Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13475 miejsce

Couchsurfuj po świecie

Wakacje już się rozpoczęły, więc czas pomyśleć nad sposobem ich spędzenia. Jeśli ma się ograniczone fundusze to świetnie sprawdza się "couchsurfing".

Mapa rozmieszczenia couchserferów na świecie. / Fot. www.couchsurfing.comCo to jest couchsurfing? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Najprościej rzecz ujmując to "poszukiwanie kanapy". I wcale nie chodzi o znalezienie wygodnej sofy do salonu, tylko o zwiedzanie świata śpiąc to tu, to tam. Piękna sprawa? No jasne, że tak. Zwłaszcza jeśli mowa o darmowym noclegu.

Jest oczywiście kilka warunków, które trzeba spełnić. Po pierwsze należy zapłacić koszty przejazdu. To jest właściwie oczywiste, ale jeżeli chwilę się zastanowić do nie do końca, bowiem istnieje przecież cudowny "autostop". Ten typ podróżowania wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami, ale jadąc grupą można te czynniki znacząco ograniczyć. Po drugie trzeba być zarejestrowanym członkiem CouchSurfing Project, a najłatwiej to zrobić po prostu wchodząc na stronę http://www.couchsurfing.com i zakładając konto. Aby dostać się na trochę wyższe stadium wtajemniczenia i zostać ambasadorem swojego miasta, należy mieć jakieś doświadczenie w couchsurfingu. Można przyjmować innych couchsurferów nie będąc ambasadorem, a sam status ambasadora daje jedynie, a może aż, poczucie prestiżu i obowiązku. Do zadań ambasadora należy wprowadzanie w ideę "szukania kanapy" i pomaganie w stawianiu pierwszych kroków. Trzecim warunkiem tego typu spędzania wolnego czasu czy wręcz sposobu na życie jest zwyczajna chęć zrobienia czegoś, czego dotąd się nie robiło. Ale jest to część najważniejsza.

Couchsurfing służy przede wszystkim do nawiązywania nowych znajomości i kontaktów. Przenocowanie "na kanapie" jest tylko dodatkiem do wymiany poglądów, doświadczeń i poznania nowych kultur. Oczywiście owa "kanapa" niekoniecznie musi oznaczać obskurną wersalkę z wystającą sprężyną. Może to być równie dobrze komfortowy i ekskluzywny apartament z basenem co kawałek podłogi, służący za bazę do rozłożenia śpiwora. Gospodarze domów couchsurferskich bardzo chętnie oprowadzają przyjezdnych po mieście. Czego chcieć więcej gdy posiada się prywatnego przewodnika i darmowy nocleg? No pewnie, że niczego. Zaś ludzie, którzy przyjmują do siebie podróżnych szukają w swojej przysłudze jej odwzajemnienia. Zrekompensować można się w różnoraki sposób. Na przykład przygotowując jakiś tradycyjny przysmak z ojczyzny albo przywożąc coś co kojarzy się z krajem, z którego się pochodzi. W przypadku Polski, wybór produktu staje się oczywisty. Couchsurferzy, z racji swojej pasji podróżowania mogą oczekiwać, że i my udzielimy im schronienia w razie ich wizyty w Polsce.

Tendencja na couchsurfing stale rośnie. Jak podaje strona internetowa, która działa od stycznia 2003 roku, na świecie jest już ponad 600 tysięcy couchsurferów. Proces założenia konta jest analogiczny do procesu w wielu portalach społeczności internetowej. Należy podać podstawowe dane, zainteresowania, kraje, które chce się odwiedzić. Zamieszczamy zdjęcie i gotowe. Następuje weryfikacja danych i jeżeli wszystko się zgadza, stajemy się pełnoprawnym couchsurferem. Prostota i łatwość w dostępie do couchsurfingu powoduje, że "szukających kanap" jest co raz więcej.

- Namówiła mnie koleżanka. Zachwalała możliwość zwiedzenia Europy doskonale się przy tym bawiąc. Sama idea bardzo mi się spodobała, ale pozostała niepewność co do bezpieczeństwa. Ale w końcu się przekonałam. Zarejestrowałam się na stronie internetowej. Potem musiałam poczekać, aż ludzie wyrażą pozytywne opinie na temat mojej osoby. Zresztą couchsurfing opiera się głównie na zaufaniu. To podstawa do podróżowania. Nie każdy Cię zaprosi, jeżeli będzie miał wątpliwości co do Twojej osoby i zagrożenie jakie możesz nieść. Jeżeli wszystko jest w porządku - jedziesz. Ja w tym roku jadę po raz pierwszy - mówi 20-letnia Klaudia, couchsurferka z Warszawy.

Podobnym serwisem do http://www.couchsurfing.com jest http://www.thehospitalityclub.org, który skupia ludzi oferujących darmowe zakwaterowanie na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Płynny..:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+/ fajna sprawa z takim podróżowaniem, dobrze, że ktoś przybliżył ten pomysł; a jaki produkt z Polski masz na myśli, Mateuszu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.