Facebook Google+ Twitter

CRIIRAD nie ma złudzeń, polscy fachowcy – tak

CRIIRAD (Commision de Recherche et d’Information Indépendante sur la Radioactivité) to dysponująca własnym laboratorium i kadrą naukową organizacja, badająca skażenia promieniotwórcze i prowadząca akcję uświadamiania społeczeństwa francuskiego co do skutków napromieniowania.

Powstała po katastrofie w Czernobylu, a swą skuteczność udowodniła, pomagając dwójce dokumentalistów TV France 3- Elise Lucet i Lionelowi Deconickowi w zdobyciu dowodów przeciwko firmie AREVA (d. COGEMA). Z powodu jej działalności wydobywczej ok. 300 mln ton odpadów promieniotwórczych, powstałych na wyrobiskach uranu, zalega, najczęściej bez żadnego oznakowania, w co najmniej 25 departamentach Francji.
Odpadów tych używano m.in. do budowy budynków, dróg, parkingów czy... ścieżek zdrowia.

Tłumaczenie ścieżki dźwiękowej "Dowodów winy" (tak tłumaczyć trzeba nazwę filmu Lucet i jej kolegi), dokonane przez Edytę Dybalską, Polkę, związaną z TV France 3, publikowane było w numerach 3(111) i 4(112) "Ulicy Wszystkich Świętych" w roku 2009.Latem roku 2011 CRIIRAD wystąpił do prezydenta Sarkozy’ego i l’Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) w sprawie odtajnienia niejawnych od 10 miesięcy danych z katastrofy w EA Marcoule (4. link jest odnośnikiem do filmu TV France 3 na ten temat).

Dokument Lucet i Deconicka w ciągu niecałych 6 miesięcy doprowadził do powstania we Francji obywatelskiego ruchu antynuklearnego.

Podczas Anti-Nuclear European Forum w Linzu (czerwiec 2009 roku, Polskę "śladowo" reprezentowali tam Marcin Harembski i Lech L. Przychodzki, obaj z Inicjatywy AntyNukleanej), oprócz austriackich gospodarzy, najliczniejszą grupę stanowili właśnie Francuzi z mnogich i aktywnych organizacji społecznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.