Facebook Google+ Twitter

Coraz więcej uczniów ma problemy z nadwagą

Coraz więcej polskich dzieci ma problemy z nadwagą i otyłością - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W wyniku kontroli urzędników stwierdzono, że tylko w dwóch szkołach, spośród 52 skontrolowanych, uczniowie nie mają problemów z nadwagą.

Według inspektorów NIK w 85 procentach szkół, posiadających sklepiki szkolne i 75 procentach, posiadających automaty, stwierdzono łatwą dostępność do żywności o niskiej zawartości odżywczej typu: chipsy, słodkie napoje gazowane, przy czym aż 1/3 szkół nie zapewnia uczniom możliwości zjedzenia obiadu.

Urzędnicy stwierdzili także, że żadna ze skontrolowanych gmin nie podjęła starań o to, aby ze sklepików zostały wycofane produkty o niskiej wartości odżywczej. Dla porównania, tylko w 16 procentach skontrolowanych szkół znajdowały się sklepiki ze zdrową żywnością.

W raporcie możemy także przeczytać, że szkolne programy, mające propagować zdrową żywność, a także zdrowy styl życia, są niespójne, doraźne, nieskuteczne. Dodatkowo, jak wskazują kontrolerzy w omawianym dokumencie, gminy, zwłaszcza te uboższe, są bardziej zainteresowane, aby szkolne sklepiki generowały dochody, które mają wspomagać finansowo szkołę.

Nadwaga i otyłość to jedne z największych problemów cywilizacyjnych, z jakim muszą zmierzyć się świat i UE. Jak podają statystyki, nadwagą bądź otyłością dotkniętych jest w Europie jedno na czworo dzieci. Naukowcy podkreślają, że otyłość powoduje nie tylko problemy zdrowotne, ale także duże koszty ekonomiczne, pochłaniając w niektórych państwach członkowskich UE do 6 proc. rządowych wydatków na opiekę zdrowotną.

Źródło: nik.gov.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ja
  • ja
  • 17.11.2011 09:54

Za moich czasów w szkole mleko sie piło, obiady w stołówce były zdrowe, nie było hamburgerów i hot dogów i byliśmy zdrowi :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.