Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16553 miejsce

Cud w Alpach. 70-letni turysta przeżył tydzień w lodowej szczelinie

Japoński pisarz i poeta Ryūnosuke Akutagawa mówił, że wolność jest jak powietrze na szczycie góry. Ale jedno i drugie - nie do zniesienia dla słabych. Potwierdził to niemiecki alpinista, który tydzień tkwił w lodowej szczelinie i przetrwał.

Alpinista 70-letni wyszedł w góry i przepadł bez wieści. Zaginął 8 sierpnia br. na szczycie Schrankogel, w Alpach Sztubajskich. – donosi portal tokfm.pl. Ratownicy pogotowia górskiego szukali go tydzień. I odnaleźli. Okazało się, że tkwił na wysokości 3 tys. metrów, w szczelinie lodowej. Przechodził przez pole lodowe, poślizgnął się i wpadł do 20-metrowej szczeliny. Przeżył cudem. Przeżył, bo miał ze sobą skromny zapas żywności i płynów.

Gdy ujrzał ratowników, wykrzyknął: "Żyję! Nareszcie jesteście!" Dziarski starszy pan radośnie powitał ratowników. Dzięki nim żyje. Tydzień wcześniej turysta górski – Niemiec, opuścił samotnie schronisko z planem zdobycia szczytu Schrankogel (3507 m n.p.m.). Schrankogel jest drugim co do wysokości szczytem w Alpach Sztubajskich.

Turysta niemiecki miał – w ocenie ratowników - dobre wyposażenie do wspinaczki górskiej, z jednym wszakże wyjątkiem: zapomniał zabrać ze sobą raków. Bez raków na takiej wysokości, gdy pod nogami lód i ślizgawica – mogło skończyć się tragicznie w przepaści. Tym razem udało się, z trzech powodów: wpadł do szczeliny - nie w przepaść, miał zapas żywności i płynów i ratownicy trafili w porę.

Ekipy niemieckich i austriackich ratowników niestrudzenie przeczesywały zbocze Schrankogel, sukcesywnie przez kilka dni. Ciągle bez rezultatu. Nie wiedzieli, gdzie dokładnie szukać zaginionego, gdyż nie zapisał się w księdze wyjść ze schroniska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.