Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

C/U już po raz 11. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego rusza 20 września

Anna Mikołajewska
Anna Mikołajewska
Spektakl "Lamentacje", reż. Rafał Dziemidok
Spektakl "Lamentacje", reż. Rafał Dziemidok Paula Modrzewska
W tym roku tematem przewodnim wydarzenia są emocje w tańcu. Przez 10 dni festiwalu wystawionych zostanie 11 produkcji, na dwóch scenach. Po każdym spektaklu odbędą się spotkania z artystami oraz panele dyskusyjne.

Jedenasta edycja wydarzenia, w odróżnieniu od poprzednich, poświęconych tańcowi i jego historii w XX wieku, ma skupić się na nowych obszarach sztuki ostatniego dziesięciolecia. Organizatorzy zapowiadają przekraczanie granic w pojmowaniu tańca oraz podjęcie kontrowersyjnych tematów, budzących skrajne uczucia.

Taniec, jako uniwersalne narzędzie komunikacji międzyludzkiej, posłuży artystom do przekazania emocji towarzyszących każdemu człowiekowi, takich jak smutek, cierpienie, strach, melancholia, czułość czy radość. Bohaterami spektakli są zarówno zwykli ludzie, jak i artyści, a tematy poszczególnych przedstawień obejmują problemy z którymi musi zmierzyć się każdy człowiek.

-Temat emocji od czasów starożytnych budził wiele kontrowersji. Jedni porównywali je do żywiołów przejmujących kontrolę nad człowiekiem, inni twierdzili że nie ma sprzeczności między nimi a rozumem. Wydarzenia takie jak ten festiwal pomagają uświadomić widzom czym tak naprawdę są emocje - tak podczas konferencji prasowej temat przewodni tegorocznej edycji komentował profesor Tomasz Mazur z wydziału filozofii UW.
Na uwagę zasługuje produkcja niemieckiej choreografki Heleny Waldman, "Revolver besorgen", która w groteskowy i pełen humoru sposób pokazuje problem demencji starczej. Z kolei Luca Silverstrini w spektaklu "LOL" podejmuje się odpowiedzi na pytanie, czy społeczeństwie zdominowanym przez elektroniczną komunikację, technologię i Facebooka można odnaleźć miłość i prawdziwą relację z drugim człowiekiem.

Nowością jest "Avis d'audition", czyli otwarte przesłuchanie dla tancerzy zaprezentowane w formie spektaklu dla widza. Kandydaci w trakcie audycji są poddawani selekcji, a zwycięzcy dołączą do grona profesjonalistów.

Przez 10 dni festiwalu wystawionych zostanie 11 produkcji, na dwóch scenach. Po każdym spektaklu odbędą się spotkania z artystami oraz panele dyskusyjne. Dodatkową atrakcją są warsztaty teatralne Electric Youth dla młodzieży prowadzone przez Alessando Sciarroniego, oraz taneczne, oparte na spektaklu "LOL", którymi pokieruje Luca Silvestrini. Przez cały czas będzie można także zapoznać się ze ze zbiorami fundacji c/u, obejmującymi ponad 200 pozycji wydawniczych i 500 nagrań vhs/dvd, które zostaną udostępnione w Kawiarni Studio.

W programie nie zabraknie także atrakcji dla fanów muzyki. Festiwal rozpocznie koncert polskiej grupy post-rockowej Tides From Nebula, a na zakończenie wystąpi DJ Teresa i Tygrysy.

Dyrektor artystyczna festiwalu, Edyta Kozak, zapewniła, że mimo ograniczenia dotacji z budżetu miasta o połowę, organizatorzy dołożyli wszelkich starań aby przygotować bogaty program, który może zainteresować nie tylko amatorów tańca, ale także przeciętnego widza, który chce zrozumieć świat sztuki XXI wieku. Efekty ich pracy będzie można podziwiać już 20 września na deskach Teatru Studio.

Festiwal tańca współczesnego ciało/umysł 20-30 września
Ceny biletów: Duża scena 30-50, scena Malarnia 20-30, karnety 200-300.
Miejsce: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, pl. Defilad 1.
Szczegóły oraz program na stronie www.cialoumysl.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto