Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

272 miejsce

Cosinus - po naukę czy tylko po papierek?

Czy warto uczyć się w Centrum Kształcenia Cosinus? Jak wygląda nauka w tej placówce?

W ostatnich latach popularne wśród uczniów stały się tzw. szkoły dla dorosłych (zwane też szkołami dla pracujących). Pełnoletni uczniowie, którym z różnych powodów nie odpowiada nauka w tradycyjnej szkole, szukają alternatywy i wydaje im się, że będą nią takie właśnie placówki. W Warszawie dużym powodzeniem cieszy się Cosinus, proponujący nowatorskie rozwiązania w kwestii "edukacji". Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na czym jednak naprawdę polega nauka w Centrum Kształcenia Cosinus. I czy o naukę tu w ogóle chodzi?

Jak mówi jeden z uczniów, w tygodniu lekcji nie ma, natomiast zajęcia odbywają się w weekendy od godz. 8 do 16. Teoretycznie, bo nauczyciele nie zwracają uwagi na nieobecności uczniów. - Bywają i tacy, którzy chodzą do szkoły jeden weekend w miesiącu, co daje zaledwie 4 godziny tygodniowo – mówi Adam, uczeń LO przy Cosinusie. Dla porównania, w zwykłej, publicznej szkole jest tych godzin 36. - W dodatku często po godzinie 14 nauczycieli nie ma już w szkole - dodaje.

"Cosinus" gwarantuje na swojej stronie internetowej stuprocentową zdawalność egzaminów zewnętrznych, czyli po prostu egzaminu maturalnego. To oczywiście dobra wiadomość, tylko że aby zdać obecną maturę wystarczy zdobyć 30 proc. punktów, a to już takim osiągnięciem nie jest.

- Wszyscy chodzą do tej szkoły tylko po papierek. Bo i po co nam wiedza? - mówi Adam. Tradycyjny sposób myślenia podpowiada, że po to, by później dostać się na studia. Jeśli ktoś chce, Cosinus oferuje również naukę na uczelni. "Wyższa Szkoła Cosinus działa już w Łodzi, planujemy otwarcie oddziałów w kolejnych miastach – zanim zrobisz u nas maturę lub zdobędziesz tytuł technika, może będziemy już w Twoim mieście?"- czytamy tekst na stronie internetowej.

Niestety, to jedyna informacja prezentowana przez szefów Cosinusa. Ani bezpośrednio, ani telefonicznie, nikt nie chciał rozmawiać na ten temat.

Imię rozmówcy zostało zmienione.Moim zdaniem, wbrew stereotypowi głównymi przyczynami, dla których wielu ludzi tak chętnie zapisuje się do Cosinusa są: praca na pełen etat lub trudna sytuacja rodzinna. Dlatego też z jednej strony możemy ganić braki łatwo zauważalne w Cosinusie, ale z drugiej natomiast musimy przyznać, że gdyby nie on, wielu z tych ludzi nie miałoby możliwości skończenia szkoły. Placówki tego typu są dobre tylko w przypadku niemożności uczenia się w szkołach publicznych. Oczywiście w sytuacji, gdy młody człowiek staje przed dojrzałym, poważnym wyborem, musi naukę czasem poświecić dla wyższych celów lub po to, by przetrwać np. gdy sam zarabia na swoje utrzymanie. To jednak moim zdaniem nie zwalnia nas z chęci rozwoju i kształcenia. Cosinus jest dobry jako ostatnia deska ratunku, ale nie jako sposób na uzyskanie większej ilości wolnego czasu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (56):

Sortuj komentarze:

A ja kończyłam szesnastkę w Warszawie. Szkoła fajna, poznałam tam ciekawych ludzi, złapałam kilka przydatnych kontaktów, zrobiłam maturę i dostałam się na studia. Myślę, że szkoła warta polecenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
magda
 • magda
 • 17.09.2012 19:25

nie moge patrzeć aż razi w oczy...co Wy ludzie piszecie,ja skończyłam studium administracji z elementami prawa i wyniosłam sporo wiedzy z tej szkoły a nauczyciele bardzo przyjazni uczniom i zmotywowali mnie nawet do tego by przystąpić do matury której nie zdałam z pewnych zyciowych względów kilka lat temu i...udało się,w tym roku zapisałam się do Wyższej Szkoły na administrację i myślę że będzie dobrze i powiem tyle nie tylko trzeba być na zajęciach ale się uczyć,wiem jak jest a z poza tym egzaminy są ustalane przez OKE więc nie tylko szkoła Cosinus je przeprowadza ale i wiele innych,ale jak to ludzie muszą swoje dodać wiadomo o każdej szkole słyszy się pozytywne opinie i negatywne,ja osobiście polecam i również pracuję i mam rodzinę,POLECAM!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lucyna
 • Lucyna
 • 30.08.2012 10:25

