Facebook Google+ Twitter

Cud nad Motławą, cud nad Wisłą

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-04-19 22:05

Podupadającemu Gdańskowi potrzebny był cud, albo niezwykle ciężka praca, aby powrócić do pierwszej ligi polskich miast. Stał się cud i Gdańsk jest wśród miast - szczęściarzy.

Przyznanie Polsce i Ukrainie organizacji EURO 2012 to gwiazdka z nieba, wspaniały kolejny cud nad Wisłą. Mało kto na poważnie wierzył, że Polska może otrzymać w prezencie organizację tak wielkiej i ważnej imprezy. Brak infrastruktury, brak stadionów, korupcja, zawieszone władze PZPN, niestabilna sytuacja polityczna na Ukrainie. Wydawało się, że wszystko działa przeciw naszej kandydaturze. A tu stał się prawdziwy cud i niemożliwe stało się możliwe. Cieszmy się. To naprawdę szansa na miarę nowego Planu Marschalla. Na liście szczęśliwych polskich miast przygotowujących się do organizacji Euro 2012 znalazł się także Gdańsk.

Mam wrażenie, że właśnie Gdańsk może najwięcej skorzystać na współorganizacji tej najważniejszej w Europie piłkarskiej imprezy. Zarówno Warszawa, Wrocław jak i Poznań lepiej radziły sobie w ostatnim 15-leciu i sądzę, że i bez EURO dałyby sobie doskonale radę. Gdańsk zostawał na uboczu i stawał się pomału peryferyjnym miastem z wielkimi ambicjami i wspaniałą historią. Trójmiasto omijały wszelkie wielkie inwestycje ostatnich lat. Ciosem dla miasta i niemalże gwoździem do trumny była decyzja o budowie gazoportu w Świnoujściu. To jedna z niewielu poważnych większych inwestycji ostatnich lat jaka miała szansę trafić do Trójmiasta.

Wszyscy wielcy inwestorzy omijają Trójmiasto szerokim łukiem. Trójmiasto nie jest dobrze skomunikowane z rozwijającym się centrum i południem kraju. Położenie geograficzne wbrew pozorom nie sprzyja rozwojowi skoro najwięksi inwestorzy gremialnie wybierali lokowanie kapitału na południu Polski. Zagadkowo polskie stocznie mimo pokaźnego pakietu zamówień znajdują się na skraju bankructwa.Budowa autostrady A-1 idzie jak po grudzie. Pociągi do Warszawy pokonują trasę coraz dłużej z uwagi na stan torowisk. Wydawało się, że nie ma ratunku i pozostanie pogodzić się ze smutną rzeczywistością i latami czekać na hipotetyczne, kolejne szanse.

Podupadającemu Gdańskowi potrzebny był cud. Splotem niezwykle szczęśliwych okoliczności i starań władz miejskich, wydarzył się nieoczekiwany cud i Gdańsk, wraz z kilkoma innymi polskimi miastami, otrzymał niepowtarzalną szansę organizacji EURO 2012. Teraz jak już stał się ten cud nad Motławą wystarczy tylko ciężka praca i wreszcie optymistycznej można spojrzeć na przyszłość miasta nad Motławą. Miejmy tylko nadzieję, że gdańszczanie potrafią wykorzystać daną im z nieba szansę. Nic nie jest dane raz na zawsze. Rezerwowe miasta Kraków i Chorzów na pewno chętnie przejmą pałeczkę o ile miasto nie sprosta wyzwaniom.

Gdańsk jako najbardziej odległy od innych ośrodków, gdzie mają być prowadzone rozgrywki łatwo może wypaść z listy miast organizatorów. Wszystkie potknięcia na pewno z miejsca będą punktowane przez konkurentów. Mam nadzieję, że władze miasta i lokalna społeczność staną na wysokości zadania i wykorzystają swoją epokową szansę. Do zobaczenia na pierwszych meczach Euro 2012 na gdańskim stadionie Amber Arena. Oby ten na dzisiaj wirtualny wspaniały stadion stał się jednym z symboli tak szczęśliwie odradzającego się, nowoczesnego, bogatego miasta nad Bałtykiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Amber arena czy Baltic Arena?? wg mnie mieliscie najlepsza prezentacje (euro2012) a jesli stadion bedzie wygladal tak jak na planach to doprawdy cudo. moze staniecie sie takim polskim cardiff ?? taka pilkarska stolica polski? stadion w warszawie zmniejsza na to szanse ale tumult zwiazany z jarmarkiem europy te szanse powieksza. zatem do boju. najwazniejsze jest wiedziec czego sie chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.04.2007 12:06

Teraz wreszcie prawdziwe wyzwanie dla miasta. Patrząc na ślimaczące się remonty dróg i cyrki z budową hali widowiskowo-sportowej na granicy Gdańska i Sopotu jestem pełen obaw. Oby tylko się udało w wymaganych terminach. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fortuna kołem się toczy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.