Facebook Google+ Twitter

Costa Concordia w pionie! Operacja zakończona sukcesem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wrak statku Costa Concordia został podniesiony w nocy z poniedziałku na wtorek. Operacja nieopodal wyspy Giglio we Włoszech trwała całą dobę. Było to najbardziej skomplikowane przedsięwzięcie w historii światowej żeglugi.


Źródło: TVN24/x-news

Costa Concordia / Fot. EPA/CLAUDIO GIOVANNINIStatek długości 300 metrów i ważący ponad 114 tysięcy ton leżał na prawej burcie ponad 20 miesięcy. Dzięki skomplikowanej akcji prowadzonej przez 500 specjalistów z aż 26 krajów świata, wrak został obrócony o 65 stopni.

Jego podniesienie zamknęło pierwszy, a tym samym najważniejszy etap usuwania skutków katastrofy z 13 stycznia zeszłego roku. W katastrofie zginęły wówczas 32 osoby. Wciąż nie odnaleziono jednak ciał włoskiej pasażerki oraz hinduskiego członka załogi.

Costa Concordia / Fot. EPA/RICCARDO DALLE LUCHEWrak pozostanie koło wyspy w Toskanii do wiosny. Wtedy będzie można odtransportować go do jednego z włoskich portów.

Ogromne napięcie

Całej próbie podniesienia statku od pierwszych chwili towarzyszyło duże napięcie. Istniały również obawy, czy zniszczony statek nie rozpadnie się pod wpływem siły, jakiej użyto, by go dźwignąć.

Mikrofony we wraku

Costa Concordia / Fot. EPA/ANGELO CARCONIOperacją, realizowaną przez włosko-amerykański koncern Titan-Micoperi, kierował 52-letni Nick Sloane z RPA, który w przeszłości ratował statki od Nowej Gwinei po Meksyk.

We wraku zainstalowano kamery, które cały czas przekazywały obraz do sztabu, a także mikrofony rejestrujące dźwięki i szumy.

Wstępne koszty podniesienia wraku oszacowano na co najmniej 600 milionów euro. To o 100 milionów więcej niż cena nowej Costy Concordii. Operację obserwowało ponad 400 wysłanników mediów z całego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.