Facebook Google+ Twitter

Coraz więcej studentów przybywa do Wernigerode

Wernigerode, średniowieczne miasteczko w środkowych Niemczech, tuż u podnóża malowniczych gór Harzu. Znane nie tylko z legend o czarownicach i wystawy ogrodów, ale także z coraz większej liczby zagranicznych studentów.

Studenci przejeżdżają do Wernigerode na wymiany studenckie. | Fot. Agnieszka Wasztyl.Wernigerode to perełka Saksonii-Anhalt. Pięknie położone, w samym sercu gór Harzu już na początku XIX wieku było atrakcją turystyczną. Wąskotorowe kolejki stanowią oryginalny sposób na podziwianie uroków Harzu, zaś w rezerwacie „Christianental” można obejrzeć wiele rodzimych gatunków zwierząt. Tutejsze budownictwo drewniano-murowane przyciąga więcej turystów niż kiedykolwiek wcześniej.

Doceniają to także studenci, którzy licznie wybierają tę malowniczą miejscowość na okres swoich studiów. Przybywają z całego świata, ale najwięcej żaków przyjeżdża w ramach wymiany studenckiej z programu Socrates-Erasmus. – Przyjechałem by podszkolić język, zawrzeć nowe znajomości, zdobyć nowe doświadczenie. To niepowtarzalna okazja i szansa - stwierdza Ondrej Beran z Czech. A Pauline Meignan z Francji dodaje: – Zostaje tu na rok. Staram się o podwójny dyplom. Ciesze się, że wybrałam właśnie to miasto na okres swoich studiów. Jest naprawdę fantastycznie. Nasi opiekunowie bardzo się o nas troszczą i świetnie organizują czas wolny.

Studenci mieszkają w nowoczesnych i dobrze wyposażonych akademikach, w samym centrum Wernigerode. Każdy żak ma swój pokój. Łazienka i kuchnia przypadają na cztery pokoje. Pełen luksus. – Podoba mi się to, że mieszkam z ludźmi z rożnych krajów. Dzięki temu bliżej możemy się poznać i zapoznać się z inną kulturą i kuchnią, poprzez potrawy i wspólne spędzanie czasu - mówi Oktawian Cretu, student informatyki z Rumunii.

Młodzież na wymianie studenckiej w ramach rogramu Socrates-Erasmus. | Fot. Agnieszka Wasztyl.David Perkins przyjechał ze Stanów Zjednoczonych. W Wernigerode przez rok studiuje biznes międzynarodowy. I choć nie zna niemieckiego świetnie dogaduje się z ludźmi, bo prawie wszyscy żacy znają angielski. – Bardzo mi się tu podoba. Miasteczko jest małe, ale za to bardzo malownicze. Nie ma tu wielu klubów studenckich, ale mi to nie przeszkadza. Chodzimy całą grupą do najbardziej popularnego pubu studenckiego BLUE. Milo spędzamy czas w swoim towarzystwie. A pochodząca z Finlandii Katri Numiranta dodaje: – Organizujemy wiele imprez, także w akademikach. Choć Wernigerode nie jest metropolią, nie nudzimy sie tu.

Urocze studentki w uroczym Wernigerode. | Fot. Agnieszka Wasztyl.Do najbardziej imponujących budynków w miasteczku należą: Ratusz, Dom Gadenstedta, Dom Krummla, Wieża Bramy Zachodniej, która jest częścią dawnych murów obronnych. Jedną z atrakcji miasta jest zamek książęcy, położony na wzgórzu. Jest on otwarty dla turystów, bywa miejscem koncertów, przedstawień teatralnych i operowych. Studenci i uczniowie mają duże zniżki. Również bardzo popularna jest przejażdżka starym pociągiem. Z Wernigerode prowadzi Harzer Schmalspurbahnen, kolejka wąskotorowa, po której jeździ lokomotywa parowa. Dojechać nią można do najwyższej góry Harzu - Brocken, z której odlatywały czarownice w noc świętojańską. – To miasto przyciąga rożnych ludzi. Jest tu typowa mieszanka kulturowa. Ciesze się, że tu jestem. Mam możliwość obcowania codziennie z rożnymi studentami i bardzo mi się tu podoba - mówi Jesus Garcia, student turystyki międzynarodowej z Hiszpanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Agnieszka bardzo fajny artykuł ! Rzeczywiście urocze studentki w pięknym miasteczku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszka, byłem w Wernigerode - faktycznie piękne miasteczko i znane z tego, że potrafią z ziemniaka zrobić wszystko. Kilka lat temu wraz z grupą przyjaciół tak zakosztowaliśmy w miejscowej oberży destylatu ziemniaczanego :-), że o 1 w nocy Niemcy śpiewali swoje "Heili heilo" (cholera nie wiem jak się to piszę) a my ...My ze spalonych wsi :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.