Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1314 miejsce

CUdaki - chorzy na Colitis Ulcerosa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-22 11:35

Mówią o sobie CUdaki - chorzy na Colitis Ulcerosa. Brak dostępu do terapii biologicznej jedynie potwierdza tę nazwę. Ich głos wydobywa się z toalety. Czy dlatego jest słabo słyszalny?

Podczas kolejnego nawrotu choroby większość czasu spędzają w toalecie, co razem z przeżywanym cierpieniem, stresem i poczuciem wstydu często wyklucza ich z życia. Standardowe leczenie nie zawsze im pomaga, a dostępu do nowoczesnej terapii, dzięki której mogliby uniknąć okaleczających operacji i ewentualnych powikłań, są całkowicie pozbawieni. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym ubezpieczonym odmawia się prawa do leczenia biologicznego w WZJG. Zabieg chirurgiczny powinien być ostatecznością, a nie jedynym rozwiązaniem - alarmują lekarze. Brak refundacji uniemożliwia im sięgnięcie po grupę leków biologicznych w przypadkach klinicznie uzasadnionych.

Colitis Ulcerosa (CU), czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) dotyka głównie ludzi młodych. Szczyt zachorowań przypada między 15 a 35 rokiem życia, dla wielu na starcie życiowym: w okresie intensywnej nauki i wybierania drogi zawodowej; gdy relacje z rówieśnikami są bardzo ważne; w czasie nawiązywania kontaktów z płcią przeciwną oraz rozpoczynania życia erotycznego; wreszcie w okresie rozrodczym, gdy zaostrzenie choroby nie pozostaje bez wpływu na płodność i ciążę.

WZJG należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit. To choroba o podłożu autoimmunologicznym, przebiegająca z okresami wyciszeń i zaostrzeń. Rzut choroby jest doświadczeniem, delikatnie ujmując, bardzo przykrym, a objawy często uniemożliwiają normalne życie.

- Nawrót choroby to wielodniowe bóle brzucha, wzdęcia, biegunki (nawet 20 na dobę), silne parcie na stolec oznaczające natychmiastową konieczność wypróżnienia - relacjonują pacjenci z Towarzystwa J-elita. - Wtedy w zasadzie nie wychodzi się z domu - z powodu osłabienia i bólu, ale przede wszystkim ze strachu, że się nie zdąży - nagła biegunka, niemożność utrzymania stolca może wystąpić w każdej chwili. W efekcie - przymusowa izolacja, wyłączenie z życia społecznego, przerywanie nauki i pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Stanisław Gruszecki
  • Stanisław Gruszecki
  • 26.10.2011 21:21

Kaju trzymaj się. Zobaczysz,ze z ta chorobą można żyć i nie bać się niczego. Jeśli chcesz jakichś informacji to chętnie służę. Ja choruje już 9 lat. I uwierz - wcale nie jest tak źle...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kaja
  • Kaja
  • 21.11.2010 14:49

ja też choruję WZJG i jestem przerażona tym co tu przeczytałam ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.