Facebook Google+ Twitter

Cudowny czosnek, to jest moc!

Ostatnio dużo mówi się o świńskiej grypie, o grypie sezonowej i o chorobach grypopodobnych, nasi wschodni sąsiedzi Ukraińcy już masowo chorują na grypę A/H1N1 i do medykamentów, którymi się kurują, włączyli czosnek.

Czosnek - przeciwwirusowy i bakteriobójczy. / Fot. Sylwia LegutkoJuż w mitologii greckiej czosnek używany był do leczenia. Apollo, który był lekarzem leczył nim bogów. Również Sumerowie, tworzący najstarsza znaną kulturę Mezopotamii już pięć tysięcy lat p.n.e leczyli się cebulą i czosnkiem, które zresztą uprawiali. Według najdawniejszych wierzeń ludowych czosnek przeciwdziałał czarom, urokom i różnym zaraźliwym chorobom. Czosnek jako przyprawę uprawiano powszechnie w starożytnym Egipcie i Grecji. W starożytnym Rzymie powszednim pożywieniem żołnierzy było tzw. moretum, sporządzone z utartego czosnku z octem, oliwą i orzechami. Od rzymskich legionistów potrawę przejęli później Iberowie oraz Gallowie. Specjał ten przez wiele wieków był popularny wśród południowych francuzów, że nazwano ich wręcz ,"przeżuwaczami czosnku". Był również ulubionym pokarmem hebrajczyków. Uważano go za lek sprzyjający długowieczności.

Ta popularna od wieków roślina przyprawowa i lecznicza pochodzi z Dżungarii i stepów kirgiskich, skąd Mongołowie przenieśli ją do Chin. Dzisiaj czosnek uprawiany jest niemal we wszystkich krajach świata i obejmuje kilkaset gatunków. W Polsce dziko rośnie 12 gatunków tej rośliny, a 7 jest uprawianych - m.in. pospolity, askaloński, i niedźwiedzi. Ząbki czosnku zawierają przede wszystkim mieszaninę lotnych bakteriobójczych związków - fitocydów. W skład olejku lotnego wchodzą związki siarkowe. Roślina zawiera również cukry, flawonoidy, fitosterole, pektyny, witaminy, sole mineralne (wapń, żelazo, magnez, cynk, jod i fosfor).

Czosnek przede wszystkim działa bakteriobójczo - niszczy liczne drobnoustroje, wirusy, drożdże i grzyby. Zabija też lub obezwładnia pasożyty jelitowe. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych pobudza wydzielanie żółci, przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, ułatwia przyswajanie składników pokarmowych. Wywiera korzystne działanie na układ krążenia (obniża m.in. ciśnienie krwi) i na drogi oddechowe, uznawany jest ponadto za skuteczny środek przeciwmiażdżycowy (obniża we krwi poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych). Należy zatem do grupy roślin ,"dobrych na wszystko" i choć kiedyś nazywano go ,"lekiem uniwersalnym dla ubogich", dzisiaj powszechnie ceniony jest w ziołolecznictwie, a zażywać możemy go w różnych formach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

za artykuł 5+ !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.11.2009 21:26

a to zmienia postać rzeczy, ale, ale, nie ma po tym zapachu "czosnek nr 5"? ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tedi, toć czosnek to samo zdrowie! D... no i na spirytusie nalewka jest robiona hi hi hi D ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.11.2009 21:17

a na co taka nalewka może szkodzić, ......................na pewno na kontakty, ............. toć to musi skóra po tym cuchnąć! ;-))))
Takie odmładzanie to lepiej od razu do zakonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam przepis na nalewke czosnkową.))
Odmladzającą, dla Pań... i
przeciwskazań nie ma - Panowie też - mogą.;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W salernitańskiej księdze zdrowia z XI wieku czytamy: ,,Pokarmem dobrym czynisz, kiedy dodasz wina, a kiedy przydasz czosnku będzie medycyna"

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.11.2009 14:01

Mylne info - mam na sobie tylko szkielka z dioptriami in + by kostke lodu dojrzec na czas we wlasciwym miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.11.2009 13:34

Agnieszko lepszą terapią i ostatnio modną jest leczenie zimnem, ot na brzuszek kładziemy kosteczkę lodu i uganiamy się za nią! ;-)) Ale Ty w tym kostiumie płetwonurka takich rozkoszy nie zaznasz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.11.2009 13:28

Tadku, jesli oklady z cieplych piersi, to jeszcze ziarenko pieprzu na brzuszek. Terapia cud.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.11.2009 13:21

ja tam wolę okłady ..........................z ciepłych piersi, słowo to jest skuteczniejsze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.