Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cud w Rijadzie? Po pojawieniu się delegacji Tuska spadł deszcz

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
W trakcie czterodniowej wizyty premiera Donalda Tuska, dojdzie do wielu planowanych spotkań i rozmów nie tylko oficjalnych z władzami państwa, ale też z ministrami, ludźmi biznesu i szefami firm. Premier namawia do inwestowania w Polsce i rozwijania szerszych stosunków handlowych. Zaskoczeniem był fakt, że po pojawieniu się polskiej delegacji, w Rijadzie spadł deszcz.

Premier Donald Tusk przebywa drugi dzień w Arabii Saudyjskiej. Dziś weźmie udział w otwarciu Polsko-Saudyjskiego Forum Biznesu. Spotka się również z ministrami: ropy i zasobów mineralnych, szkolnictwa wyższego, zdrowia i obrony. Ma też w planie rozmowę z sekretarzem generalnym Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Tuż, po pojawieniu się polskiej delegacji rządowej w Rijadzie - spadł deszcz. To wyjątkowe zdarzenie i niezwykły dzień. W pustynnym kraju, jakim jest Arabia Saudyjska, deszcz jest rzadkością. Rijad leży pośrodku pustyni. Szef polsko-saudyjskiej rady biznesu wyjaśnił, że deszcz to dobra wróżba dla przyszłej współpracy.

W spotkaniach i rozmowach biznesowych wezmą również udział towarzyszący premierowi szefowie polskich firm z branży paliwowej, finansowej i lotniczej oraz przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw, działających na świecie i zainteresowanych współpracą z partnerami w tym regionie, m.in. z branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej, chemicznej i dóbr luksusowych.

Ambasador Polski w Arabii Saudyjskiej - Witold Śmidowski przewiduje, że wymiana handlowa między oboma państwami będzie po wizycie rosła, tym bardziej, że Arabia Saudyjska jest interesującym rynkiem dla polskich firm, a nasze firmy w ostatnich latach nabierają coraz większego doświadczenia w kontaktach z partnerami gospodarczymi z odległych rynków świata.

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem w regionie arabskim. Wytwarza blisko czwartej części PKB całego świata arabskiego. W 2011 roku obroty handlowe pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską sięgnęły 544 mln dolarów. Nasze firmy sprzedawały na ten rynek przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne, artykuły spożywcze, produkty pochodzenia zwierzęcego, meble, wyroby papiernicze i opony samochodowe.

Natomiast Saudyjczycy sprzedają nam głównie tworzywa sztuczne. Także inwestują w Polsce. Najbardziej znane saudyjskie inwestycje w Polsce to, m.in. Ośrodek Konia Arabskiego koło Płońska, zakłady spółek Amiantit Group (systemy rurociągowe) i Zamil Steel (budowa hal i magazynów) oraz szereg inwestycji giełdowych i w sektorze nieruchomości, np. Verity Group. Aktualnie w Polsce kształci się, na koszt rządu Arabii Saudyjskiej, ponad pół tysiąca studentów saudyjskich.

Jednocześnie w Arabii Saudyjskiej pracuje znacząca grupa polskich specjalistów - głównie lekarzy, architektów, wykładowców, inżynierów i informatyków. Według szacunków, liczba polskich obywateli w Arabii Saudyjskiej, sięga około 300 osób.

Znajdź nas na Google+

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto