Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zachorowań na WZW A. Jak uniknąć zakażenia?

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Fot. ilustracyjna - budynek Oddziału Zakaźnego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, lic. CC 3.0
Fot. ilustracyjna - budynek Oddziału Zakaźnego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, lic. CC 3.0
W Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań na WZW A nazywane potocznie żółtaczką pokarmową. Do tej pory najwięcej przypadków odnotowano w Poznaniu. Jak można uniknąć zakażenia?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny zarejestrował w Polsce w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia aż 1217 przypadków zachorowań na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku na WZW A zachorowało tylko 35 osób w naszym kraju. Najpoważniej sytuacja wygląda w Wielkopolsce, gdzie w ostatnich czterech miesiącach zachorowało 212 osób, z czego 149 w samym Poznaniu. Co ciekawe, w 2016 w Wielkopolsce zarejestrowano jeden przypadek zakażenia WZW A.

Jak dochodzi do zakażenia?

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A nazywane jest potocznie żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Jest to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus HAV – Hepatitis A Virus. Wirus ten odporny jest na działanie czynników zewnętrznych: temperatury i substancji chemicznych. Jedynym rezerwuarem wirusa HAV są ludzie. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku spożycia skażonego pożywienia lub skażonej wody, a także przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte ręce po wyjściu z toalety). Do zakażenie może dojść również drogą kontaktów seksualnych – najwięcej przypadków notuje się w grupie MSM, czyli mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami. Istnieje także potencjalne, choć niewielkie ryzyko zakażenia drogą naruszenia ciągłości tkanek, czyli poprzez krew.

Objawy

Niestety, objawy zakażenia wirusem HAV nie występują od razu. Mogą one pojawić się w okresie od 2 do 8 tygodni od momentu zakażenia. Mogą, ale nie muszą się pojawić. Czasami Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A przebiega bezobjawowo. Głównym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszyć mogą: gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty, a w wielu przypadkach także świąd skóry. Początkowe stadium, przed zażółceniem skóry i białek oczu, przypomina grypę. Objawy WZW A mogą się utrzymywać przez kilka tygodni, a w skrajnych przypadkach nawet do 9 miesięcy. Osoby zakażone HAV są zakaźne, czyli mogą zarażać innych już 2 tygodnie przed pojawieniem się pierwszych objawów i przez tydzień po ich ustąpieniu.

Jak uniknąć zakażenia HAV?

Aby zapobiec zachorowaniu na WZW A przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny osobistej, zwłaszcza myć ręce po opuszczeniu toalety. Pamiętajmy także, aby produkty spożywcze przygotowywać w higienicznych warunkach i najlepiej poddawać je zabiegom termicznym bezpośrednio przez podaniem. Ważne jest, aby zawsze myć warzywa i owoce, nawet te pakowane przez producenta w folię. Uważajmy także na to, co i gdzie jemy „na mieście”, a nabywając produkty na lokalnych ryneczkach, kupujmy je od sprawdzonych sprzedawców.

Są też szczepionki, ale...

Skutecznym sposobem na uniknięcie zakażenia wirusem HAV są szczepionki, które w Polsce nie są obowiązkowe i refundowane. Na naszym rynku dostępne są cztery preparaty: AVAXIM 160 U, Havrix 720 Junior, Havrix Adult oraz Twinrix Adult, który jest szczepionką poliwalentną przeciw WZW A i WZW B. Koszt jednej szczepionki to od 140 do 260 złotych. O szczepieniu powinny pomyśleć przede wszystkim osoby udające się na obszary o wysokiej endemiczności, tj. Azja, Afryka, Basem Morza Śródziemnego, Ameryka Środkowa i Południowa, ale także osoby bezpośrednio związane z produkcją i dystrybucją żywności, personel medyczny, homoseksualiści i osoby często zmieniające partnerów seksualnych oraz osoby, które miały kontakt z zakażonymi.

Szczepić nie muszą się osoby, które zachorowały na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A i zakończyły leczenie. Nasz organizm wytworzy naturalne przeciwciała, które spowodują, że ponowne zakażenie wirusem HAV nie będzie możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto