Facebook Google+ Twitter

Cukrzyku, podziel się wynikami swoich badań!

Chorujesz na cukrzycę typu 1? Stosujesz się do wskazań swojego lekarza, codziennie badasz poziom stężenia glukozy we krwi? Udostępnij swoje wyniki i pomóż w badaniach nad algorytmem kontroli glikemii we krwi u osób z cukrzycą typu 1.

Pomysłodawcą badań jest Sebastian Sawicki, student Podstawowych Problemów Informatyki na Politechnice Wrocławskiej, sam chory na cukrzycę. Na stronie internetowej projektu pisze „Gdy dowiedziałem się, że mam cukrzycę, nie myślałem o tym jak o tragedii. Przyjąłem ją jako prezent od losu na dzień dziecka. Wiedziałem, że kiedyś będzie ona dla mnie dobrym pretekstem by zrobić coś pożytecznego. Marzyłem o badaniach naukowych i wielkim odkryciu, które rozwiąże nasze problemy związane z poziomem cukru.” Jego marzenia mają szansę się spełnić z pomocą chorych na cukrzycę typu 1, którzy udostępnią mu swoje wyniki. Na badania prowadzone przy współpracy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu wyraziła zgodę Komisja Bioetyczna Akademii Medycznej (KB-245/2008).

– Dane zbieram w celu zbudowania matematycznego modelu, który na ich podstawie mógłby wskazać najbardziej możliwy przebieg poziomu glikemii dla danego pacjenta w przeciągu kilku godzin – wyjaśnia Sebastian Sawicki, po czym dodaje – Model ten mógłby być potem wykorzystywany do wyznaczenia dla niego najbardziej optymalnej dawki insuliny, co obecnie robi się polegając jedynie na doświadczeniu lekarza. Dzięki jego zastosowaniu, cukrzycy mogliby bardziej elastycznie dostosowywać dawkowania do trybu życia – kończy.
Sebastian Sawicki. / Fot. S.Sawicki
Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1, inaczej cukrzyca insulinozależna (kiedyś nazywa cukrzycą typu dziecięcego, ponieważ zapada się na nią najczęściej między 12-15 rokiem życia) to choroba polegająca na tym, że komórki beta wysp trzustkowych uszkodzone najczęściej w wyniku reakcji autoimmunologicznej, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny przestają jej dostarczać.

– Insulina to hormon regulujący metabolizm węglowodanów. Jej obecność umożliwia wchłanianie glukozy z krwi do wnętrza większości komórek i jest niezbędna dla ich funkcjonowania. Brak insuliny powoduje wzrost poziomu glikemii, czyli stężenia cukru we krwi. Wpływa to na zwiększenie jej gęstości i jak udowodniono prowadzi do powikłań cukrzycowych. Ponadto, gdy komórki z braku insuliny nie mogą pobierać energiodajnej glukozy z krwi, zaczynają metabolizm tłuszczów i białek. W wyniku spalania tłuszczów powstają ciała ketonowe, które przedostają się do krwi i mogą spowodować jej zakwaszenie, a w następstwie śpiączkę. Skutkiem metabolizmu białek może być spalenie enzymów istotnych dla życia komórki, a ich odtworzenie może być później niemożliwe – wyjaśnia Sebastian Sawicki.

Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy to tzw. insulinoterapia. Żeby utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi należy za pomocą penów lub pomp insulinowych dostarczyć organizmowi niezbędną do życia insulinę. – Nie jest to jednak takie proste – zaznacza Sebastian Sawicki. – Podanie za małej dawki powoduje hiperglikemię (za dużą glikemię), natomiast nawet drobne przedawkowanie prowadzi do hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi), która jest jeszcze bardziej niebezpieczna. W hipoglikemii nie jest dostarczany pokarm do komórek. Jest to szczególnie niebezpieczne dla neuronów, które nie posiadają zapasów energii w postaci zgromadzonych tłuszczów lub glikogenu. Prowadzi to więc do ich nieprawidłowego działania a może nawet spowodować ich obumieranie. Dochodzi do wstrząsu glikemicznego, który może być powodem śmierci organizmu - kończy.

Codzienne pomiary

Oprócz dostarczania insuliny, każdy cukrzyk musi codziennie za pomocą glukometru mierzyć poziom cukru (glukozy) w krwi – Postępujący zgodnie z zaleceniami lekarza cukrzyk powinien samodzielnie mierzyć poziom swojej glikemii przed każdym posiłkiem (zaleca się także pomiary w 2h po posiłkach) i zawsze gdy ma co do niego wątpliwości. Należy notować wyniki tych pomiarów wraz z datą i czasem wystąpienia. Oprócz tego każdy cukrzyk powinien zapisywać też ilości podawanych insulin i ilości spożywanych węglowodanów w analogiczny sposób. Dane te podczas konsultacji z lekarzem diabetologiem są wykorzystywane do poprawiania terapii – tłumaczy Sebastian Sawicki.

Potrzebne dane

To właśnie te, codziennie notowane dane są potrzebne do kontynuacji badań. Jeżeli chorujesz na cukrzyce typu 1, stosujesz się do zaleceń swojego lekarza i zapisujesz swoje wyniki, udostępnij je i wyślij na adres e-mail: cukrzyca[małpa]pwr.wroc.pl lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie projektu https://www.cukrzyca.pwr.wroc.pl
 / Fot. https://www.cukrzyca.pwr.wroc.pl
Strona zapewnia całkowitą anonimowość. Nie musisz podawać imienia i nazwiska. Wystarczą:
-daty, czasy, poziomy glikemii, ilości insuliny oraz ilości węglowodanów
-płeć, wiek
-przybliżone miejsce pobytu (miejscowość)
-opcjonalny komentarz dotyczący aktualnego zajęcia (praca fizyczna, biurowa, szkoła, studia itd.) i trybu życia (częste treningi, imprezy, przesiadywanie przed komputerem, telewizorem)

– Co do liczby potrzebnych danych to wiadomo – im więcej tym lepiej. Lecz żeby projekt był postrzegany jako wiarygodny w środowisku ilość rekordów pomiarowych powinna być liczona w 100 tysięcy. Jeśli standardowy cukrzyk robi przynajmniej 4 pomiary dziennie to trzeba by około 25 tysięcy dni. Tysiąc dni to około 3 lata życia. Więc jeśli każdy z ochotników miałby udokumentowane 3 lata swoich zmagań z chorobą to zebranie tych danych od 25 z nich byłoby wystarczające – kończy Sebastian Sawicki.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

wielki plus, bo to ważna sprawa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem z certyfikatem wynika z faktu, iż większość ludzi nie ma zainstalowanego root CA, którego używa cała moja uczelnia.
Certyfikat można pobrać ze strony http://www.europki.pl/polish_ca/ca_cert/pl_index.html
No i oczywiście mam również w planach funkcjonalność zaproponowaną przez Asen'a ...prace trwają.
Co do błędów w linkowaniach właśnie kończę strukturę zapewniającą automatyczne linkowanie.
Na dniach powinna się pojawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strona jest jeszcze w budowie, dlatego tyle tam nie działa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.