Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7341 miejsce

Coworking po krakowsku, czyli nie tylko programista ma głos

W 2015 roku aż o 36% wzrosła liczba miejsc przeznaczonych dla coworkingu. Obecnie na świecie jest blisko 8000 tego typu biur. Badanie pokazało również, że liczba osób z nich korzystających wzrasta średnio o 46% co dwa lata.

 / Fot. ideabankWyniki badania http://coworkingeurope.net/2015/11/20/the-global-coworking-survey-2015/ mówią jedno – przestrzeni coworkingowej przybywa
i będzie przybywać. Nic nie zapowiada, aby ten rynek miał się wyczerpać. W 2015 roku aż o 36% wzrosła liczba miejsc przeznaczonych dla coworkingu. Obecnie na świecie jest blisko 8000 tego typu biur. Badanie pokazało również, że liczba osób z nich korzystających wzrasta średnio o 46%
co dwa lata. Dziś, około pół miliona ludzi pracuje w coworkach. Kraków jest z pewnością jednym
z tych miejsc, które mogłoby zawyżać statystyki. To tu funkcjonuje blisko 20 biuro zróżnicowanej ofercie, wśród nich www.ideabank.pl/idea-hub, Colab czy Wytwórnia. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert i komu tak naprawdę potrzebne jest biurko w coworku?

Cowork po krakowsku

20 ofert biur coworkingowych to w większości ukłon w stronę startupów technologicznych. To miejsca rozpoznawalne głównie wśród programistów, developerów oraz projektantów pracujących przy danych projektach. Symbolem takiego miejsca stał się Hub:raum czy Colab zrzeszające krakowskich startupowiczów a nawet małe firmy. Dlaczego Kraków stawia na technicznych? Miasto uchodzi za mekkę IT. To naturalnie, że twórcy biur coworkingowych tworzą miejsca dla programistów i developerów. Argumentem, który za tym przemawia, jest też spora liczba uczelni technicznych, które corocznie wypuszczają na rynek kilka tysięcy absolwentów. Co z innymi profesjami, które nie chcą pracować z domu? Praca w domu sprzyja marazmowi. Moim zdaniem pół roku to optymalny czas, jaki można spędzić w domowej izolacji. Później niestety spada efektywność i naturalne jest, że szukamy bodźców, które mogłyby ją podnieść. Dlatego zamieniłam przytulnie mieszkanie na Ruczaju w biurko w centrum – mówi Agnieszka, copywriterka pracująca jako freelancer.
Obcy wśród IT

W Krakowie jest sporo miejsca na rozwój biur coworkingowych skierowanych do innych profesji. Za przykład może posłużyć sukces Wytwórni, która stała się symbolem kreatywności i rozkwitu rozmaitych talentów. Idea Hub, nazywany też kawiarnią dla przedsiębiorców, również chce się wpisać na stałe na mapę Krakowa. Organizowaliśmy niedawno wydarzenie pod hasłem #DreamJob dla aktywnych zawodowo mam. Sukces spotkania był naprawdę satysfakcjonujący, dlatego planujemy powtarzać tego typu wydarzenia i częściej spotykać z nie tylko z krakowskimi mamami, ale i marketingowcami, projektantami czy copywriterami. Stawiamy na kreatywnych i do nich kierujemy naszą ofertę – mówi Marta Bloch, Manager Projektu. Idea Hub mieści się w samym centrum, niedaleko Wawelu. To darmowa przestrzeń do pracy i biznesowych spotkań. Idea Hub różni się od innych biur coworkingowych. To miejsce, które można odwiedzić wracając ze spotkania u klienta, podłączyć komputer, odpisać na maile, wypić pyszną kawę i biec dalej – dodaje Marta Bloch. Czy taka koncepcja biura się przyjmie? Pewnie tak, szczególnie u tych, których dzień pracy nie jest usystematyzowany, sporo przemieszczają się po mieście i potrzebują chwili oddechu z dala od kawiarnianego zgiełku.


Kraków – miasto lansu i freelance’u

W Krakowie działają 82 tysiące małych firm (dane z rejestru REGON o liczbie jednoosobowych działalności gospodarczych), co plasuje stolicę Małopolski na drugim miejscu wśród polskich miast. Kraków uważany jest jednocześnie za stolicę startupów - tu swoje pierwsze kroki stawia wielu przedsiębiorców specjalizujących się w nowych technologiach, a miasto przyciąga aniołów biznesu z całego świata. Nie brakuje też freelancerów, których powyższe dane z rejestru REGON mogą nie uwzględniać, bo nie zawsze rejestrują swoją działalność. Większość z nich nie ma własnego biura, dlatego korzystają z przestrzeni coworkingowej bądź pracują w domowym zaciszu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.