Facebook Google+ Twitter

Cukrzyca - epidemia XXI wieku

W dniach 16 i 17 listopada w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu, mieszkańcy miasta będą mogli wykonać bezpłatne badania z zakresu hiperglikemii.

Plakat / Fot. Plakat akcjiChoroba, popularnie zwana cukrzycą, charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi wynikającym z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem bądź zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Zasadą współczesnej terapii cukrzycy jest leczenie zaburzeń towarzyszących chorobie, a nie tylko kontrola gospodarki węglowodanowej. Dążenie do normalizacji masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie częstych w cukrzycy zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do niecukrzycowych.

Szacuje się, iż w Polsce na cukrzycę choruje około półtora miliona ludzi.

Z inicjatywy Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Krajowego Konsultanta ds. Zdrowia oraz Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych w najbliższy poniedziałek i wtorek, w godzinach od 8 do 11, odbędą się bezpłatne badania, mające na celu pomiar glukozy na czczo, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar wagi oraz pomiar tkanki tłuszczowej.

Z badań mogą skorzystać wszyscy (nie tylko mieszkańcy Bytomia), którzy zgłoszą się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr4 w Bytomiu przy Alei Legionów 10.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Z cukrzycą można normalnie żyć, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad, wiem coś o tym. Moja córka ma cukrzycę typu I od 10 roku zycia. Skończyła studia, jest architektem, ma męża i śliczną zdrową córkę, żyje normalnie ale jest sama dla siebie lekarzem. Kilka razy dziennie mierzy poziom cukru i wstrzykuje insulinę, o słodyczach niestety nie ma mowy, ale czy to takie ważne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi cukrzyca nie grozie chociaż jestem wielkim łasuchem. Mam za niski poziom cukru w krwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, prawdopodobnie jutro

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, czy wykonasz sobie te badania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.