Facebook Google+ Twitter

Crowdfunding udziałowy nie tylko dla biznesu.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-03-24 10:46

Ubiegły rok udowodnił, że wśród naszych rodaków crowdfunding rozgościł się na dobre. Na rodzimych portalach finansowania społecznościowego zanotowano rekordowe zbiórki, polskie projekty odniosły ogromne sukcesy za granicą.

Crowdfunding a biznes.

Crowdfunding, pojęcie które przed jeszcze dwoma, trzema laty dla przeciętnego Kowalskiego nic nie znaczyło, będąc tylko przysłowiowym ‘łamaczem języka’, powoli wkracza na salony. Wkracza w wielkim stylu i z wielkim impetem. Ubiegły rok udowodnił, że wśród naszych rodaków crowdfunding rozgościł się na dobre. Na rodzimych portalach finansowania społecznościowego zanotowano rekordowe zbiórki, polskie projekty odniosły ogromne sukcesy na najpopularniejszych zagranicznych platformach, a do mainstreamu, podążając za crowdfundingiem zaczęła wkraczać jego odmiana – crowdfunding udziałowy (ang. equity crowdfunding)

Biznesmeni poznają zalety crowdfundingu udziałowego.


Crowdfunding nie jest już zjawiskiem, o którym wiedzą i które pragną zrozumieć tylko nieliczni. Pojawiają się oddolne inicjatywy skierowane do świata biznesu, gdzie polscy przedsiębiorcy oraz inwestorzy mogą poznać zalety udziałowego finansowania społecznościowego.
W 2014 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Warszawie odbyła się pierwsza branżowa konferencja, której tematem przewodnim była właśnie udziałowa odmiana crowdfunding’u. Można było wysłuchać bardzo ciekawych rozmów i prelekcji, min. ówczesnego Prezesa Giełdy czy przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego. Na konferencji pojawili się również przedstawiciele polskiego portalu dedykowanego dla crowdfundingu udziałowego – Crowdangels.pl, których stoisko w trakcie przerw było oblegane przez uczestników konferencji, którzy pragnęli dowiedzieć się więcej o tej formie inwestowania jak również pozyskiwania kapitału na start czy rozwój biznesu.

2014 rok zapisał się również jako historyczny. Pierwsza w Polsce spółka z o. o. została sfinansowana przez internautów. Młodzi przedsiębiorcy przez wspomniany już portal Crowdangels.pl pozyskali 33 inwestorów do projektu allCool.pl – Internetowy Rynek Alkoholi Regionalnych pozyskując od nich aż 75750 zł. na start ich przygody z biznesem. Co ciekawe i istotne, celem kampanii na wymienionym serwisie było 50 tysięcy złotych, lecz projekt okazał się tak popularny, że dopuszczono opcję tzw. overfunding’u i za większą ilość udziałów dla inwestorów pozyskano ponad 50% więcej środków niż planowano.

Oto, co mówi Agnieszka Bogucka, jedna z projektodawców w projekcie allCool.pl:
“Dzięki mechanizmowi crowdfundingu udziałowego i współpracy z crowdangels.pl udało nam się pozyskać wspaniałych inwestorów do naszego projektu. Fakt, że nam zaufali i zainwestowali w naszą spółkę aż 76750 zł jest nieoceniony ale dla nas największą wartością jest ich wsparcie przy rozwoju biznesu. Bez crowdangels.pl nie byłoby to możliwe.”
Nawiązując do wypowiedzi pani Agnieszki, zapytaliśmy Przemysława Rózieckiego z Crowdangels.pl o zdanie nt. crowd inwestorów.

