Facebook Google+ Twitter

Cud w Rijadzie? Po pojawieniu się delegacji Tuska spadł deszcz

W trakcie czterodniowej wizyty premiera Donalda Tuska, dojdzie do wielu planowanych spotkań i rozmów nie tylko oficjalnych z władzami państwa, ale też z ministrami, ludźmi biznesu i szefami firm. Premier namawia do inwestowania w Polsce i rozwijania szerszych stosunków handlowych. Zaskoczeniem był fakt, że po pojawieniu się polskiej delegacji, w Rijadzie spadł deszcz.

Sonda

Deszcz w Rijadzie to:

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaPremier Donald Tusk przebywa drugi dzień w Arabii Saudyjskiej. Dziś weźmie udział w otwarciu Polsko-Saudyjskiego Forum Biznesu. Spotka się również z ministrami: ropy i zasobów mineralnych, szkolnictwa wyższego, zdrowia i obrony. Ma też w planie rozmowę z sekretarzem generalnym Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Tuż, po pojawieniu się polskiej delegacji rządowej w Rijadzie - spadł deszcz. To wyjątkowe zdarzenie i niezwykły dzień. W pustynnym kraju, jakim jest Arabia Saudyjska, deszcz jest rzadkością. Rijad leży pośrodku pustyni. Szef polsko-saudyjskiej rady biznesu wyjaśnił, że deszcz to dobra wróżba dla przyszłej współpracy.

W spotkaniach i rozmowach biznesowych wezmą również udział towarzyszący premierowi szefowie polskich firm z branży paliwowej, finansowej i lotniczej oraz przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw, działających na świecie i zainteresowanych współpracą z partnerami w tym regionie, m.in. z branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej, chemicznej i dóbr luksusowych.

Ambasador Polski w Arabii Saudyjskiej - Witold Śmidowski przewiduje, że wymiana handlowa między oboma państwami będzie po wizycie rosła, tym bardziej, że Arabia Saudyjska jest interesującym rynkiem dla polskich firm, a nasze firmy w ostatnich latach nabierają coraz większego doświadczenia w kontaktach z partnerami gospodarczymi z odległych rynków świata.

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem w regionie arabskim. Wytwarza blisko czwartej części PKB całego świata arabskiego. W 2011 roku obroty handlowe pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską sięgnęły 544 mln dolarów. Nasze firmy sprzedawały na ten rynek przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne, artykuły spożywcze, produkty pochodzenia zwierzęcego, meble, wyroby papiernicze i opony samochodowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Zbyszek
 • Zbyszek
 • 09.05.2012 21:30

Po pierwsze nie 300 Polaków tylko co najmniej kilka tysięcy - pięć lat temu było nas ok. 3000, a drugie tyle Polaków z innych stron świata.
Po drugie deszcz w Riadzie nie jest rzadkością na wiosnę, za to po deszczu pustynia robi się natychmiast zielona. Szkoda, że na krótko.
Po trzecie rynek saudyjski jest wymagający i bardzo rozpuszczony. Byle czego i od byle kogo nie kupi. Bardzo dobrze, że premier tam pojechał, król jest przychylny Polsce, a większość saudyjczyków wie, że jesteśmy europejskim państwem, mamy Walese, papieża i mocną drużynę piłki nożnej (?).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
 • Marek
 • 25.04.2012 09:59

Może tańsza ropę by załatwił bo ceny benzyny na stacjach przyprawiają o zawrót głowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 24.04.2012 22:56

zrobic z Tuska świętego,będziemy mieli już dwóch ,co na to Watykan?.Jak ma takie cudowne zdolności to może odkryje w Polsce złoża ropy i gazu nareszcie by na coś się przydał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Damian
 • Damian
 • 24.04.2012 20:06

Znowu niezniszczalna Z.Dyndała!! Tobie,kobieto musi się dobrze powodzić! Wracam z pracy,włączam laptopa,a tam od rana do wieczora komentarze Dyndały! I Ty jeszcze narzekasz na Rząd?!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ojdyrekt.
 • ojdyrekt.
 • 24.04.2012 19:58

Wiecie co,czepiacie się. Najlepiej żeby wyszedł na ulicę i zoranizował marsz w obronie rydzyka!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elka
 • Elka
 • 24.04.2012 19:50

No i dlaczego jesteście tacy wredni?- A tam ropa! Powinni nam dać tyle złota lub brylantów,ile spadło deszczu. Byłoby na spłatę długu!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zuzia Dyndała.
 • Zuzia Dyndała.
 • 24.04.2012 19:08

Nawet jak p.premier załatwi 100 l.ropy to i tak w pamięci zostanie tuskdeszczotwórca.Media kpią z Pana Premiera.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz 100dulski
 • Janusz 100dulski
 • 24.04.2012 18:38

Po pojawieniu się Premiera coś musi spaść. On tak już ma - Moc jest z nim. Spadają: deszcze, dynamiki wzrostu, PKB, WIG i pozostałe indeksy, samoloty, zamówienia, produkcja... Produktywni rodacy też spadają (za granicę) bo to jedyny sposób by im nie spadła stopa. Kiedy spadnie Sam Premier ? Jak dojrzeje... (sytuacja).

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
 • gosc
 • 24.04.2012 18:37

kazdy pomysl donka to w Polsce cud, a tam tylko troche deszczu,

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaś Fasola
 • Jaś Fasola
 • 24.04.2012 18:14

"Po pojawieniu się delegacji Tuska spadł deszcz" !!!
Nawet chmury chciały spłukać kłamców z ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.