Facebook Google+ Twitter

Coraz więcej samobójstw w powiecie starachowickim

O ponad 26 procent wzrosła w naszym powiecie liczba osób usiłujących odebrać sobie życie. W ośmiu przypadkach doszło do tragedii, ale dzięki szybkiej reakcji udało się nie dopuścić do jedenastu samobójstw.

W donosi
"Gazeta Starachowicka" nr 4 z dn. 32.01.2012
w artykule Coraz więcej samobójstw(An) aż siedemnastu mężczyzn i dwie kobiety zdecydowały się w ubiegłym roku odebrać sobie życie. Dwanaście osób pochodziło ze Starachowic, na drugim miejscu była gmina Wąchock - cztery takie przypadki, po jednym miały Brody i Pawłów. W jednym przypadku chodziło o osobę bezdomną.

Najwięcej, bo aż osiem przypadków, dotyczyło osób między 45. a 60. rokiem życia, w pięciu przypadkach byli to ludzie między 15. a 30. rokiem życia, w czterech przypadkach starsi 30-45 lat. Odnotowano też dwie próby samobójcze wśród osób po 60. roku życia.

Jak czytamy dalej, najpopularniejszy nadal jest sznur (odnotowano jedenaście przypadków przez powieszenie), na drugim miejscu leki - po nie sięgnęły 4 osoby, na trzecim jest skok z wysokości, pozostałe to otrucie gazem i utopienie.

Przyczyna okazuje się trudna do ustalenia. W dziewięciu przypadkach jest ona nieznana, desperaci nie pozostawili żadnego listu.

Najczęściej jest to jednak kryzys, brak pracy oraz perspektyw, problemy emocjonalne, samotność, a w przypadku dzieci trudności w nauce problemy w domu, konflikty z prawem, zawody miłosne czy kwestie związane z seksualnością.

Gdzie szukać pomocy? W przypadku dzieci pole do popisu mają u pedagodzy szkolni i
w poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Na ul. Murarskiej w Starachowicach jest także Punkt Interwencji Kryzysowej "Przystań", a w Urzędzie Miejskim mieści się punkt pomocy psychologicznej.

W trudniejszych sytuacjach powinien pomóc psychiatra, ale w Starachowicach nie ma takiego specjalisty i trzeba z dzieckiem jechać do Kielc.
Ale co z osobami dorosłymi? Tu przymus nic nie zdziała, jedynym wyjściem jest rozmowa i obserwacja, tak radzi pani psycholog z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.