Facebook Google+ Twitter

Cracovia Sacra 2013. Nocne zwiedzanie krakowskich kościołów i klasztorów

W nocy z 14 na 15 sierpnia odbędzie się Cracovia Sacra 2013, podczas której będzie można zobaczyć od środka krakowskie kościoły, klasztory i synagogę. Z okazji szóstej edycji imprezy przygotowano koncerty, wystawy oraz liczne atrakcje.

 / Fot. PlakatW tym roku motywem przewodnim będą krakowskie parafie. W szóstej edycji wydarzenia weźmie udział około dwudziestu instytucji. Zwiedzający będą mogli zobaczyć miejsca, które na co dzień są niedostępne dla osoby świeckiej. Impreza rozpocznie się 14 sierpnia popołudniu w klasztorze oo. Bernardynów i potrwa aż do 15 sierpnia. Do wszystkich kościołów i klasztorów wstęp jest bezpłatny, warto jednak do niektórych miejsc odebrać sobie wcześniej darmowe wejściówki.

W programie Cracovia Sacra 2013 znalazły się wystawy, m. in. "Rękopisy i starodruki na Skałce", czy "Historia Bernardynów na Kresach" oraz warsztaty dla dzieci, Opactwo w Tyńcu zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty "Podróż do Cluny".
Imprezie towarzyszą liczne koncerty, warto wybrać się na występ Natalii Niemen w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa czy Joanny Słowińskiej w opactwie św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach. Usłyszymy również muzykę sakralną, koncert na podstawie Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w bazylice św. Trójcy oraz zobaczymy spektakl poetycko-muzyczny oparty na poezji Jana Pawła II, ks. Twardowskiego, B. Leśmiana i Cz. Miłosza pt. "Co może człowiek" w kościele św. Mikołaja. W kolegiacie św. Anny odbędzie się koncert Capelli Cracoviensis. W kościołach odbędą się także koncerty muzyki dawnej oraz klasycznej. Stara Synagoga na Kazimierzu zaprasza na koncert "Kultura żydowska i europejska tradycja muzyczna".

Podczas tegorocznej nocy sakralnej będzie można zwiedzić budynki kościołów i klasztorów od środka, a także obejrzeć ich najcenniejsze zbiory, takie jak monstrancje, szaty, kielichy, a nawet obrazy. W opactwie benedyktynów w Tyńcu zwiedzimy krypty i zobaczymy rekonstrukcję średniowiecznego skryptorium. Chętni odwiedzą za darmo bazylikę Mariacką, a w katedrze na Wawelu będą mogli obejrzeć wystawę pt. "Altembasy i inne skarby łączone z kaplicą Zygmuntowską". Opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach zaprasza na zwiedzanie za klauzulą chóru zakonnego, kapitularza oraz dawnej celi aptecznej. W czasie trwania Cracovia Sacra w kościołach odprawiane będą msze święte, nieszpory i komplety.

Dodatkowo 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbędzie się konkurs na najpiękniejszy bukiet pod hasłem "Cudowna Moc Bukietów". Organizatorem szóstej edycji Cracovia Sacra 2013 jest Urząd Miasta Krakowa. Cracovia Sacra to jedna z krakowskich "nocy", takich jak Noc Muzeów czy Noc Teatru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.