Facebook Google+ Twitter

Cudze chwalicie, o swoje nie dbacie…

Wielokrotnie słyszeliśmy starą polską prawdę: „cudze chwalicie swego nie znacie” . Ileż przykładów można by nakreślić, gdzie sens przytoczonego cytatu znajduje swoje uzasadnienie. Czy rzeczywiście to co polskie obce nam nie jest?

Sonda

Czy zespół klasztorny karmelitów bosych w Zagórzu powinien zostac odrestaurowany ?

Klasztor karmelitów bosych w Zagórzu / Fot. Krzysztof StagunZ pewnością jest wiele miejsc, które są chętnie odwiedzane i oglądane i to nie tylko przez nas, bowiem w większości ich waga historyczna, piękno architektury czy też przyrody coraz częściej zachęca osoby spoza naszego kraju, które na owe piękno z niezwykłą dbałością zwracają uwagę – nierzadko uwieczniając je na filmach swoich aparatów fotograficznych.

Jednym z takich miejsc jest malownicza miejscowość Zagórz położona nieopodal Sanoka
w województwie podkarpackim. Pierwsze wzmianki o powstaniu Zagórza wskazują na początek XV wieku. W 1412 roku właścicielami stała się rodzina Tarnawskich z Tarnawy. Przez kolejne stulecia swego istnienia Zagórz zmieniał właścicieli ziemskich, wśród których warto wymienić chociażby: Łobaszewskich, Ossolińskich czy Stadnickich.

Fresk na nawie prezbiterialnej / Fot. Krzysztof StagunSpośród swoich dóbr Zagórz pochwalić się może: barokowym kościołem parafialnym z VIII wieku lub murowaną Cerkwią pochodzącą z 1836 roku. Ja natomiast pragnę zwrócić uwagę na niezwykle urokliwą budowlę, która została ufundowana w 1700 roku przez Franciszka Stadnickiego, ówczesnego wojewodę wołyńskiego.

Zespół klasztorny ojców karmelitów bosych, bo o nim mowa, umieszczony został na niezwykle malowniczym wzgórzu marymonckim, otoczonym z trzech stron rzeką Osławą. Budowa trwała blisko trzydzieści lat, jednakże już w 1714 roku w pełni funkcjonował szpital, natomiast 10 lat później swoje cele zamieszkiwali już pierwsi zakonnicy.

W 1730 roku zakończona została budowa kościoła i domu zakonnego, a następnie rozpoczęto wznoszenie murów obronnych. Na terenie o powierzchni 1.75 ha powstał kompleks sakralno-świecki, w którego skład wchodziły: klasztor, kościół, szpital, sad, pole uprawne oraz ogród warzywny. Całość wieńczył rozciągający się dookoła mur obronny ze strzelistymi basztami. Ogół zbudowany był z kamienia i cegły, natomiast materiał budowlany potrzebny do wzniesienia fortyfikacji zaczerpnięto z dna Osławy.

To co wyróżniało zagórzański klasztor to ośmioboczna nawa główna z dwoma kapliczkami po bokach oraz odwrotne umieszczenie ambony. Jak nakazywała tradycja zwykło się stawiać ambony po lewej, zaś w marymonckim klasztorze ambona usytuowana została po przeciwnej - prawej stronie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Podkarpacia jeszcze nie znam. Pewnie jeszcze nie w te wakacje, ale w następne - to będzie mój kierunek wojaży ;)
Takie miejsca warto promować, zwłaszcza "obywatelsko" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też ubolewam nad tym ze ten i podobne obiekty niszczeją. Zdaje sobie sprawe z tego ze zagórski klasztor jest jednym z wielu zabytków o które sie nie dba w naszym kraju. Przecież nie potrzeba az tak wielkiego wysiłku by się tym zajac i zainwestowac w renowację ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za fajny opis.
Lubię zwiedzac i poznawać tego typu budowle. Szkoda, że wiele z nich jest tak słabo rozreklamowanych. Za granicą potrafią z byle kupy kamieni uczynic atrakcje turystyczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za zwrócenie uwagi na poważny problem wielu miejsc. Zagórz jest pięknym miejscem ale pewnie już niedługo jeśli nikt nie weźmie go pod opiekę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2009 22:09

Kolega Tadeusz ma racje. W Polsce wiele zabytków niszczeje. Często trafiają do prywatnych rąk i dopiero wtedy inwestor przywraca im dawny wygląd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.06.2009 22:07

Ciekawy artykuł i fajne fotki.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie opisana historia cennego zabytku,
tylko szkoda że obiekt niszczeje... :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.