Facebook Google+ Twitter

Coraz więcej uczniów eTwinninguje

Tylko jeden komputer z dostępem do sieci jest potrzebny, żeby szkoła lub przedszkole mogły prowadzić współpracę z bliźniaczą szkołą europejską.

Program eTwinning rozpoczął swoją działalność w 2005 roku. Skierowany jest do do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Europie. W projekcie biorą udział placówki ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandii i Norwegii. Do eTwinningu przekonuje się coraz więcej polskich nauczycieli.

W styczniu 2006 roku w województwie mazowieckim, kiedy program zaczynał działać, zarejestrowanych było 15 szkół. Ostatnie statystyki z 31 października pokazują, że w mazowieckim współpracuje już 607 placówek. Na oficjalnej stronie eTwinning.net możemy przeczytać wypowiedź Santiego Scimeca, kierownika projektów eTwinning: "Portal ewoluował od portalu ukierunkowanego na projekt do portalu ukierunkowanego na współpracę, podczas której odbywa się nieformalne i szybkie uczenie się i gdzie wymiana ma znaczenie nadrzędne."

Współpracować ze szkołami europejskimi poprzez program może każda placówka, jeżeli ma chociaż jeden komputer z dostępem do internetu oraz zgodę jej dyrektora. Najpierw dana szkoła musi zarejestrować się na stronie eTwinning.net. Po dokonaniu rejestracji i wypełnieniu formularza z podanymi tematami, które mają być poruszane we współpracy, pojawi się spis szkół europejskich, które zgłosiły podobne tematy. Wystarczy napisać maila i... działać. Bliźniacze szkoły mogą się komunikować ze sobą za pomocą wszystkich języków, jakimi posługują się mieszkańcy starego kontynentu.

Coraz większe zainteresowanie programem współpracy internetowej, wiąże się z tym, że koordynator projektu w danej szkole spełnia w ten sposób kryterium stosowania nowoczesnych technologii w pracy, potrzebne do awansu zawodowego. A co z eTwinningu mają uczniowie? Przede wszystkim poznają obcą kulturę, uczą się języków poprzez kontakt z kolegami z innego kraju. Ponadto realizują ustalone wcześniej programy. A te są przeróżne.

Przykładowo Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tycznie wraz z Kauno Statybininku Rengimo Centras z Litwy realizują program "Fizyka ciekawa i ważna". "Nous- vous, citoyens europeens" (My- wy, mieszkańcy Europy) to temat współpracy Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara z Kolbuszowej i ISIS Gian Domenico Romagnosi z Erby we Włoszech. Program prowadzony jest dla nich w języku francuskim.

Również młodsi poznają sąsiadów dzięki programowi. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 im. Przyjaciół Dzieci w Radomiu przez tydzień promowana była współpraca szkół europejskich. Na ścianach zawisły flagi, można było skosztować potraw z różnych państw. Nie zabrakło też konkursów. Joanna Operacz, koordynatorka eTwinning w tej szkole, powiedziała nam, że dzieci mają ogromną frajdę z programu. Dobrze się bawią i integrują w grupie. Ostatnio podczas współpracy z włoską szkołą wymieniono się elektronicznymi bajkami w rodzimych językach. - Poza tym- dodała Operacz - uczniowie poprzez zabawę poznają techniki komputerowe i utrwalają język angielski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.