Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21444 miejsce

Credo. Powaga, satyra i groteska. Pytam i odpowiadam.

Mogę odmówić sobie wszystkiego, ale nie odmówię sobie przekonania, że umiem krytycznie analizować i dokonywać syntezy, że stać mnie na refleksję i na własne poglądy niezależnie od tego, co myślą inni ludzie. Jestem wolnym człowiekiem.

Cossack Mamay, obraz, autor nieznany / Fot. nieznanyCossack Mamay, obraz, autor nieznany / Fot. nieznanyWzorem pewnego dyrektora jeszcze z czasów PRL sam zadaję sobie pytania i sam na nie odpowiadam.

Dlaczego uprawiam satyrę i groteskę jako formę dziennikarstwa społecznego?

Ponieważ są to formy literackie najlepiej nadające się do opisywania dzisiejszej ojczyźnianej rzeczywistości, która jest zarazem tragiczna i śmieszna, głupia i poważna, mająca jakiś sens i bezsensowna. Jak niegdyś dzikie króliki w Australii, objawy rodzimej paranoi uparcie i masowo wybiegają na jezdnię politycznego i społecznego szaleństwa. To mnie bulwersuje i męczy.

PiS mając pełnię władzy, przewagę głosów w Sejmie i w Senacie, co zdarzyło się po raz pierwszy od 1989 roku, i bezwarunkowe poparcie prezydenta, nie mogąc zmienić konstytucji, albo Bóg wie z jakich innych względów, dokonuje zamachów na trybunał konstytucyjny, służbę cywilną, tworząc dwuznaczne związki sądownictwa i prokuratury, opanowując w pełni tajne służby, itp.

Jarosław Kaczyński, Prezes PIS, przywódca zwycięskiej partii politycznej, odmawia objęcia stanowiska Premiera, co jest powszechnym zwyczajem w krajach demokratycznych, lecz steruje wszystkimi sprawami państwowymi, nie ponosząc z tego tytułu żadnej odpowiedzialności prawnej.

Pan Prezes, spiritus movens wszystkiego, co się rusza i stoi, co mówi i milczy, nasila konfrontacje między popierającą go częścią społeczeństwa, a tą, która coraz żywiej mu się sprzeciwia, broniąc swojej wolności. Prezes wydaje się zapominać o prawdziwości przysłowia "Qui seme le vent, recolte la tempete", "Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę". Każde wielkie napięcie społeczne kończy się z zasady burzliwym przesileniem. Rewolucje biorą się z poczucia krzywdy, sprzeciwu, odrzucając na bok uległość i poczucie przyzwoitości.

Pan Prezes usiłuje uszczęśliwić społeczeństwo swoimi wizjami tego, co słuszne i niesłuszne, mądre i głupie, patriotyczne i niepatriotyczne, potrzebne i niepotrzebne, zapominając, że większość ludzi ma już głęboko przemyślany i utrwalony światopogląd i będzie opierać się rękami i nogami, kiedy ktoś usiłuje go zmienić.

Minister Spraw Zagranicznych w imieniu rządu występuje o opinię Komisji Weneckiej, ważnego organu opiniodawczego w sprawach konstytucji i praworządności Unii Europejskiej, której zasad zobowiązaliśmy się przestrzegać, aby wkrótce głosić, że to „tylko opinia”, „opinia jednostronna”, „nie musimy do niej się stosować”, „jesteśmy państwem całkowicie niezależnym” itp.

Dziesiątki i setki członków PiS, ludzi poniekąd myślących, głosi, pisze i powiela dokładnie to, co wymyślił sobie Prezes Kaczyński w pasji tworzenia społeczeństwa na wzór i podobieństwo swoje.

Prawnik Andrzej Duda, który po zaskakujących wyborach został nieoczekiwanie dla siebie i dla społeczeństwa Prezydentem RP, posłusznie wykonuje to, o co go prosi lub czego żąda Prezes PiS, podpisując w ciemno, często po nocy, tak jakby dzień był niestosowną porą, przedstawione mu ustawy, mimo iż wokół wszystkie instytucje prawne, organizacje społeczne, uczelnie i autorytety wytykają niezgodność takiego postępowania z zasadami prawa i demokracji.

Prezydent jeździ nocą do prezesa partii na konsultacje, kiedy w całym świecie demokratycznym to przywódcy partii politycznych jeżdżą do prezydentów, aby rozmawiać o sprawach państwowych lub choćby pokonwersować o tym, co warto, a czego nie warto jeść, pić, czytać lub słuchać.

Prezydent i Premier wykonując polecenia Prezesa Kaczyńskiego ponoszą ryzyko, że kiedyś odpowiedzą za nie wobec Trybunału Stanu i poniosą konsekwencje swoich obecnych działań, jakby żyli ułudą, że aktualna władza jest nienaruszalna i wieczna.

