Facebook Google+ Twitter

"Curiosity" ląduje na Marsie!

Odwiecznym marzeniem człowieka było latanie w powietrzu niczym ptaki i sięganie gwiazd. Pierwszy cel udało się osiągnąć na początku XX wieku. Drugi wciąż przed nami. Dziś na Marsie miał wylądować największy w historii łazik kosmiczny - robot geochemik.

 / Fot. PAP/EPA/NASAW niedzielę 5 sierpnia 2012 roku, około godz. 7.30 rano, miał zacząć lądowanie na Marsie największy do tej pory zbudowany przez naukowców amerykańskich, kosmiczny łazik "Curiosity" (Ciekawość). Agencja kosmiczna NASA zamontowała na łaziku skomplikowane urządzenia specjalistyczne, niezbędne do "pobierania i analizowania pod względem chemicznym próbek ziemi i skał" - podał serwis Polskiego Radia.

"Curiosity" o wadze 900 kg ma także szukać na Czerwonej Planecie śladów wody i lodu oraz badać pogodę. Kosmiczna sonda ma na pokładzie bardzo czułe detektory (urządzenia do dokonywania promieniowania jonizującego oraz cząstek elementarnych i substancji chemicznych), wyprodukowane na zlecenie NASA przez polską firmę z Ożarowa Mazowieckiego.

Zdaniem naukowców z trudnej 9-miesięcznej podróży sondy kosmicznej - najbardziej ryzykowną i najtrudniejszą częścią jej misji będzie lądowanie. Pierwsze, ogromne, piekielnie gorące i niszczące uderzenie w sondę przyjmie na siebie osłona termiczna, która będzie musiała znieść wysokie temperatury do 1600 st. C.

Aby ważący blisko tonę pojazd z precyzyjnym sprzętem naukowym mógł bez uszczerbku wylądować na powierzchni Czerwonej Planety, NASA najpierw wprowadzi powszechnie stosowany w lotnictwie kosmicznym manewr opadania łazika na spadochronie. Problem w tym, że sonda będzie musiała podczas tego manewru wyhamować prędkość podróży, z 21 tys. km na godzinę do zera.

Od chwili wejścia sondy w atmosferę Marsa do chwili posadzenia na niej łazika "Curiosity", minie siedem minut. A sygnał z Marsa na Ziemię biegnie 14 minut. Jednak od początku planowania misji, naukowcy z NASA byli zdania, że lądowanie uda się usłyszeć na żywo.

Czego ma szukać "Curiosity"? Na pewno nie będzie szukać życia, bo jak twierdzą naukowcy - "nie ma możliwości odnalezienia go, nawet gdyby tam było". Mówią, że szukają składników życia. Naukowcy z NASA mogą jednak sprawdzić, czy Mars miał kiedykolwiek warunki do jego podtrzymywania. I właśnie to ma sprawdzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tylko jeden dzień? Poczekamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja zawsze nawołuję aby sprawdzać u źródła. np. wejśc na stronę Nasa, zanim przepisze się informację z cudzego artykułu... małpowanie najczęściej kończy się wpadką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor powtórzył błąd z porannego serwisu Polskiego Radia &#8211; proszę kliknąć w pierwszym akapicie artykułu na na hasło: <Polskie Radio> i sprawdzić. Obecnie, czyli w nowej wersji serwisów, jest już informacja o 6 sierpnia i godz. 7.31. Być może początkowo podano datę 5 sierpnia za NASA, bo pierwotnie naukowcy taki dzień wyliczyli, biorąc pod uwagę konieczność gwałtownego hamowania prędkości sondy, aż do zera, i tak im wyszło w wyliczeniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
stefan
  • stefan
  • 05.08.2012 16:12

W artykule jest błąd. Curiosity ma lądować nie 5 tylko 6 sierpnia około 7:31 CET. Autor co prawda dodał różnicę 6h od strefy czasowej EDT, ale zapomniał że to będzie już kolejnego dnia w Polsce. Trochę żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.