Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27431 miejsce

Cudze chwalicie, swego nie znacie?

Przez lata uważani za artystów bez gustu, bez muzycznego pojęcia. Muzycy disco polo przeżywają swoją druga młodość. Warto spojrzeć na ten rodzaj muzyki i skonfrontować go z obecnie popularnymi piosenkami tanecznymi "z eksportu"

Muzyka disco polo wraca do łask. Przykłady tego boomu można znaleźć wszędzie. Oto zespół Bayer Full z niezapomnianą piosenką "Bo wszyscy Polacy" wystąpił 10 maja w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na koncercie poświęconym patriotyzmowi. Na tegorocznych Juwenaliach w Białymstoku koncert disco polo cieszył się wielkim wzięciem, a fragmenty z tych występów dostępne są na serwisie YouTube. Zespół disco polo Bahamas / Fot. Fot. Akpa

Wokaliści znanych i lubianych zespołów jak właśnie Bayer Full, czy Boys zapraszani są do różnych programów telewizyjnych - "Dzień Dobry TVN", "Kuba Wojewódzki", a w pierwszej interaktywnej stacji ITV wykonawcy disco polo doczekali się swojego niedzielnego programu - "Discostacja". Wielkie zasługi na odcinku promowania tego gatunku ma internet. Powstają internetowe fora, odżywają strony internetowe, zamieszczane są teledyski, a na jednej z witryn (http://www.dpl.go.pl/) można się podpisać pod petycją do redakcji telewizji Polsat, by przywrócić znany program "Disco Polo Live".

Przy tej okazji ruszyła też dyskusja na temat istoty i treści muzyki, określanej na początku mianem "chodnikowej". Wielu zwykłych ludzi, którzy nigdy do disco polo nie pałali uczuciem zarzucają, że poziom tekstów jest żenująco niski. Jeden z jakże uroczych dżentelmenów - Marcin Miller - wokalista zespołu "Boys" - król muzycznej sceny z początku budowania zrębów kapitalizmu w Polsce wypowiedział w jednym z wywiadów zamieszczanych w internecie (http://www.discopolo.waw.pl/) myśl, która mnie zainspirowała. Jej treść sprowadza się do stwierdzenia, iż wszyscy narzekają na teksty disco polo, a gdyby popatrzeć i prześledzić teksty niektórych obecnie popularnych zachodnich hitów, to okaże się, że są one niemal dokładnie takie same.

Moja ciekawość została pobudzona do tego stopnia, iż zacząłem szukać tekstów piosenek obecnie znanych i lubianych i próbowałem odnaleźć w nich głębie, istotę rzeczy, prawdę zaklętą w magicznych słowach. I znalazłem. Współczesna muzyka dyskotekowa dostarcza nam podobnych lirycznych wrażeń, ekscytacji, polotu, co polscy didżeje początku lat 90'. Jest tylko jedna różnica - śpiewają po angielsku.

Oto na przykład zespół "Milk Inc." nagrał piosenkę, która od czasu do czasu pojawia się na różnych składankach, gości na dyskotekach w całej Polsce i gości w najpopularniejszych stacjach radiowych. Nosi ona tytuł "Run". Oto tekst pierwszej zwrotki i refrenu:

The sun touches my skin
But I'm freezing within
Look outside, it's a beautiful day
But I feel cold inside
Cause you're so far away

Ref.
I'm gonna run run fast as I can
Cause I just wanna be with you again
I'm gonna run run out of this place
So I can see the sunshine on your face

Tłumacząc na język polski:

Słońce dotyka mej twarzy
Lecz ja zamarzam
Spójrz na zewnątrz, to piękny dzień
Lecz w środku ogarnia mnie chłód
Bo jesteś tak daleko

Ucieknę jak szybko potrafię
Bo tylko z Tobą chce być znowu
Ucieknę, ucieknę stąd
i zobaczę słoneczny blask na Twojej twarzy

Przyznam się szczerze, że chwycił mnie za gardo ten utwór. Podmiot liryczny, miotany falami ciepła i zimna rzuca się na wszystkie strony, by odnaleźć swoje przeznaczenie. Ale to już było. Zespół Akcent w piosence "Mała figlarka" historię zagubionego człowieka opisał w jakże poetycki sposób, niepozbawiony bólu, łez i cierpienia:

Wśród paru ulic stu samotny w szarym tłumie
Już nie wiem sam co robić mam i dokąd iść
Gdzie jesteś miła ma odnaleźć Cię nie umiem
By zabrać gdzieś daleko stąd na inny ląd.

Ref.:
Zgubiłaś mi się moja mała Małgorzato
Piękna figlarko najpiękniejsza jaką znam
Chyba urodę skradłaś najwspanialszym kwiatom (uło ułoo)
Za jeden uśmiech twój dam wszystko to co mam.

Te arcydzieła lirycznej ekspresji pokazują, że rację miał ów dziarski wokalista, mówiąc o tekstach współczesnych piosenek. Oczywiście podałem tu jeden, wyrwany z kontekstu przykład, ale śledzący bacznie muzykę popularną bez trudu znajdą kolejne przykłady.

Warto czasem spojrzeć na współczesną muzykę pod kątem treści w niej zawartych. Jestem świadomy tego, że ten rodzaj muzyki ma nieco inne zadania. Ale disco polo też w swoim założeniu ma być łatwe, lekkie i przyjemne. Jest odsądzane od czci i wiary za płyciznę, brak polotu. W zagranicznych utworach pojawiają się te same motywy, a styl jest podobny.

Możemy wybierać zatem między imperialistycznym, może i lepiej zagranym utworem o podobnej treści, a swojsko brzmiącą, natchnioną płaczącymi wierzbami i smutkiem niespełnionej miłości melodią. Wybór pozostaje sprawą otwartą.

Źródła tekstów: emuzyka.pl, teksty.org, merlin.pl, cgm.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.05.2007 10:13

nie da Ci tego ojciec... nie da Ci tego matka...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.05.2007 14:59

Lipa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz wielkiego plusa za ten tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst... i prawdziwy :)
Wiele osób odżegnuje się od tego rodzaju muzyki, ale kto nie zna "Jesteś szalona" i wielu innych takich kawałków? Zresztą czy może być niedobre coś, co przynosi ludziom radość?
Jak ktoś nie chce niech nie słucha, ale nie powinien też zabraniać słuchać innym. Koncerty wykonawców disco-polo ciągle cieszą się sporą popularnością i mam nadzieję, że znów znajdzie się trochę miejsca w mediach (szczególnie w tv) dla tych co lubią ten rodzaj muzyki.
Pozdrawiam sympatyków Boys, Akcentu, Milano, Shazy i innych takich wykonawców :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.05.2007 12:54

uważam, że to bardzo dobry artykuł... :) pozdrawiam i czekam na następne takie artykuły!

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=1Y13T2our30
Dla wszystkich nie kojarzących piosenki "Run" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozpatrywanie hiciorów na podstawie utworu, o którym nigdy nie słyszałem ;) Nie żebym był znawcą, ale hiciory raczej znam. Tak naprawdę tekst nie jest istotny - i tak mało kto w Polsce rozumie piosenki po angielsku. Najważniejsze jest brzmienie. A prawda jest taka, że dziś producentami popowymi i hip-hopowymi są ludzie obdarzeni świetnym słuchem muzycznym, dlatego zespół Boys nigdy nie będzie mógł stawiać swoich piosenek w jednym rzędzie z hiciorami np. Justina Timberlake'a.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł dobry :):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz w zajawce literówke :Warto spojrzeć na ten rodaj muzyki. Powinno być rodzaj :)

Artykuł ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.