mają one przede wszystkim podłoże ekonomiczne. Gazeta.pl podaje, że samobójstwa z powodów ekonomicznych, wzrosły w kraju w okresie ostatnich czterech lat o 40 proc.

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, które min. prowadzi działania mające na celu zapobieganie samobójstwom, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, prof. Aleksander Araszkiewicz mówi, że jest pełen obaw, że istniejąca od czterech lat tendencja samobójstw będzie się pogłębiać. Według niego rośnie też średnia wieku samobójców. Sprawa staje się o tyle niepokojąca, że w maju br. przybyło bezrobotnych. A może być jeszcze gorzej.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2011 roku w Polsce odebrało sobie życie, z powodu "kłopotów finansowych" 450 osób. A dwa lata wcześniej było jeszcze więcej. Wtedy, kiedy w Europie szalał kryzys, a u nas kwitła barwnym kwieciem "zielona wyspa" - w 2009 roku życie odebrały sobie 504 osoby.

Jak informuje gazeta.pl, pod tym względem Polska nie jest wyjątkiem. W ostatnich latach tendencje wzrostowe w samobójstwach "pojawiły się w większości krajów UE, a także w USA".

Statystycznie przypadków takich może być znacznie więcej, bo policja nie zawsze i nie wszędzie jest w stanie ustalić dokładne powody targnięcia się kogoś na swoje życie. Jedynie, co ustalono w miarę dokładnie, to liczbę samobójstw w małych miastach i w grupie wiekowej ponad 50 lat. Okazuje się, że - jak już wspomniano - najwięcej samobójców jest w małych miastach i w grupie wieku +50.

Zdaniem prof. Aleksandra Araszkiewicza, granica wieku osób, które popełniają samobójstwa z powodów finansowych, przesunęła się ostatnio do przedziału 50-54 lata. Wśród pacjentów profesora pojawia się coraz więcej ludzi w wieku 50 lat, które chcą zakończyć życie, gdyż zostały zwolnione z pracy, a innej pracy nie mogą znaleźć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

rs
 • rs
 • 26.09.2012 20:33

To do poduchy, po tym filmie wiele można zrozumieć:
http://www.youtube.com/watch?v=C_oBnv4YdcQ&feature=rellist&playnext=1&list=PLBF21EDBCF517460C

Komentarz został ukrytyrozwiń
ala
 • ala
 • 15.06.2012 09:00

ale panie Wink pan głupoty parzy zeby nie przejmować sie utrata pracy i żyć na luzie ,.. a z czego??? i gryżć odpadki ze smietnika !!!tak jak tu pani napisała .. dla osoby po 50 roku to jest TRAGEDIA...nie mówie o samobójstwie ale człowiek powietrzem nie zyje...i stacza sie w dół ...znam wiele takich osób ... a że jeszcze dochodzi wiek ochronny{co za paranoja] to pracodawcy chronicznie sie bronią przed zatrudnieniem 60 latka!!!a tusk i rostowski udaje ze tego nie widzi!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 15.06.2012 08:50

ja też mysle ze to zaden blamaz tylko wstyd dla państwa i dramat tej osoby która nie ma co do garnka włozyć!!!niestety kto nie załapał sie na wczesniejsza emerytura czy renta to teraz dogorywa chyba ze ma układy jak np ci w rzadzie czy telewizji itp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo tak jak napisałem - ludzie traktują wszystko zbyt poważnie, przejmują się swoim wizerunkiem, czy czują że nie spełnili czyichś oczekiwań/nie wypełnili obowiązków wobec rodziny itd... Trzeba wrzucić na luz i zauważyć że bieda i brak pracy, to nie jest od razu koniec świata. Znam osobiście takiego osobnika, co to wolał się od razu załatwić zamiast męczyć dalej, ale na szczęście ktoś mu to wybił z głowy i teraz żyje mu się po paru latach wielkich problemów znowu zupełnie dobrze.
Moim zdaniem żeby popełnić samobójstwo to trzeba być jednak egoistą nie myślącym o bliskich. Nie dość, że się ich zostawia w takiej trudnej sytuacji, to jeszcze dodatkowo ze straszną traumą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ona
 • Ona
 • 14.06.2012 15:13

Panie Grzegorzu niemożność znalezienia pracy to jedno, od tego zaczyna się często równia pochyła w dół. Strata mieszkania, długi, kłopoty, ścigający dłużnicy, wykluczenie społeczne, głodne dzieci albo koczujące na ulicy, itd, itd. To nie duma, tylko rozpacz. Taka rozpacz, która zaciemnia myślenie i nie pozostawia żadnej nadziei. Oczywiście dochodzą do tego i inne - być może słaba psychika, brak wsparcia i pomocy społecznej, rodzinnej itp. Duma to zbytnie uproszczenie moim zdaniem. Trudno pewnych rzeczy nie traktować serio. Jeśli zostanie się w tym samemu, w chwili słabości nikt nie przeszkodzi w pożegnaniu się ze światem to czasami jedna kropla przelewa czarę goryczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wszystko dlatego, że ludzie są zbyt dumni i za serio wszystko traktują. Przecież to nie jest żaden blamaż, że ktoś nie może znaleźć pracy i nie ma powodu żeby zachowywać się jak samuraj co nie wykonał zadania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 14.06.2012 10:20

to celowa robota żydowskiej unii i sługusa tuska ,PZPR przy PO to aniołki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ala
 • ala
 • 13.06.2012 17:27

podczas gdy w europie obniża sie wiek emerytalny z uwagi na brak pracy to w polsce podsyca sie bezrobocie wydłużająć ten wiek nawet o 7 lat!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
 • jędruś
 • 13.06.2012 17:24

ja mysle ze i ta staystyka jest zaniżona .... to straszne do czego doprowadził tusk rostowski i te oszołomy z PO!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
weteran PO
 • weteran PO
 • 13.06.2012 17:22

a bedzie jeszcze gorzej bo ci ludzie musza czekac{nie pracować bo gdzie!!!} do 67 roku jak zbawienia!!! tak urządził polakow rząd PO!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.