Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

428 miejsce

Coraz więcej zachorowań na WZW A. Jak uniknąć zakażenia?

W Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań na WZW A nazywane potocznie żółtaczką pokarmową. Do tej pory najwięcej przypadków odnotowano w Poznaniu. Jak można uniknąć zakażenia?

Fot. ilustracyjna - budynek Oddziału Zakaźnego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, lic. CC 3.0 / Fot. Jakub TorencNarodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny zarejestrował w Polsce w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia aż 1217 przypadków zachorowań na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku na WZW A zachorowało tylko 35 osób w naszym kraju. Najpoważniej sytuacja wygląda w Wielkopolsce, gdzie w ostatnich czterech miesiącach zachorowało 212 osób, z czego 149 w samym Poznaniu. Co ciekawe, w 2016 w Wielkopolsce zarejestrowano jeden przypadek zakażenia WZW A.

Jak dochodzi do zakażenia?


Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A nazywane jest potocznie żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Jest to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus HAV – Hepatitis A Virus. Wirus ten odporny jest na działanie czynników zewnętrznych: temperatury i substancji chemicznych. Jedynym rezerwuarem wirusa HAV są ludzie. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku spożycia skażonego pożywienia lub skażonej wody, a także przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte ręce po wyjściu z toalety). Do zakażenie może dojść również drogą kontaktów seksualnych – najwięcej przypadków notuje się w grupie MSM, czyli mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami. Istnieje także potencjalne, choć niewielkie ryzyko zakażenia drogą naruszenia ciągłości tkanek, czyli poprzez krew.

Objawy


Charakterystyczne żółte zabarwienie skóry i spojówek, lic. Public Domain / Fot. Content Providers(s): CDC/Dr. Thomas F. Sellers/Emory UniversityNiestety, objawy zakażenia wirusem HAV nie występują od razu. Mogą one pojawić się w okresie od 2 do 8 tygodni od momentu zakażenia. Mogą, ale nie muszą się pojawić. Czasami Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A przebiega bezobjawowo. Głównym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszyć mogą: gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty, a w wielu przypadkach także świąd skóry. Początkowe stadium, przed zażółceniem skóry i białek oczu, przypomina grypę. Objawy WZW A mogą się utrzymywać przez kilka tygodni, a w skrajnych przypadkach nawet do 9 miesięcy. Osoby zakażone HAV są zakaźne, czyli mogą zarażać innych już 2 tygodnie przed pojawieniem się pierwszych objawów i przez tydzień po ich ustąpieniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.