„W crowdfundingu udziałowym właśnie najpiękniejsze jest to, że pozyskujemy wielu inwestorów z których część już od samego początku zaczyna identyfikować się z projektem i chce aktywnie w nim uczestniczyć. Przykładem jest właśnie projekt allCool.pl, który natrafił na samym początku działalności na bariery natury prawnej, lecz właśnie dzięki internetowej grupie wsparcia projektu, udało się doprowadzić do współpracy z jednym z największych supermarketów internetowych (na razie nie mogę wymienić z jakim) z którym allCool.pl sp. z o. o. podejmuje współpracę. Bez tych inwestorów, myślę, że nie byłoby to możliwe. Widać więc, że crowdfunding udziałowy to nie tylko korzyść w postaci pozyskanego kapitału, to też coś o wiele bardziej wartościowego – inwestorzy, którzy stają się naszymi pierwszymi klientami oraz promotorami naszej inicjatywy w świecie.”

Rodzaje crowdfundingu a crowdfunding udziałowy.

Crowdfunding to forma pozyskiwania kapitału od szerokiego grona odbiorców (społeczności) na konkretny i określony cel. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z kilkoma formami crowdfundingu:
• Pożyczki społecznościowe dla klientów indywidualnych – pożyczki udzielane przez użytkowników określonego serwisu dla innych użytkowników. Z reguły wygląda to tak, że kilka osób udziela razem pożyczki innej osobie przez wyspecjalizowaną platformę.
• Pożyczki społecznościowe dla biznesu – pożyczki udzielane przez użytkowników określonej platformy dla firm. Jak wyżej – grupa osób razem udziela pożyczki dla biznesu.
• Crowdfunding projektowy (reward-based) – wspierający otrzymują nagrody rzeczowe za wsparcie projektu. W tym przypadku wspierający otrzymują nagrody za konkretne poziomy wsparcia. Jeżeli dorzucasz się na np. wydanie książki lub gry możesz otrzymać np. jeden egzemplarz lub inną powiązaną z projektem nagrodę.
• Crowdfunding charytatywny – w tym przypadku mikro-datkami wspieramy konkretne akcje charytatywne.
• Crowdfunding udziałowy – ta forma wspierania, choć jeszcze najmniej popularna, z punktu widzenia wspierającego i jego kieszeni jest najbardziej atrakcyjna. Kwoty wsparcia są relatywnie większe niż w innych rodzajach crowdfundingu, tu jednak wspierający mogą liczyć, że w przyszłości ich wsparcie im się zwróci i to z nawiązką. Czemu tak się dzieje? W przypadku crowdfundingu udziałowego wspierający staje się jednocześnie inwestorem. Za wsparcie na rzecz konkretnego projektu otrzymuje on coś więcej niż tylko nagrodę lub podziękowanie – mianowicie udziały. Oznacza to, że dokonując wpłaty na projekt pozyskujący kapitału przez mechanizm udziałowego finansowania społecznościowego stajemy się w nim udziałowcami. Przez tą formę crowdfundingu mogą być finansowane rożne projekty. Na razie jedyną dostępną w Polsce formą jest udziałowe finansowanie biznesu – za naszą wpłatę otrzymujemy udziały w spółce.

Crowdfunding udziałowy – można też inaczej.

W Crowdangels.pl trwają obecnie prace nad serwisem udziałowych (grupowych) inwestycji w grunty oraz projekty deweloperskie – sharevestors.com. To też crowdfunding udziałowy, z tą tylko różnicą, że wspierający / inwestorzy nabywają udziały w projektach inwestycyjnych. Przez tworzony serwis będzie można inwestować na dwa sposoby:

• Inwestycje w grunty – użytkownicy serwisu będą grupowo inwestowali w konkretną nieruchomość nabywając w niej udziały. Zamysłem są inwestycje w grunty rolne i ich przekształcanie oraz w inne atrakcyjnie położone ziemie. Tego typu crowdfunding będzie inwestycją długoterminową, docelowo około 7-8 lat a minimalny czas inwestycji to 5 lat. Crowd inwestorzy będą mogli liczyć na dosyć wysokie stopy zwrotu biorąc pod uwagę wzrost cen ziemi w ostatnich 20 latach oraz uwolnienie rynku gruntów po 2016 roku.

