60158 miejsce

Cud nad Wisłą, cud nad Tamizą! Wisła Kraków w 1/16 Ligi Europy!

Wisła Kraków pokonała FC Twente 2:1(1:1) w swoim szóstym występie w tegorocznych LE. Wygrana Polaków oraz remis w meczu Fulham - Odense pozwoliły awansować wiślakom do fazy pucharowej rozgrywek, które rozpoczną się wiosną 2012 roku.

/ Fot. PAP/Jacek BednarczykDrużyna Wisły Kraków podejmowała w ostatniej kolejce tegorocznych rozgrywek grupowych LE holenderski Twente Enschede, które awans do kolejnej fazy zapewniło już sobie wcześniej. Z tego powodu drużyna Twente przyjechała do Polski w mocno rezerwowym składzie. Fulham Londyn tymczasem musiało wygrać na własnym boisku z drużyną Odense, aby wyeliminować Wisłę z dalszych gier w pucharach.

Spotkanie w Krakowie rozpoczęło się od odważnych ataków gospodarzy, którzy już w 11. minucie zdobyli bramkę. Łukasz Garguła przebiegł z piłką kilka metrów i uderzył sprzed pola karnego. Trzeci bramkarz Twente - Marsman musiał wyjąć piłkę z bramki. Kilkanaście minut później do kibiców dotarła informacja, że niestety w Londynie wynik nie jest korzystny dla Wisły. W 27. minucie meczu Fulham objęło prowadzenie. Cztery minuty później, kibice Wisły usłyszeli, że Londyńczycy podwyższyli wynik na 2:0. Mało kto wierzył wtedy w awans polskiej drużyny. Wiślacy tymczasem, nie patrząc na wynik w Anglii, grali bardzo dobre spotkanie. Kolejne minuty to ciągłe ataki Wisły. Szanse na bramkowe zakończenie akcji mieli Genkow, Wilk i Boguski. Niestety, w piłce nożnej często sprawdza się powiedzenie "niewykorzystane sytuacje się mszczą". W 39. minucie spotkania, ze stałego fragmentu gry, wychowanek słynnej szkółki piłkarskiej Ajaksu Amsterdam Denny Landzaat, kopnął piłkę w pole karne Wisły, a 21-letni napastnik Twente i reprezentacji Holandii Luuk de Jong, zdobył bramkę fenomenalnym strzałem przewrotką. Po 45 minutach meczu w Krakowie i Londynie, Wisła musiała zdobyć co najmniej jedną bramkę, licząc na strzelenie dwóch goli przez drużynę Odense. Wydawało się to iluzją.