Kościół Katolicki, w czasach PRL-u ostoja praw człowieka i obywatela, wielki i poważny rozjemca, dzisiaj udostępnia partii rządzącej swoje ambony na głoszenie prawd zupełnie niezwiązanych z wiarą w Boga. Kościół milczy nie dostrzegając, że coraz więcej ludzi wierzących odsuwa się od niego, i wręcz staje się jego krytykami. Mówiła o tym (na manifestacji KOD-u w Gdańsku) żona Lecha Wałęsy, człowieka, którego Kościół bezwarunkowo wspierał w nieodległej przeszłości.

Przykłady sytuacji niezrozumiałych i nonsensownych, niepotrzebnych i bulwersujących, dają się mnożyć prawie w nieskończoność, lecz nie widzę potrzeby, abym ja to czynił. Moja odpowiedzią jest satyra i groteska, formy literackiego sprzeciwu wobec bezsensu, okrucieństwa i głuchoty władz.

Uprawiając satyrę i groteskę nawiązuję do teorii ewolucji Darwina w przekonaniu, że podobnie jak buntująca się część społeczeństwa pochodzę od zupełnie innej małpy niż samouwielbiająca się władza.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

To co się teraz dzieje w Polsce głównie za przyczyną opozycji, to bezradne wycie z bólu, po utracie władzy !
Bo to opozycja KOD-ziarze bezradna Platforma, oraz obciachowy Petru, opowiadający co rusz brednie o zamachu na Trybunał Konstytucyjny,czy o Sześciu Królach czy też o Davidzie z Kamerunu, to jest właśnie kabaret w wykonaniu opozycji bezradnej z bezsilności, która może się tylko przyglądać na szybko zachodzące zmiany w kraju !!
Opozycja sterowana przez rozjechane jak karton po margarynie dawne służby może się tylko bezradnie przyglądać , tyle jeszcze może i nic po za tym. I żadna siła tego nie zmieni - powtarzam żadna - mogę się założyć o każde pieniądze ! !!

Natomiast Platforma już się nie podniesie. Grzechu niedługo zamknie wieko od trumny, a Nowoczesna, coraz bardziej się kompromituje, dzięki liderowi właśnie...!
Sondaże dla PiS są coraz lepsze . PiS wraz z Kukizem 15, może zdecydują się za jakiś czas na wcześniejsze wybory? Jeśli jeszcze kilka sondaży potwierdzi rosnące w górę prognozy to
po wcześniejszych wyborach, można by zmienić Konstytucję i zmieść z powierzchni ziemi Trybunał bolszewicki, który szkodzi tylko Polsce !

Trybunał Konstytucyjny, mógłby wyręczyć Sąd Najwyższy, tak jest urządzone to w wielu krajach !
Zmiany, są błyskawiczne i negowanie tego mnie bawi, bo nawet opozycja twierdzi że są zbyt szybkie i że odbywają się bez negocjacji z nią /śmiech/

III RP to już historia kochani i jak mawiają Czesi - to se ne wrati !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, problemem jest brak woli współpracy ze strony opozycji. Nowoczesna zajmuje się tylko biciem piany i zgłaszaniem wniosków o przerwę, a wg sondaży jest to druga siła polityczna. Jak współpracować z kimś, kto nie ma nic do zaproponowania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartłomieju, nie twierdzę, że wszystko co mówi PiS jest niedobre, Rzecz w tym, że obie strony , wszystkie partie powinny ze sobą współpracować dla dobra narodu i z każdego programu każdej wyciągać co dobre, i realizować. Tymczasem tej współpracy nie ma , bo traktują się nawzajem jak wrogowie śmiertelni, a współpracę jak kolaborację z okupantem. To jest tragedia. nie mówiąc o masakrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, cała ta afera jest nakręcana przez opozycję i manipulatorów, takich jak np. tvn (polecam ostatni materiał o broni elektromagnetycznej). Kaczyński nikogo nie dzieli. Co więcej, rząd PiS ma wiele ciekawych inicjatyw które nie są eksponowane w mediach (bo jak tu krytykować jaki to PiS zły, a potem mówić o sukcesie?).

Żeby nie być gołosłownym wymienię kilka:
- zacieśnienie współpracy z Chinami (dla niektórych mediów wyjazd Dudy do Państwa Środka to tylko poślizg na Murze Chińskim),
- plan Morawieckiego zakładający zwiększenie innowacyjności polskich firm oraz ogromne inwestycje w nowoczesny i konkurencyjny przemysł,
- korzystne dla Polski rozwiązania na szczycie klimatycznym, niwelujące tragiczne dla polskiej gospodarki poddaństwo rządu Tuska i Kopacz,
- wzmocnienie pozycji grupy Wyszehradzkiej,
- nadal nie najechała nas banda "uchodźców".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"I jeszcze fakt najważniejszy - PiS wygrał demokratyczne wybory i nadal ma duże poparcie społeczne. Na tym polega demokracja, że jak się wygrywa, to się rządzi." - Pan BB.
Racja. Zgadzam się z tym. Czekam wreszcie na konkrety, dyskusje o uzdrowienia służby zdrowia, stworzeniu nowych miejsc pracy, stworzeniu warunków dla inicjatywy prywatnych małych przedsiębiorców, przyciągnięciu zagranicznych firm do osiedlania się w PL. do zajęcia się energetyką, liniami przesyłowymi, taborem kolejowym, szynami, itd. itd.
Bo jak do tej pory, to tylko dyskutowanie nad wyższością świąt wielkanocy nad świętami B.N. albo odwrotnie... i to jedyne co pan Kaczyński świetnie potrafi to mieszać , no podzielić rodziny, przyjaciół , znajomych, ludzie się sobie stali wrogami, zamiast się motywować to się zwalczają. To nie jest konstruktywna polityka, to jest samozniszczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O wielkości człowieka nie decyduje wzrost, tylko to co ma do powiedzenia, jakich argumentów używa. Pani Jadwigo, patrząc na Pani komentarz o okrągłym cieniu sądzę, że z łatwością by się Pani w tym cieniu schowała.

