Facebook Google+ Twitter

Cudowne uroki natury, w której Polacy spędzają urlop 2013[ZOBACZ]

W tym roku urlopowicze przeważnie smażą się na słonecznych plażach Południa Europy i zwiedzają obiekty kultury. Wypoczynek na gorącym piasku lub przy basenie wybiera 65 proc. pytanych. Osoby 60 + i emeryci wolą aktywność fizyczną.

 / Fot. Wikimedia CommonsTego lata urlop w Polsce, lub za granicą chce spędzić 16 milionów Polaków, z tego 6 milionów uznaje za najlepszy wypoczynek w ciepłych krajach. Najchętniej ponoć jedziemy tam, gdzie radzą nam znajomi. Wśród preferowanych i tzw. topowych kierunków wyjazdów są: Grecja, Turcja, Hiszpania. Coraz bardziej też kochamy Bułgarię. Mniej niż zwykle wyjeżdża lub wyjedzie naszych rodaków do Włoch, Portugalii i na Cypr, na Bałkany oraz do Niemiec i Egiptu; Egipt faraonów w tym roku stracił w oczach Polaków.

Zobacz zdjęcie – Tegoroczny urlop latem Polacy spędzają na aktywnym wypoczynku, młode osoby - na sportowo, starsze - na pieszych i rowerowych wycieczkach (fot. shutterstock) - podroze.gazeta.pl.

Ponad połowa z nas (52 proc.) planuje wypoczywać (w czasie sierpień – wrzesień), albo już wypoczywa za granicą i w kraju. A tylko jeden procent Polaków wyjedzie na wakacje w późniejszym, jesiennym terminie. To dziwne, wszak w czwartym kwartale tanieją wyjazdy i rusza wielki boom na kraje egzotyczne Azji (Malediwy i Tajlandię), gdzie w tym czasie zawsze panuje piękna i sucha pora roku.

Urlopowicze, którzy wybrali miejsca wypoczynku w Polsce, preferują góry i morze. Z informacji w Internecie wiedzą, gdzie – na jakie trasy warto wybrać się, aby poznać i podziwiać uroki kraju ojczystego, skorzystać z ciekawych tras pieszych i rowerowych, być na festynach i festiwalach, w muzeach i innych ośrodkach kultury.

Jak wynika z badań, aż 47 proc. rodaków (mniej o 6% niż rok temu) nie zamierza w tym roku robić sobie żadnych wakacji. A blisko co 10. Polak dorosły nigdy nie był jeszcze na wakacjach; głównie z braku pieniędzy. Prawie połowa wyjeżdżających nie zamierza wykupić ubezpieczenia turystycznego.

Urlopowicze przeważnie zapowiadają smażenie się na słonecznej plaży oraz zwiedzanie obiektów kultury. Wypoczynek na gorącym piasku, lub przy basenie, deklaruje 65 proc. pytanych, głównie ludzi młodych. Osoby w wieku 60 + i emeryci stawiają na aktywność fizyczną. Wyruszą najczęściej na szlaki pieszych wypraw turystycznych.

A oto państwa, akweny i urokliwe krajobrazy, które w 2013 roku, szczególnie pokochali Polacy. Zobacz 10 najbardziej popularnych krajów, w których nasi rodacy spędzają, albo postanowili spędzić swoje tegoroczne urlopy.

Na pierwszym miejscu jest Grecja; 25,9 proc. Polaków postanowiło wypocząć w wakacje w tym ślicznym, wyspiarskim i gwarnym w okresie letnim, kraju - zobacz zdjęcie - gazetaprawna.pl.

Drugie miejsce na liście preferowanych od lat miejsc naszego wypoczynku zajmuje Turcja. W zeszłym roku tureckie wybrzeże cieszyło się największym uznaniem polskich turystów. W 2013 roku prawie co piąty (17,7%), spośród wszystkich klientów polskich biur podróży, postanowił spędzić urlop w Turcji - zobacz zdjęcie - gazetaprawna.pl.

Trzecie miejsce najchętniej odwiedzane przez Polaków zajmuje Hiszpania. W tym sezonie 10,8 proc. naszych urlopowiczów wyjeżdżających z kraju, spędzi swój wypoczynek na plażach w Hiszpanii - zobacz zdjęcie - galeria.

Na czwartym miejscu, najchętniej odwiedzanym przez naszych rodaków podczas letnich wakacji, jest Bułgaria. Podobnie jak Hiszpania, 10,7 proc. klientów biur podróży, wybiera się tego lata nad bułgarskie Morze Czarne – zobacz zdjęcie - galeria.

Tradycyjnie od dawna i jeszcze przed wybuchem arabskiej wiosny, Egipt był najchętniej i najczęściej odwiedzanym przez Polaków, urlopowym miejscem. Ale w tym roku miejsca wczasowe i kurorty Egiptu zajmują dopiero 5. miejsce. Tylko 8,2 proc. naszych urlopowiczów planuje spędzić wakacje nad legendarnym Nilem – zobacz zdjęcie - galeria.

Szóste miejsce pod tym względem zajmuje egzotyczna Tunezja, do której chce wyjechać, aby wypocząć 4,9 proc. Polaków - zobacz zdjęcie - galeria.

Dopiero na siódmej pozycji w rankingu wczasowym znajduje się piękna, słoneczna Italia. Wakacje we Włoszech chce spędzić w tym roku 4 proc. Polaków - zobacz zdjęcie - galeria.

Kolejne trzy miejsca najpopularniejszych wakacyjnych krajów tego lata, do których jadą Polacy na wypoczynek, zajmują: Chorwacja, Portugalia i Cypr - zobacz zdjęcia - galeria.

Najczęściej na urlop zagraniczny wyjeżdżają młodzi mieszkańcy miast, w grupie wiekowej 18-29 lat, z wykształceniem średnim lub wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego od 4,5 tys. zł do 6 tys. zł miesięcznie. Ponad połowa Polaków, którzy wypoczywają lub będą wypoczywać w Polsce (63% ankietowanych), przeznaczy na wakacje mniej niż tysiąc złotych na osobę, a średni koszt wypoczynku w kraju wyniesie około 1191 zł. Statystyczny Polak wyda na urlop za granicą średnio 2315 złotych.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.