• Inwestycje w projekty deweloperskie – w tym przypadku użytkownicy przez mechanizm crowdfundingu będą inwestowali w projekty deweloperskie zgłaszane przez wyspecjalizowane firmy, które z inwestorami będą zawiązywały spółkę celową. Tego typu inwestycje będą charakteryzowały się krótszym okresem niż inwestycje w grunty – przewidywany czas inwestycji to 2-3 lata ze stopą zwrotu około 15%.

Co ciekawe, projekt sharevestors.com będzie powołany do życia pod nową spółką, w której jednym z udziałowców będzie Crowdangels.pl. Z informacji pozyskanych od projektodawców wiadomo, że trwają rozmowy z funduszami VC w celu pozyskania finansowania projektu. Ale to nie wszystko. Projektodawcy przeznaczyli też pulę udziałów w spółce, którą chcą i będą oferować przez crowdfunding udziałowy, na platformie Crowdangels.pl.

Zostań Inwestorem.

W serwisie Crowdangels.pl, który jest najbardziej rozpoznawalnym serwisem dla crowdfundingu udziałowego w Polsce dostępne są obecnie dwa projekty w które możecie aktualnie ulokować swoje wolne środki, w zamian za udziały. Jeden jest w fazie prezentacji / zapowiedzi. Wszystkie charakteryzują się dużą innowacyjnością i są unikatowe w skali kraju.

• Crowdangels.pl na… Crowdangels.pl – zarząd spółki crowdfunding sp. z o. o. zarządzającej serwisem postanowił wystawić na sprzedaż pakiet 5% udziałów, które dostępne są na platformie. Kampania cieszy się dużym powodzeniem. Do końca pozostał ponad miesiąc czasu a już prawie 60% dostępnych udziałów zostało wykupione przez 21 inwestorów. Wartym uwagi jest, że potencjalny inwestor, który nabędzie udziały w spółce stanie się pośrednio udziałowcem w biznesie, który będzie prowadzić serwis sharevestors.com. Crowdangels.pl ma posiadać 10% w tej firmie.
Na pytanie o cel tej kampanii otrzymaliśmy taką odpowiedź:
„…celem kampanii jest popularyzacja mechanizmu crowdfundingu udziałowego. Tą kampanią chcemy przyciągnąć do serwisu jak największą ilość przedsiębiorców oraz inwestorów, chcemy sprawić aby poczuli się oni współwłaścicielami naszej platformy, aby z niej korzystali oraz rekomendowali ją (jako swoją inwestycję) w swoich kręgach…”

• Sharevestors.com – inwestycja w ten projekt będzie dostępna za 40 dni. Przewidywana cena udziału to 200 zł i wiemy, że przez Crowdangels.pl będzie dostępne 20% udziałów dla crowd inwestorów. Jak już wspomnieliśmy, projektodawcy są w trakcie bardzo zaawansowanych rozmów z funduszami VC, które są również zainteresowane tą inwestycją. Już teraz można rezerwować udziały w tym przedsięwzięciu.

Prognoza rozwoju rynku.


Przed kilkunastoma dniami ukazał się raport Uniwersytetu w Cambridge na temat rynku finansów alternatywnych w Europie. Z danych wynikających z badania wynika, że rynek finansów alternatywnych (w tym crowdfundingu) w Europie rośnie w bardzo szybkim tempie osiągając wzrosty ponad 100% rocznie.
W Polsce, tak jak w Europie, można zaobserwować podobny trend. Crowdfunding nabiera rozmachu, coraz więcej ciekawych projektów jest finansowanych na coraz większe kwoty.
Wartość rynku wyniosła w Europie 2 957 000 000 Euro i prognozowane jest, że w roku 2015 osiągnie 7 000 000 000 Euro z czego na sam crowdfunding udziałowy przypadnie około 420 000 000 Euro, co pozwala optymistycznie patrzeć na tą branżę i jej rozwój.
(Przemysław Róziecki)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze i merytorycznie napisane. Crowdfunding nieruchomości i inwestycje grupowe zapowiadają sie naprawdę ciekawie. Czekam na start projektu sharevestors.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.