Facebook Google+ Twitter

Cukrzyca prowadzi do chorób umysłowych

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-07 08:48

Jak wynika z badań kanadyjskich naukowców, osoby dorosłe cierpiące na cukrzycę mogą zaobserwować spadek zdolności umysłowych tuż po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Naukowcy z Uniwersytetu w Albercie stwierdzili, że u pacjentów z cukrzycą typu 2 zdolności językowe, a także planowanie, organizowanie i koncentracja na szczegółach ulegają znacznemu osłabieniu.

Przy rosnącej w zastraszającym tempie populacji cukrzyków w Wielkiej Brytanii odkrycie oznacza, że spowolnieniem zdolności umysłowych zagrożone są miliony osób. Z badania opublikowanego w piśmie "Neuropsychology" wynika, że problem dotyczy zarówno młodych, jak i starszych pacjentów. Do największych szkód dochodzi bowiem na początku choroby.

- Szybkość i funkcjonowanie wykonawcze uważa się za najważniejsze elementy procesów poznawczych - wyjaśnia Roger Dixon, współautor raportu. - Dobra wiadomość jest taka, że większość starszych osób cierpiących na cukrzycę nie zauważa swojego spowolnienia poznawczego w życiu codziennym. Zmiany dają się zauważyć dopiero, gdy pacjent wykonuje zadania psychomotoryczne (np. gry wideo) wymagające szybkich i precyzyjnych reakcji. Gorsza wiadomość to taka, że spowolnienie może być pierwszym objawem postępującego spadku zdolności poznawczych. Bez właściwego leczenia ten stan będzie się nasilać.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.