Facebook Google+ Twitter

Cukrzycy powinni być szkoleni jak postępować z chorobą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-06 15:07

Chodzi o to, by chorzy właściwie odżywiali się i przyjmowali odpowiednią dawkę leku. W Polsce są dwa miliony osób chorych na cukrzycę. W Warszawie odbywa się trzecia Międzynarodowa Konferencja "Edukacja diabetologiczna - teraźniejszość a wyzwania przyszłości".

Alicja Szewczyk - szefowa stowarzyszenia Polska Federacja Edukacji w Diabetologii uważa, że należy utworzyć stanowisko edukatora diabetologicznego, który będzie służył radą i pomocą chorym na cukrzycę. Pacjenci z cukrzycą muszą codziennie mierzyć poziom cukru we krwi i w zależności od wyniku dobierać dawkę insuliny oraz odpowiednie produkty żywnościowe. Ponadto wiadomość o chorobie wymusza zmianę trybu życia czyli odżywiania i aktywności fizycznej - zaznaczyła szefowa stowarzyszenia.

Profesor Krzysztof Strojek - krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii również uważa, że to edukator powinien nauczyć pacjenta jak prowadzić swoją chorobę i reagować na zmieniający się poziom cukru we krwi. Profesor podkreśla, że cukrzyca to choroba, którą leczy sam pacjent na podstawie wskazówek lekarza, pielęgniarki i dietetyczki. U lekarza pacjent bywa raz na parę miesięcy, a choroba wymaga codziennego działania - zaznaczył.

Uczestnicy warszawskiej konferencji chcą by edukacja diabetologiczna była usługą medyczną, którą zakupuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.