Facebook Google+ Twitter

CQ CQ DX - wywołanie dalekich stacji...

Krótkofalowcy to tajemniczy ludzie, posługujący się niezrozumiałymi skrótami, potrafiący godzinami siedzieć przy swojej radiostacji, z nadzieją, że uda mu się połączyć z kimś, kto mieszka na drugim końcu świata.

 / Fot. Julo/Domena publicznaKażdego dnia na całym świecie wykonywane są miliardy połączeń telefonicznych. Ludzie rozmawiają, bo to najszybszy i najskuteczniejszy sposób wymiany informacji. W tej skali, dziesiątki tysięcy łączności przy wykorzystaniu radiostacji amatorskich to liczba nieznacząca. Jest różnica miedzy wykonaniem telefonu do konkretnej osoby czy instytucji, a wywołaniem ogólnym podanym w eterze przez krótkofalowca. Przede wszystkim nie korzysta się z sieci telefonicznych ani innych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej. Do dyspozycji jest wyłącznie własna radiostacja i antena. Niezbędna jest wiedza o właściwościach fal radiowych, dzięki czemu można wybrać optymalną częstotliwość do aktualnej pory roku.

Nigdy nie wiadomo kto odbierze sygnał i odpowie. Czy to będzie znajomy, z którym spędziło się wiele godzin na radiowych rozmowach czy człowiek, o którego istnieniu nawet nie ma się pojęcia. Miliony entuzjastów HAM Radio (HomeAMateur radio) każdego dnia włącza swój nadajnik z nadzieją, że uda im się połączyć z kimś, kto mieszka na drugim końcu świata. Dalekie łączności tzw. DX-y to marzenie większości krótkofalowców. Konstruowanie nowych anten, nadajników - to wszystko po to, żeby połączyć się z najdalszym regionem świata. Krótkofalowcy mogą korzystać wyłącznie z częstotliwości, na które pozwalają przepisy. Fale radiowe w zależności od częstotliwości (długości fali) mają bardzo zróżnicowane właściwości - zdolność do propagacji. Jedne bez problemu rozchodzą się (propagują) na tysiące kilometrów, inne ledwie na 100 km. Każde z nich mają jednak cechy, które powodują, że są atrakcyjne w łącznościach amatorskich.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:QSL-F1JMM.JPG / Fot. F1JMM/GNUBardzo istotnym elementem łączności amatorskiej jest potwierdzenie jej kartą QSL. Zwykle jest to kartka o formacie zbliżonym do karty pocztowej, o indywidualnym projekcie graficznym. Często QSL-ka jest małym dziełem sztuki. Krótkofalowcy traktują karty QSL jak trofea, a zarazem wizytówki korespondentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

 krzyś sp9qzv
  • krzyś sp9qzv
  • 08.08.2012 16:56

Nareszcie coś o nas. Serdecznie pozdrawiam autora artykułu oraz całą rzeszę krótkofalowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.