Co do autora - zapowiada Pan, że potrafi samodzielnie analizować fakty i wyciągać wnioski, a chyba przeoczył Pan najważniejszy. To mała grupka zmanipulowanych osób protestuje przeciwko wszystkiemu co każe jej opozycja. Rok temu nikt z protestujących nie miał zielonego pojęcia o TK i o tym, że rząd PO-PSL nic sobie nie robi z jego wyroków, a teraz, nagle stała się to ostoja demokracji. O ile na ten temat protesty można zrozumieć, to np protesty w sprawie TW Bolka to już jakiś żart. "Te dokumenty są fałszywe, bo są fałszywe" itd.

I jeszcze fakt najważniejszy - PiS wygrał demokratyczne wybory i nadal ma duże poparcie społeczne. Na tym polega demokracja, że jak się wygrywa, to się rządzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...Duda to człowek wyczarowany nagle z kapelusza przez Kaczora,..."

Z oprychówki panie Adamik, z oprychówki.
Jakby Kaczyński nosił kapelusz, to rozmówcy widzieliby wyłącznie dno kapelusza, a jego cień miałby zawsze kształt koła.

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może warto podyskutowąć który z obecnych panów Polaków Prezydentów będzie ostatecznie ponad podziałami gdyby sankcje zostały wdrożone http://fakty.interia.pl/polska/news-andrzej-duda-w-brukseli-ekspert-polska-ma-mnostwo-interesow-,nId,1955379

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Prawnik Andrzej Duda, który po zaskakujących wyborach został nieoczekiwanie dla siebie i dla społeczeństwa Prezydentem RP, posłusznie wykonuje to, o co go prosi lub czego żąda Prezes PiS" - cytat

Takich słów nie ma prawa wobec kandydata na to stanowisko używać nikt kto już na dwa lata nie bywał na spotkaniach przedwyborczych Andrzeja Dudy jeszcze w drodze do Europarlamentu i zna temat lepiej niż z drugiej ręki. Wobec tego jest tak że Andrzej Duda i jemu podobni dał się ładnych parę lat temu poznać obywatelom wyborcom, a może się okazać że to program choćby gospodarczy pana Dudy jest realizowany przez "drużynę" pana Kaczyńskiego a nie odwrotnie.
Ale jest nadzieja że szanujący moje opinie o kulturze felietonista zechce też poczytać http://www.powiatlive.pl/polityka/14491-duda-idzie-brukseli Mogę tak kontrować każdą tezę z felietonu ale po co skoro i tak wiadomo jaka jest ich wykładnia? żę- Duda to człowek wyczarowany nagle z kapelusza przez Kaczora, że nie ma żadnej białoczerwonej drużyny czy zespołu polityków tylko jeden facet co zafascynowal i omamił naród i pociąga za sznurki. Z fałszywej przesłanki może wynikać prawdziwa logicznie teza Szanowny p. Michaelu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całość działań samouwielbiającej się władzy oparta jest na wypowiadaniu tekstów i słów, które mają w rzeczywistości całkiem inne znaczenie.

Waszczykowski: nie uzyskałem żadnych pouczeń od polityków z USA

Szef dyplomacji nie zdaje sobie sprawy z bzdury, jaką wydalił z otworu gębowego?
Wszak UZYSKAĆ oznacza w języku polskim co, o co sie zabiegało, o co czyniło sie starania.
Z cytowanej frazy wynika, że pan Waszczykowski zabiegał w Stanach o pouczenia, ale niestety, żadnych nie uzyskał.

Kolejne cudo erystyki w wykonaniu [ana Waszczykowskiego na komentarz do wypowiedzi Macierewicza o terroryzmie:

" On nie odnosił się do jednego, konkretnego państwa...."

Oczywiście, gdyby odniósł się do Rosji, byłby to konkret. Nie wymieniając jednak nazwy państwa, pan Macierewicz daje do zrozumienia (wg. przekładu Waszczykowskiego z polskiego na nasze), że państw było kilka.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/waszczykowski-nie-uzyskalem-zadnych-pouczen-od-politykow-z-usa/96zmc4

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.