Ja się broniłam w Wyższej szkole Cosinus w lipcu i poszlo bez problemu. Dzięki temu płaciłam czesne tylko do miesiąca lipca i miałam problem z głowy. Jak ktos pisze że ta Uczelnia wyciąga kasę od studentów, to chyba powinien napisać, że nie chciało mu sie napisac pracy dyplomowej w terminie, to potem mają kary za przedłużanie terminów. Przeciez one sa po to, zeby nas studnetów zmobilizowac do systematycznej pracy, a nie na złośc. A ja mam juz wyższe i jestem happy :) A uczelnia jest spoko, świetni nauczyciele, w miarę terminy zjazdów i naprawdę fajni ludzie. Az żal opuscic tych ludzi, mam nadzieje, ze utrzymam kontakty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej Sobota
 • Maciej Sobota
 • 27.08.2012 19:26

Mam pytanie jaki jest poziom na w lubelskim cosinusie na kierunku technik informatyk

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
 • kasia
 • 22.07.2012 18:59

witam potrzebuje zeszytów z liceum czy ma ktos moze do oddania lu sprzedac za rozsadną cene pozdrawiam prosze o kontakt katarzyna1983@vp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Absolwentka
 • Absolwentka
 • 13.07.2012 22:56

W tym roku skończyłam Zaoczne Liceum Ogólnokształcące Cosinus w Katowicach. Maturę zdałam bezproblemowo :-) Dostałam sie na Uniwersytet Państwowy. Prosze nie pisać artykułów nie popartych rzetelnymi informacjami. Jesli się chce to skończy te szkołę z bardzo dobrymi wynikami. A jak sie jest leniem i "najlepsze" liceum nie pomoże. Z pozdowieniami dla byłych nauczycieli za danie mi szansy na lepsze jutro...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Basia
 • Basia
 • 21.03.2012 20:51

Szkoły Cosinus są dla ludzi, którzy chcą się czegoś ciekawego dowiedzieć i zdobyć wiedzę, której gdzieś indziej nie zdobędziecie. Uczęszczam do Cosinusa w Olsztynie , chcę być taką właśnie "kosmetyczką " jak to niektórzy drwią . Nie opuściłam jednej godziny zajęć, bo na każdych zajęciach jest nam podawana masa ciekawych wiadomości, które przydają się każdego dnia w życiu codziennym. Pracuję, nie jestem nastolatką , mam dom na głowie i dzieci a mimo to uczęszczam na zajęcia. I zapewniam wszystkich, że na każdych zajęciach czekają na nas wykładowcy, którzy w tygodniu również pracują a mimo to zawsze są na czas i mają drakońską cierpliwość do słuchaczy. Na każde egzaminy idę przygotowana, nie olewam sobie bo nie potrafiłabym spojrzeć wykładowcy w oczy. Ale zdarzaja się też osoby, które przyszły do szkoły nie wiadomo po co , ale czy to wina szkoły? Rozżalony chłopak dziewczyny, która się tu już nie uczy niech lepiej jej się przyjrzy bo to chyba niezly obibok laska, bo kto chce to da radę. Pozdrawiam wykładowców i słuchaczy Szkół Cosinus w całej Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
joanna
 • joanna
 • 19.03.2012 12:11

do kornelisz biezak 15.12.2011 11:07
Większych bredni nie czytałam! Nikt nikogo nie tepi, wręcz przeciwnie nauczyciele przykładają sie do pracy, ćwiczą z nami testy i projekty żebśmy zdali egzaminy końcowe! Z czasem znają nas po imieniu i interesują sie dlaczego nie ma nas na zajeciech. Reguły sa jasne 50% oobecności, praca kontrolna wiedza z zajęć i nie ma kłopotu ze zdaniem egzaminów semestralnych.Ale jak ktoś się nie chce uczyć i uważa że wszystko mu sie należy to sory... Ja polecam, zdawalność egzaminów końcowych-duża!

Komentarz został ukrytyrozwiń
tama
 • tama
 • 07.03.2012 15:27

pożeracze pieniędzy- tak oto ta uczelnia oraz inne kasują studentów:
http://www.emetro.pl/emetro/1,88815,11258811,Placa__To_ich_kasujmy_.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
student
 • student
 • 25.02.2012 16:08

Szczerze odradzam
Ta uczelnia to "wyciągalnia" pieniędzy :(
Myślę, że coraz więcej osób doświadczyło tego na własnej skórze.
Jedyny plus to wykładowcy z rzetelną i wszechstronną wiedzą, pomocni dla studentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.