Facebook Google+ Twitter

Cumberbatch w roli Alana Turinga. Gra tajemnic od piątku w kinach

Na ekrany polskich kin wchodzi "Gra tajemnic" w reżyserii Mortena Tylduma. To historia genialnego matematyka, Alana Turinga, który w nowatorski sposób doprowadził do złamania Enigmy.

 / Fot. materiały prasoweNa pierwszy rzut oka wydawać się może, że "Gra tajemnic" to kolejny film o Enigmie. Rzeczywiście problem złamania niemieckiej maszyny szyfrującej to oś fabuły obrazu. Genialny matematyk zatrudnia się w brytyjskim Bletchley, gdzie swą tajną siedzibę ma Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów. Celem pracy jest wygranie wojny. Brzmi to górnolotnie, ale dla kryptologów i ich dowódców zależność między sukcesem walki z III Rzeszą i złamaniem kodu Enigmy była oczywistością.

Historia pracy nad Enigmą jest fascynująca. W filmie wzmiankuje się oczywiście o wkładzie Polaków w proces jej deszyfrowania. Tak naprawdę jednak ważniejszy niż sama maszyna jest dla reżysera proces twórczy i postać Alana Turinga. W rolę genialnego uczonego wcielił się Benedict Cumberbatch. Widz zobaczy na ekranie człowieka zdeterminowanego do granic naukowego fanatyzmu z jednej strony i zagubionego w relacjach ludźmi z drugiej. Socjopata został szefem zespołu pracującego nad jedną z największych tajemnic II wojny światowej.

Kariera naukowa Turinga zawaliła się z powodu jego orientacji seksualnej. Po wojnie matematyk otrzymał od władz ultimatum: podda się terapii hormonalnej "leczącej" homoseksualizm lub pójdzie do więzienia za nieobyczajność. Naukowiec wybrał ten pierwszy wariant. Jak powszechnie wiadomo jego życie zakończyło się samobójstwem. Doszło do niego 7 czerwca 1954 r. Twórca maszyny Turinga i prekursor komputera wybrał śmierć, gdy nie mógł kontynuować dzieła swojego życia.

"Gra tajemnic" toczy się w trzech planach czasowych. W czasie II wojny światowej obserwujemy zmagania Turinga z Enigmą. Wątek powojenny traktuje o problemach naukowca z prawem. Ujrzymy też nastoletniego Alana, który odkrywa swoją seksualność i zaraża się pasją do matematyki.

Czytaj także: Polska kostiumolog powalczy o Oscara. Anna Biedrzycka-Sheppard otrzymała nominację za kostiumy przygotowane dla Angeliny Jolie


Film "Gra tajemnic" to historia człowieka genialnego i nieszczęśliwego, któremu udało się zmienić świat. Alan Turing został zrehabilitowany w 2013 r. przez królową Elżbietę II. Kilka lat wcześniej premier Wielkiej Brytanii nazwał niesprawiedliwością sposób potraktowania uczonego przez ówczesne władze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.